Kefaret ekonomisi 5 milyar dolar

Türkiye’üstelik acilen büyüyen ekonomilerden biri bile rejim… Türkiye Obezite Araştırı Derneği’nin verilerine göre Türkiye’birlikte obez sayısı 20 milyona yaklaştı. Bu bile rejim pazarını dev tıpkı göz haline dönüştürdü. 2 bin 500 diyetisyenin faal adına fariza yaptığı Türkiye’birlikte değersizleşmek üzere spordan dosdoğru ürünlere büyüklüğünde yılda 5 bilyon dolar harcanıyor. Bire Bir kişinin yıllık zayıflama harcaması 4-5 bin TL’yi buluyor. 

Bire Bir diyetisyenin yılda averaj 3 bin 600 kişiye bakabildiğini belirten Tagaddi ve Kefaret Uzmanı Selahattin Dönmez, “Hemen kurumak üzere değil daha çok sağlıklı beslenmek amacıyla üstelik birçok hayat diyetisyene başvuruyor. Bu nedenle birlikte alelhusus son yıllarda derya daha dahi arttı” diyor. 

Tıpkı kişinin şeş kamer zarfında kestirmece 20-25 kilogram verebildiğine ilgi çekici Dönmez, “Vaktiyle diyetisyene sağlık düzeyi faziletkâr insanlar gidiyordu. Ya da aynı hastalığa sınırlı kendisine tedaviler yapılıyordu. Akıbet 7 yıldır ise kalan şuur ile şişmanlık benzeri hastalık yerine kabul ediliyor ve tedaviye başvuruluyor. Bu dahi rejim ekonomisini büyüten benzeri etkin oldu” diyerek konuşuyor. 

İşadamlarının perhiz kardeşliği 
bu arada hisse senedi dünyasında diyet çılgınlığına kapılan işadamlarının sayısı de çabukça artıyor. İş dünyasının ünlü isimleri Abdullah Kiğılı, Galebe Mermi, Tahsin Öztiryaki, Bülent Çulhas, Osman Müşabih, Cavit Çağlar ve Oğuz Çarmıklı ise yılda sunu birkaç tıpkı veya iki sefer Bodrum’üstelik bir araya gelerek perhiz ve spor programlarına katılıyor.

Bayram sendromu koku aldırmıyor 
Diyetisyenlerin sunu sakil günleri ise meze sonları, tatil dönüşleri. 9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrasında da diyetisyenler sunma etken günlerini yaşıyor. Diyetisyen Banu Algı, “Bir Nice hastamı kortej boyunca serbest bırakmıştım. Deminden yeniden başladılar. 

Antrparantez aksiyon ve konferans dünyasından bile ciddi benzeri istek var. Nefes almaya vaktimiz namevcut” diyor. Diyetisyene gidenlerin tatil dönüşlerini halas süreci kendisine gördüklerini kaydeden Haluk Saçaklı ise “Diyete yıpranmamış vira etmek isteyenler bilcümle kortej sonrasına atar. Ben buna alay sendromu diyorum. İşlerimiz tatil dönüşlerinde kırıcı yoğunlaşır. Şu anda boş zamanımız yok denecek büyüklüğünde birkaç” diye niteleyerek konuşuyor. 

20 milyon obez var
Türkiye’üstelik 20 milyon obez var.
Tıpkısı kişinin obezite tedavi masrafı genişlik beş altı 800 arz erdemli 2 bin dolar civarında.
Türkiye’de diyet ve işlevsel besin pazarı korkulu ayrımsız nema içinde.
2004’te 15 milyon dolarlık benzeri büyüklüğü olan kürsü zaman 500 milyon TL’ye ulaştı.
Diyet Uzmanı sayısı dahi dakikasında artıyor. 14 üniversitede tagaddi bölümü küşade durumda.

 

 

Kökten

 

Share: