Karadeniz’den sarsıntı bölgesine arkalama seferberliği dokuzuncu günde bile sürüyor

Trabzon, Rize, Giresun, Kalabalık, Bayburt ve Gümüşhane’da vatandaşlar, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor.

Trabzon’dahi, Il koordinasyonunda Hamamizade İhsan Eş Kültür Merkezi’nde oluşturulan Hareket Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi ile Beşirli Çok Amaçlı Spor Kompleksi’ne ulaştırılan yardımlar dokuzuncu günde dahi sürdü.

Trabzon Valiliği ve Ortahisar Kaymakamlığı öncülüğünde temin edilen 15 devingen abdesthane, 11 canlı duş, 4 tuvalet ve 2 pisuvar birlikte deprem bölgesine ulaştırıldı.

Kentte ayrıca depremzedeler için 20 atak tuvalet ve duş, Ortahisar El Eğitim Merkezi kursiyerleri ve eş derneklerinin atkı, ezik ve ruba, Trabzon Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesinde birlikte gine sarıklı ve öğrencilerin desteğiyle soba üretimi devam ediyor.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin organizasyonunda vatandaşların desteğiyle realizasyon edilen soba ve odunlar, günlük tırlarla zelzele bölgesine ulaştırılıyor.

Ortahisar ilçesindeki 80. Sene Çokça Programlı Küçük Asya Lisesinde kurulan fırında bile üretilen 15 bin ekmeğin bölgeye sevki sürüyor.

Ortahisar Belediyesince kıran bölgesinde seyyah yemekhane kurularak, temas dönüş Hatay’birlikte 1500, Adıyaman’dahi 1000 depremzedeye sabah kahvaltı, gün ortası ve akşam ise dört cins kemirmek servisi yapılıyor.

Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği de 22 gönüllüsüyle 2 tır su ve gıda yardımını bölgeye ulaştırdı.

Kentte ayrıca Il koordinesinde mevrut 2 bin 500 depremzede için Beşirli Çok Amaçlı Spor Kompleksi’nde giyim ve azık ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik “içtimai market” oluşturuldu.

Öte yandan gelgel yapı ve STK’lerden depremin evvel anından itibaren bölgeye gönderilen personel, miftah ve hareket makinesi sayısı de zaman itibarıyla 3 bin 283 personel, 581 miftah ve 319 iş makinesine ulaştı.

İnsani müzaheret kendisine birlikte zelzele bölgesine 300 tır, 358 kamyon ile 123 kıtipiyoz şalter gönderildi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Firez Vakfı Trabzon İl Başkanlığı ise depremden etkilenen illere savsaklamak, su, süt kuzusu maması, süt kuzusu bezi, saflık malzemeleri, battaniye, kışlık üst, soba, odundan oluşan 7 tır yardım malzemesi gönderdi.

Rize

Güneysu El Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 7 giyim atölyesinde 110 fahri kursiyer, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla battaniye, bala battaniyesi, süt kuzusu takımları, bere, atkı, kutup eşofman takımları ve kutup montlar dikiyor.

Atölyelerdeki çalışmalara katılan 80 yaşındaki Neriman Bayraktar, bebek giysisi ve muhteşem eşofmanı dikerek katkıda bulunuyor.

Halk Terbiye Merkezi Müdürü Adnan Yığcı, gazetecilere, atölyelerde şu asıl kadar üretimi gerçekleştirilen 38 battaniye, 20 bala battaniyesi, süt kuzusu takımları, bertik, argaç, polar eşofman takımları ve kutup montların bir kısmını hareket bölgesine ulaştırdıklarını söyledi.

Yığcı, 406 kışlık giysinin da paketlendiğini belirterek, “Dikimi gerçekleştirilen giyim kuşam, AFAD tarafından zelzele bölgesine, Güneysu Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüz yoluyla ilçemize ve bölgemize gelen afetzede ailelere ulaştırılmaktadır.” dedi.

Giresun

Giresun’dan Il koordinesinde hareket bölgelerine toplanmış 432 araçla müzaheret malzemesi, 51 kazmaç, 6 biçim kazıcı, 8 vinç, 19 itfaiye aracı ve arazöz, 28 ambulansın dahi aralarında bulunduğu bütün 475 kurgu gönderme edildi.

Kentten 2 bin 74 personelin görevlendirildiği bölgeye, 35 yaşam konteyneri, 16 tuvalet ve banyo konteynırı, benzeri karavan ile 76 elektrik üreteci üstelik ulaştırıldı.

Ordu

Kalaba Valiliğinden yapılan yazılmış açıklamada, depremin olduğu önce günden bu yana bölgeye 488 iş makinesi ve aracın yanında 1882 personel ile 140 tır ve kamyon dolusu arkalama malzemesi gönderildiği belirtildi.

Öte yandan Cıvıl Cıvıl Ticaret ve Endüstri Odasınca başlatılan taşımalık kampanyası bitmeme ediyor.

Sarsıntı bölgesinde “Kargaşa Köyü” kampanyası kapsamında şimdiye büyüklüğünde yapılan bağışlarla 104 konteyner alınabilecek bağışa ulaşıldı.

Bayburt

Bayburt’ta karye ve tarz mahalle muhtarlarının zelzele bölgesine yardımları sürüyor.

Bayburtlu Muhtarlar Derneğince Valilik koordinesinde bugüne büyüklüğünde bölgeye 13 tır yardım malzemesi gönderildi.

Ayrıca muhtarlar özlük aralarında topladığı 1 milyon liranın üzerinde nakdi yardımı da AFAD’a bağışladı.

Dernek Başkanı Ebubekir Altındaşoğlu, Ilbay Cüneyt Epcim önderliğinde depremin acısını gidermek amacıyla muhtarlar beyninde kampanya başlattıklarını söyledi.

Bu kapsamda bugüne büyüklüğünde nakdi ve ayni yardımlar yaptıklarını belirten Altundaşoğlu, “Muhtarlarımızdan Cenabıhak razı olsun. Şu anne büyüklüğünde 13 tır arkalama malzemesi gönderdik. 1 milyon liranın üstünde müzaheret topladık. Türkiye’üstelik olan hep felaketlerde her ahit devletimizin ve milletimizin yanı sıra olduk. Bundan hava eksiksiz muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Öte yandan Gümüşhane’den üstelik zaman 3 tır müzaheret malzemesi bölgeye gönderildi.

Share: