KARADENİZ’DE ‘PASİFİK İSTİRİDYESİ’ İSTİLASI

KARADENİZ’birlikte Cıvıl Cıvıl, Sinop, Samsun ve Giresun açıklarında bilgelik insanlarınca 3 yıldır sürdürülen deniz altı araştırmalarında, esas yurdu Nazik Ana Deniz olan ‘Pasifik istiridyesi’ istilası belirleme edildi. Bahir ticareti yapılan gemilerle bölgeye geldiği belirlenen istiridyelerin, bahir salyangozunun peşi sıra çöken karaca midye yataklarını kapladığı belirlendi. Ordu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ziyalı, İstiridyelerin 10 yıl içre bir nice yeri bürüme edeceğini düşünüyorum dedi.

Kargaşa Üniversitesi Fatsa Bahir Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü akademisyen Prof. Dr. Mehmet Vazıh ve ekibi, 3 yıl süresince Ordu, Sinop, Samsun ve Giresun açıklarında akarsu altında araştırmalar yaptı. Deniz şeş çalışmalarında temel yurdu Nazik Okyanus olan ‘Pasifik istiridyesi’ istilası tayin edildi. Deniz ticareti yapılan gemilerle bölgeye geldiği saptanan istiridyelerle ilişik TÜBİTAK aracılığıyla desteklenen araştırı projesi hazırlandı. Projede, Karadeniz’da yürütülecek çalışmayla istiridyelerin yayılım alanları ve etkileri belirlenecek.

’10 YILDA BİRÇOK YERİ KAPLAYACAK’

Prof. Dr. Mehmet Kültürlü, istiridyenin, denizcilik faaliyetleri sonrası Karadeniz’e geldiğinin adisyon edildiğini belirterek, Karadeniz’üstelik sonuç beş altı yıldır Pasifik istiridyesi girmiş bulunmakta ve bu şu anda Karadeniz’i istila etmeye başladı. Yapmış olduğumuz çalışmalarda bölgede bahir ticaretiyle denizcilik aktivitesiyle Pasifik istiridyelerinin yayıldığını düşünüyoruz. Bu kapsamda değerlendirdiğimiz ahit bundan sonra liman bölgelerinde ferah olduğunu tayin ettik. Onun haricinde tabii ortamlara dahi yayıldığı ve bunaltıcı oranda üreme gösterdiği belirlenmiştir. Hem balaban istiridyeler hem birlikte çocuk istiridyelerin olması, bu bölgede çokça çabuk ayrımsız şekilde üreme kapasitesi gösterdiğini ve bu bölgede ürediğini göstermektedir. Benim düşüncem yakın gelecekte ihtimal 10 sene içerisinde birçok yeri kaplayacağını ve bürüme edeceğini düşünüyorum dedi.

‘KARA MİDYELERİN BOŞALTTIĞI ALANLARI DOLDURDU’

Prof. Dr. Aydın, istiridyelerle ilgilendiren, Alışılagelen şartlarda bizim bu kayalık kısımlarda Akdeniz midyesi okkalı kendisine kaplıydı. Ancak bahir salyangozunun Karadeniz’i nehiy etmesinden bilahare kişmiri midye yataklarını olduğu kadar çökertti. Bu taşlar, yapılar suyun altında keleş pozisyona geldi. Esmer midyelerin boşaltmış olduğu alanları istiridyelerin çok acul bire bir şekilde doldurduğunu tayin ettik. Çor taşıyıp taşımadığını bilmiyoruz. Şayet çor taşımıyorsa bu istiridyelerin Karadeniz ekosistemine müfit olabileceğini düşünüyorum diyerek konuştu.

‘EKONOMİK DEĞERİ VE VÜCUT ORANI ÇOK YÜKSEK’

Şekilsiz taş kabilinden yapıya erbap istiridyenin soylu erki değerinin yüksek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kültürlü, Pasifik istiridyesi dünyada en çokça üretilen istiridyedir. Koşa kabukludur. İspanyollar, İtalyanlar, Fransızlar, Akdeniz’bile birlikte çokça gösterişli oradan kültürünü yapmaktalar. Bu çokça fiyatlı tıpkı şekilde satılan, bir nice restoranda, sokakta satılan ekonomik değeri ve vücut oranı çokça efdal aynı istiridyedir. Bire Bir tanesinin tıpkı apaz büyüklüğünden elan büyük oranlarda olabileceği, bire bir tanesinin içerisinde 40-50 gram vücut olabileceği kapasitede biçimsiz taş üzere yapıya sahip olan ve şu anda Karadeniz’i istila eden tıpkı türümüzdür dedi.

Prof. Dr. Aydın, Pasifik istiridyelerinin zararlı olup olmadığının tespitine müteveccih 2 proje hazırladıklarını kaydetti.

Share: