Karabük Yeniköy’de Vatandaşlar, Bakım Alamadıkları İçin AKP’den İstifa Etmeye Hazırlanıyor

TUNAKAN YILDIRIM

AKP’ye yüzdelik 85 oranında düşünce sâdır, Karabük’ün Yenice ilçesine ilişkin Yeniköy’da faal vatandaşlar, bakım alamadıkları gerekçesiyle AKP’den ricat etmeye hazırlanıyor. Köylerinin yol, su, cümbüş üzere problemlerinin çözümü amacıyla tekraren verilen sözlerin tutulmadığını tamlayan köylüler, şayet bakım alamazlarsa seçimden ilk AKP Umumi Merkezi’hangi yırtılmak amacıyla hazırladıkları dilekçe ile partiden incizap edeceklerini söyledi.

Yenice’ye kapalı, 170 haneli ve 250 nüfuslu Yeniköy sakinleri, köylerinin defa, su, cıvıltı problemlerinin çözülmesi üzere rastgele yere başvurduklarını, fakat 2018 yılından bu yana kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını, bu sebeple AKP üyeliklerinden çekilme edeceklerini belirttiler.

“KÖYÜMÜZE HİZMET İSTİYORUZ, BU BÜYÜKLÜĞÜNDE BASİT”

Eşi 2008 yılında mütekait olduktan sonra memleketine dönen Şaziye Bakırcık, “Köyümüzden 20 merhale gitti, bu hanelerin mankafa gelmesini istiyoruz ve köyümüze hizmet istiyoruz, bu büyüklüğünde gösterişsiz. Köyümüzün hocası bulunmayan, elektriği namevcut; bakım istiyor. Yolumuz, pres çalıştığı için herhangi bir yıl bozuluyor. Göçü evet ‘doğal facia’ denir, deprem tamam ‘doğal kıran’ denir. Peki bu milletin hepsine mi şapadanak aile veriliyor? Yararlı, aynı bir tane kişiye sülale veriliyor. Değişik şahıslar nereye gidecek? Tığ köyümüzü yaşatmak istiyoruz, bizim başka tek isteğimiz bulunmayan. Ego, bunu Cumhurbaşkanımızın sayfasına dahi yazdım ama tıpkısı karşılık alamadım. Benim 10 pasaj oyum olsa tekrar Cumhurbaşkanıma veririm ama bakım istiyorum” dedi.

“MEZARLIĞA GİDEN YOLLARIMIZ KAPALI”

1976 yılından bu yana köyün faaliyet direklerinin değişmediğini, cehennem olmak amacıyla olduğunu, posta ve akarsu hizmetlerini almak istediklerini belirten çarkıt Yeniköy Muhtarı Yenmiş Balcı, şunları söyledi:

“Ormanlara asfalt yapılıyor, bizim buraya mucur de dökülmüyor. Atalarımızın mezarlıklarına revan yollarımız mecbur. Biz buranın kökenleriyiz ve Cumhurbaşkanımıza ifşa etmek için buraya toplandık. Kanalizasyonumuz bulunmayan, parke taşı taşımız bulunmayan, 4 seneden beri muhtarımız evraklarımızı kaymakamlığa veriyor, ancak aynı tanesine karşılık gelmiyor. SELIM Öğür’ye bu köyde rey yüzdelik 85-90 oranında çıkıyor. Yenice’birlikte bildirme fazla oy sâdır karye, bizim Yeniköy. İsteklerimiz adına gelirse partimizdeyiz, fakat adına gelmezse partiden çekilme edeceğiz. Maatteessüf yetim gibi benzeri kenara itildik, herhalde çok rey verdiğimiz amacıyla oldu. Zaten intihap geldi. YANLIŞSIZ Öğür Karabük milletvekiline telefon ettim akşamüzeri, bana ‘3-4 kamer var seçime, o zamana kadar yollar yapılır’ dedi. 4 seneden beri neredeydiniz? Tığ köylüyüz, domates dikeceğiz, fasulye dikeceğiz, bu köyden kavil sağlayacağız, bu sebeple bu köye geldik, bunun üzere bu köyü seviyoruz. Dilekçelerimiz herkesin elinde, şayet dediklerimiz olmazda boynumuzu bükerek incizap edeceğiz.”

“BU KADAR EZİYET GÖRMEDİK”

İş sebebi ile aynı müddet ayrı kaldıktan bilahare 4 sene önceki yine köyüne yerleştiğini belirten Kezban Çatalçam ise “Tığ, hiçbir şekilde hizmet alamıyoruz. Yollarımız çok külüstür. Kanalizasyonumuz dışarıya akıyor, kokudan duramıyoruz. Sularımız kesiliyor, bunun amacıyla kaç sefer dilekçe verilmiş muhtarımız vasıtasıyla fakat hiçbir şekilde karşılık gelmiyor. Yeniköy namına, yaşlılarımız çamurda yürüyorlar. Bu büyüklüğünde ezinç yoktur hiçbir köyde. 2023 yılındayız, Cumhuriyet’imiz kuruldu kurulalı bu eziyeti görmemişizdir herhalde” dedi.

“HİZMET GELMEZSE İSTİFA EDECEĞİZ”

4 senedir bakım alamadıklarını söyleyen Kezban Çatalcam, şunları söyledi:

“Kepçe bekliyoruz menfez borularını koydurmak üzere, 4 senedir iki kıta açım borusu koyulmaz mı? Bu büyüklüğünde el mu? Yüzdelik 85 oranında SELIM Partiliyiz ve sonuna kadar Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayız, ancak ellerimizde kağıtlarımız var. Bu kağıtlar, seçime kadar bize bakım gelmezse YANLIŞSIZ Tümen’den incizap kağıtları. Dedelerim, amcalarım, ağabeylerim, bütün köylü namına, şayet bakım gelmezse SELIM Tümen’den incizap edeceğiz, zira bize bilcümle biber dolması söylüyorlar. Ben bu köyde milletvekillerimi ağırladım, kendi ellerimle öz hazırladım onlara. Bana dediler kim ‘Abla aynı çevrim sonraları gelecek, beş gün sonradan ati’, gelmediler. Zatî işe kepçe ve kamyon gönderiyorlar, köylünün işine hangi kepçe hangi bile kamyon göndermiyorlar. Çıktı yorulduk, bu hizmetin bize yapılmasını istiyoruz.”

Köyde şu asıl büyüklüğünde kısaca 50 kişinin dilekçeyi imzaladığı, karye dışında olanlarında katılımı ile çekilme dilekçesini imzalayanların sayısının kısaca 200 kişiyi bulacağı öğrenildi. AKP Karabük Mebus Niyazi Güneş’e iddialar ile ilişkin düşüncesi sorulduğunda, “Biz görüş amacıyla bakım yapmıyoruz, halkımız üzere bakım yapıyoruz” dedi. Tahminî 1-2 taban kadar köy yolunun asfaltlanacağını tamlayan Güneş, karye afet bölgesi olduğu için kimi isteklerin adına getirilemediğini söyledi.

Share: