konut kredisi faizinde anif yükseliş

Amme bankalarının haziran ayında uzun vadeli bağan faizli ödemesiz dönemli konut kredisi kampanyasıyla birinci ahali konutta aylık yüzdelik 0,64 seviyelerine büyüklüğünde düşen konut kredisi faizleri bu hafta itibariyle yüzdelik 1 sınırını aştı. Dünya’dan Çiy Turhan haberine göre, yalnız Halkbank’ın birinci halk emlak kredisi faizi yüzdelik 0,99 ile yüzdelik 1’mağara şipşak altında kalırken tekmil bankaların getiri oranları yüzde 1’in konusunda bundan sonra. 26 Haziran haftasında yıllık adına dahi yüzde 9,01 ile bildirme düşük seviyelerine gerileyen emlak kredisi almanak nema oranları 4 Eylül haftası itibariyle dahi yüzde 13,80’e bundan sonra. Yıllık Getiri de 2019 Ağustos’undan bu yana yeryüzü faziletli seviyesine balkon oldu. Suret Bankası’nın 7 Haziran’dan bu yana sürdürdüğü sıkılaştırma adımları çerçevesinde yükselen ağırlıklı averaj fonlama maliyetinin etkisiyle emlak kredisi faizlerinde yükselişin devam etmesi bekleniyor.

konut kredisi kampanyası göz bey istatistiklerine dahi yansımış benzeri zamanda ilk kez emlak kredisi kullananların sayısı bile orak ayı ayı itibariyle 100 bin kişiye ulaşarak rekor kırmıştı. Önceki çevrim açıklayan bölük as rakamlarına bakarak ise ağustosta sabık yıla göre yüzdelik 54 artmış, temmuza göre ise yüzdelik 26 düşerek 170 bin 408 adet olmuştu. Haziran ve orak ayı aylarında gözlenen hane satışında sıçrama ağustos itibariyle ivme kaybetmişti. emlak kredisi faizleri yüzde 1,1’in konusunda gelmesi üste bazen bankalarda yüzdelik 1,49’a kadar yükselmesiyle eylülde basamak satış rakamlarının yavaşlaması öngörülüyor. Özellikle itimat kampanyalarıyla tutulu satışlar rekor kırmış ve toplam satışlar içindeki payı yüzdelik 25’cilt yüzde 45’e kadar yükselmişti.

Getiri artışı talebi sınırlayabilir

REIDIN-GYODER Yıpranmamış Göz Denk Endeksi verilerine göre üstelik ağustos ayında peşinat yararlanma oranı yüzde 43,65, banka kredisi kullanım oranı yüzde 36,23 ve belgit kullanım oranı yüzdelik 20,12 kendisine gerçekleşti. Orak Ayı ayında peşinat kullanımı yüzdelik 37,51, banka kredisi kullanımı yüzde 44,16, burhan kullanımı yüzde 18,33 yerine gerçekleşmişti.

Eşkal Bankası verilerine göre bankaların basamak kredisine uyguladıkları yıllık faiz oranı 4 Eylül haftasında yüzdelik 13,80’e yükseldi. 1 yıldır tanıdık sunu erdemli seviyeye çıkan emlak kredisi repo oranlarında akıbet üç haftada hızlı bire bir yükseliş yaşandı. 14 Ağustos haftasında yüzdelik 9,99 ile koşa hane sınırında olan emlak kredisi almanak faiz oranı 21 Ağustos’ta yüzdelik 11,66’evet, 28 Ağustos’ta ise yüzde 13,31’e yükselmişti. 4 Ilkgüz haftasında ise benzeri haftalık değişim tahminî 50 temel puan oldu.

Yüreklilik artış ivmesi yavaşladı

Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurulu (BDDK) haftalık verilerine göre birlikte 4 Eylül haftasında emlak kredisi hacmi 275 milyar 396 milyon teklik oldu. Fakat 14 Ağustos haftasından itibaren konut kredisi hacmindeki artma hızı ivme kaybetti. 4 Eylül haftasında artış hızı yüzde 0,40’a geriledi. konut kredisi faizlerinin tarihi sunma bağan seviyesini gördüğü 19 ve 26 Haziran haftalarında emlak kredisi artışı yüzde 3,653,53 seviyelerinde oldukça acul idi. 12 Haziran haftasında dahi haftalık artış yüzde 3’ü geçmişti. Biçim Bankası’nın sıkılaştırma politikaları ve faizlerde yaşanan artışla bu arada haftadan haftaya emlak kredisi miktarının yükselişi da cevvaliyet kaybetti. 14 Ağustos haftasında yüzde 1,8’e, 21 Ağustos’ta yüzde 0,84’e, 28 Ağustos’ta ise yüzde 0,55’e indi. Analistler güven hacminin artışında bile atiklik kaybının artarak yerini yavaşlamaya bırakmasını bekliyor.

Share: