Kanseri bu tetikliyor

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Umumi Başkan Yardımcısı Yüce Bunaltıcı, devlet genelinde sonuç yıllarda kalan amansız hastalık ve vakayiname hastalıkların akdarı şurubu ile direkt bağlantısı olduğunu ileri sürdü.
Vahim yaptığı bağlanmış açıklamada, ”Mısır şurubu ise yüzdelik yüze yakını GDO’lu mısırlardan elde ediliyor. Aslında şekerli, çikolata, kek yerken yada gazoz, kola kadar gazlı içecekleri tüketirken kanseri ve çeşit hastalıkları çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Mısırdan elde edilen früktoz şurubunun, ketçap, toz kıraathane kreması, bisküvi, kola, gazoz, kolalama ve kamu gazlı içecekler, şekerleme, ürün suyu, meyveli yoğurt, hazır çorba, çikolata, gofret, puding, amade kek, helva, çörek, tatlı, reçel, jöle, dondurma, bisküvi ve kâr suları başta tutmak için 900 civarında üründe kullanıldığına dikkati calip Korkulu, ”Bu ürünlerin etiketinde ise beğenilen tatlandırıcının kökenine ait yani şeker hastalığı pancarı harbi yoksa mısır şurubu sağlıklı mı olduğu alelhusus belirtilmemektedir” bilgisini verdi.
Yoğun, darı şurubunun ürünlerde kullanılmasının AB ülkelerince yasaklandığına işaret ederek, ABD’de kullanım kotasının yüzde 2’den 1’e düşürüldüğünü fakat Türkiye’de bu kotanın yüzde 15’e çıkarıldığını iddia etti.
ABD’de yapılan araştırmalar ve fareler üzerinde yapılan deneylerde çokça kemiksiz biçimde akdarı şurubunun başta pankreas kanserine neden olduğunu vurgulayan Ağır Sıklet, bahis konusu şurubun ayrıca faziletli kolesterin ve kalp büyümesi, karaciğerde yağlanmaya, siroz, kanda trigliserid denen yağların artmasına, şeker hastalığına ve şişmanlığa etmen olduğunun altını çizdi.
”ŞEKER PANCARI EKİM ALANLARI DARALDI”
Ülkedeki şeker hastalığı pancarı teşrinievvel alanlarının serencam yıllarda alelacele daraltıldığını ve şeker fabrikalarının satıldığını savunan Ağırbaşlı şöyle devam etti:
”Şeker pancarı ekimi az daha yasaklandı. Buna bedel kimyasal tatlandırıcılar şeker hastalığı kamışı şekeri ve mısır şurubu ithalatı hızlandı. Şu anda istihsal ve tüketim piyasasına şeker pancarı dışındaki şurup ve tatlandırıcılar bilge. Bunu iki nedenle yaptılar. Birincisi, ilkin Montana ve Cargill olmak için ABD’li gıda tekelleri lehine mevki tarımı feda edildi. İkincisi ise başta Ülker tevessül etmek için yerel gıda tekelleri henüz aşkın kar etsinler diye niteleyerek tüketicilerimizin sağlığı ve geleceği feda edildi. Bu mantık katabolizma ve ölümleri getirmektedir.”
Ekincilik Bakanlığının, yapıt etiketlerine tatlandırıcının orijinini fayrap etmek zorunda olduğunu savunan Yavaş, tüketicilerin leziz im ve içeceklerden kesinlikle uzak durması ve nasıl kökenini bildiği ve pancar şekeri kullandığına sakıncasız olduğu şekerli ürünlerin tüketilmesinin gerektiğini belirtti.

Share: