Depremzede iki kadın Giresun ve Ordu’da doğum yaptı

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yaşadıkları şehirlerden ayrılan yüklü iki kadın, bebeklerini Giresun ve Kargaşa’da dünyaya getirdi.

Hatay’ın Antakya ilçesindeki evleri bati hasar gören 36 haftalık yüklü Büşra Kusursuz, eşi ve üç çocuğu, tanıdıkları sülale eliyle Trabzon’a çağırma edildi.

Trabzon’a yolculukları sırasında 28 yaşındaki Şahane’in mevlit sancısı başladı. Ilahî, kaldırıldığı Giresun Kadın Mevlit ve Yavru Hastalıkları Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesinde “Nilsu” adı sunulan kız çağa dünyaya getirdi.

Büşra Harika, gazetecilere, sarsıntı sırasında eşi Ahmet, 9 yaşındaki oğlu Mehmet ve 6 yaşındaki Halit ile dışarıya çıktıklarını söyledi.

Evden çıkarken sarsıntı dolayısıyla tıpkı çocuğu ile yere düştüğünü anlatan Yetkin, “Yıkılan bahçenin üzerinden çıktım. Duvarlar, merdivenler bütün yıkılmıştı, oradan çıktık.” dedi.

Yetkin, tamamen yıkılmadan eşinin esasen eve girip üzeri aldığını belirterek, “Mahallede sığınacak tıpkısı otağ vardı, ona geçtik. İki ahit boyunca bekledik, kimseyle iletişim kuramadık, telefonlar düzgün çalışmıyordu. İki devir sonraları iletişim inşa etmek amacıyla oradan çıkmaya çalıştık çünkü sancılarım tutmuştu. Biraz dönme buraya akmak üzere araba bulmaya çalıştık.” diye konuştu.

Kız kardeşinin darülfünun arkadaşının kendilerini Trabzon’a davet ettiğini nâkil Harika, şöyle bitmeme etti:

“Tığ Kahramanmaraş’a kadar gittik, onlar birlikte bizi oradan gelip aldılar. Trabzon’a giderken Giresun’birlikte rahatsızlanınca ara vermek zorunda kaldık. Ameliyata aldılar, veladet yaptım, şu zaman çok şükür iyiyim. Bebeğim operasyon oldu, o dahi zaman ameliyattan bundan sonra, onun birlikte keyif durumu şu dakika gür, gelişigüzel madde yolunda. Sıhhatli olsunlar çokça evire çevire ayrımsız şekilde karşılandık. Sayrılarevi yönetimi olsun, hemşiresi, doktoru… Allah bin kez onlardan razı olsun.”

Başhekim Doç. Dr. Berkan Şahin ise hareket bölgesinden gelenleri kendi memleketlerinde kabil genişlik dolgunca şekilde ağırlamaya çalıştıklarını söyledi.

Şahin, hastanede şimdiye büyüklüğünde zelzele bölgesinden mevrut iki yüklü kadının tevellüt yaptığını tabir ederek, “Hem annelerimiz hem dahi bebeklerimiz zinde durumda. Ayrımsız annemizi ve bebeğimizi taburcu ettik. Bire Bir annemiz ve bebeğimiz strateji edilmekte, onların de esenlik durumu dolgunca.” dedi.

Kahramanmaraş’taki evleri depremde hasar gören Necati ve Davranış Demirdelen çifti de yakınlarıyla Ordu’ya geldi.

Hamileliğinin sonuç haftasındaki Demirdelen, müracaat ettiği Kalabalık Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sezaryenle “Talha” adını verdikleri üçüncü çocuğunu dünyaya getirdi.

Şifahane yetkilileri, anne ile bebeğin esenlik durumunun ferah olduğu bilgisini paylaştı.

Share: