Karaismailoğlu: Tecim ve tutum büyümeli

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Tecim Bakanı Mehmet Muş’un birlikte katıldığı Özbekistan’dahi planlı “Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Üçgen Dışişleri, Tecim ve Iblağ Bakanları Toplantısı”nda, iblağ altyapısının soylu erki gelişmenin lokomotifi olduğu bilinciyle Türkiye ve toprak amacıyla rüçhan projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Özellikle birlikte ülkelerin ekonomisine, kalkınmasına, refahına nazirsiz katkılar sunacak Mutedil Geçenek’a büyük önem verdiklerine bel eden Karaismailoğlu, Türkiye’nin, Ilımlı Kânunuevvel’bile, Asya ve Avrupa beyninde, cıvıl cıvıl geri hizmet ve istihsal üssüne dönüşerek majör sorumluluklar üstlendiğini dile getirdi.

Karaismailoğlu, toprak üzere kilit önemdeki gelişmelerin, Mutedil Kânunuevvel güzergahını daha dahi çalışkan arkaç getirerek özge yolları yeğleme eden yük akışını burada burulmak amacıyla fırsatlar sunduğunu anlattı.

Sorunları belirlemek ve çözüm fayrap etmek amacıyla bacanak ve kardeş ülkeler olarak ortaklığın ve eşgüdümlü çalışmaların daha bile artağan kılınması gerektiğini vurgulayan Karaismailoğlu, böylecene Mutedil Ayakyolu’un daha karlı ve çabuk almaşık haline getirilebileceğini, ayrıksı koridorlardaki mesail akıbet bulduğunda bile Itidalli Koridor’un öncelikle yeğleme edilen alternatife dönüştürülebileceğini rapor etti.

Bölgemizi dünyada söz sahibi konuma yükseltmek amacındayız

Karaismailoğlu, eriştirme alanında yapılan yatırımlar hakkında bilgelik vererek, “2053 planlamamız çerçevesinde sizlerle de ortak icraat yaparak, değme birimizin bu pastadan aldığı payı artırmayı, bölgemizi dünyada kortej sahibi konuma arttırmak amacındayız.” diyerek konuştu.

Türkiye kendisine Asya-Avrupa ticaretinden azami faydayı kazanmak üzere izzet aklıyla, tekmil kaynaklarla ve faik gayretle çalıştıklarını dile getiren Karaismailoğlu, Orta Sıra boyunca güzergahın rekabetçiliğini artıracak tedbirler almanın dirimlik öneme haiz olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, havza amacıyla eskimemiş projelere envestisman yapmanın beraberinde var olan demir hat sistemini geliştirmek ve darboğazların ortadan kaldırılması üzere da çalışıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye yerine buyuru göstermeye ve darboğazları tespit ederek ıslah etmek üzere çalışmaya temas ahit amade olduğumuzu özellikle anlatım ediyoruz. Kişmiri yolları sektörü açısından baktığımızda dahi çözümlenmesi müstelzim konular mevcut. Geçiş belgelerinin ve alınan ücretlerin, hala nakliyecilerin önüne çekilmiş bire bir ekip oluşturduğunu görüyoruz. Ülkeler arası ticaretin gelişmesi ve ekonomilerimizin büyümesi hesabına düet ve transit taşımacılığın serbestleştirilmesi ve intikal ücretlerinin kaldırılması yönünde adımlar atılmasını dostlarımıza tavsiye mektubu ediyoruz. Aramızda taşımacılığı serbestleştirdiğimiz ülkelerle alışılmadık sonuçlar alıyoruz. Ayrımsız hafif ve verimi, siz altın meslektaşlarımızla bile test etmek istiyoruz.”

Karaismailoğlu, faziletli maliyetler ve kısıtlı angarya kapasitesi zımnında Hazar Denizi üzerinden nakliyat yapmanın tercih edilebilirlikten ırak kaldığını söyledi.

Güzeşte ay Türkiye’nin, Azerbaycan ve Kazakistan namına bugün burada bulunulan amaçla aynı araya geldiğinde sorunun çözümüne yönelik kendisine iş grubu oluşturulduğunu nâkil Karaismailoğlu, bu mesai grubunun alacağı tedbirlerin Barış Denizi’ne kıyısı olmayan ülkelerin birlikte faydasına sonuçlar doğuracağını dile getirdi.

Evleviyet verdiğimiz husus, ikili ve transit taşımaların serbestleştirilmesidir

Özbekistan ve Azerbaycan ile Türkiye ortada ulaştırmanın temas alanında andıran aksiyon birliğinin devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Kara yolu alanında atılmış değme aşama, toprak ülkeleriyle ticareti artırıcı ağırbaşlılık oluşturuyor. Evleviyet verdiğimiz bap, düet ve transit taşımaların serbestleştirilmesidir. Bu adımın, dostlarımızca benimsenmesi halinde ticaretimiz artacak ve milletimizin ürünlere erişimi daha sıkıntılı ve hızlı olacak. Yağız yolu sektöründe serbestleşme sağlanana büyüklüğünde Özbekistan ile başlattığımız E-Permit sisteminin uygulanması, yani yağız yolu intikal belgelerinin elektronik ortamda teati edilerek takibinin ve kullanımının tekrar elektronik adına gerçekleştirilmesi, eriştirme sektörüne büyük kolaylıklar sağlayacaktır.”

Karaismailoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde müzakerelerine devam ettikleri Toplu Nakliyat Anlaşması’nın imzalanmasına birlikte nazik ehemmiyet atfettiklerini söyleyerek, Barış Denizi taşımalarının kendilerini toplanmış transport çözümlerini kullanmaya yönelttiğini belirtti.

Anlaşmanın hayata geçmesiyle vakit kaybetmeden kara veya demir hat değil değme güzergahta uygun olan taşıma modunun kullanılması imkanının ortaya çıkacağına işaret fail Karaismailoğlu, nakliyat alanında uygun değer çözümleri uygulamaya cevaz verecek bu adımı, akla yatkın platformlarda destekleyeceklerine inandığını kaydetti.

Karaismailoğlu, iblağ bakanlıkları kendisine ayrımsız sonraki toplantıya kadar karaca yolu taşımacılığının serbestleştirilmesi, Toplanmış Taşımacılık Anlaşması müzakerelerinin sonuçlandırılması, sivil havacılık alanında çoklu tayin uygulamasına geçilmesi, Ölçülü Vakit’daki darboğazlara ilgili yürütülebilecek ortak çalışmalar üzerindeki bağırsak istimara süreçlerini tamamlayarak, tıpkı araya gelmenin yararlı olacağını söyledi.

Icra Vekili Karaismailoğlu: Türkiye, en aceleci gelişen ülkeler arasına girdi

 

Karaismailoğlu: 2 ayda 6 dev projeyi hizmete aldık

 

Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nda rekor kırıldı

 

Share: