KONUTDER: Bir Numara el biraz elan heveslendirme edilmeli

Yurt ve Gayrimenkul Envestisman Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu, TÜİK eliyle açıklanan haziran ayı bölük satış istatistiklerine ilişkin yaptığı bağlanmış değerlendirmede, satışların sabık yılın benzeri ayına bakarak yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 adetle rekor kırdığını anımsattı.

Basamak satışlarındaki rekor artışta, amme bankalarının tarihin bildirme bağan ürem oranlarıyla sunduğu kredilerin etkisinin çokça faziletli olduğunu aktaran Kalyoncu, “Bildirme önemlisi üstelik hem vatandaşımız ev sahibi oldu hem de yurt sektörü dayanıklı aynı dönemde nazik moral kazandı.” açıklamasında bulundu.

Emlak sektöründe, atılmış taleplerin haddinden fazla hızlı şekilde devreye girdiği bire bir süreçte olduklarını anlatan Kalyoncu, yılın evvel yarısında 624 bin 769 hane satışının gerçekleştiğini, 2019’un bire bir dönemine bakarak yüzde 23,5 çoğalma yaşandığını aktardı.

Kalyoncu, hazirandaki artışla april ve mayıstaki kısık dönemin telafi edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Üste konusunda bile çıkılmasıyla esasta 2020’de sektörün hedeflerini tutturmasının önü açıldı. Bağan getiri oranının devam etmesi durumunda, basamak satışları sene böylecene ferah ferah 2019’u aşacaktır. İçinde bulunduğumuz hava yuvarı bakir projelerin henüz iri bire bir özgüvenle hayata geçmesini sağlayacak. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olarak 250 madun sektörü harekete nâkil taşınmazlar sektöründe sürdürülebilir büyümenin yakalanmasını çok kocaman buluyorum.”

“Kesim beklentilerin üstünde hareketlendi”

Bölük Geliştiricileri ve Yatırımcılar Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, hane satma rakamlarındaki artışların, pandemi sürecinde eğlenme noktasına gelen sektörün hangi büyüklüğünde  hareketlendiğini kanıtladığını bildirdi.

Bakanlığın hayata geçirdiği desteklerin sektörü beklentilerinin çokça üzerinde hareketlendirdiğini nâkil Elmas, normalleşmeye “V” şeklinde başladıklarını vurguladı.

Temmuza birlikte haddinden fazla bol başladıklarını kaydeden Elmas, “Satışlar bitmeme ediyor ve henüz beş altı kamer de bu hareketliliğin devam edeceğini öngörüyoruz. Fakat kamu bankalarının bindi paketini daha hangi kadar bitmeme ettireceği da kritik bir konudur. Çünkü bugün piyasayı hareketlendiren bu kampanyadır.” açıklamasında bulundu.

Elmas, Hazne ve Maliye Bakanlığı’nın ev, otomotiv, parafin pırtı ve mobilyaya dönük sektörlerle beraber, alımı ve ticareti isteklendirme edici çok faal mekanizmalar ilan etmesinin majör bire bir ivme kazandırdığını anlattı.

Endişelerinin yerini ümide bıraktığını tamlayan Elmas, “Haziranın esasen sonuna büyüklüğünde çokça tehlikeli tıpkı eş hareketiyle, çok arıtılmış, kararlı, almak için gelen aynı kitleyle karşılaştık. Bu da bizim için az çok gani bire bir tabloydu.” açıklamasında bulundu.

Cevahir, bu ivmenin devam etmesi halinde eylül-ekimden itibaren eskimemiş projelerle ilgilendiren sektörden işaretler görülebileceğini bildirdi.

“Birinci el biraz henüz motivasyon edilmeli”

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Mücevher, Nema oranı henüz efdal olmasına rağmen toplanmış satışların yüzdelik 70’ini ikinci halk konutların oluşturduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu henüz evvel yarı yarıyaydı. Bizim hızlıca insanlarımızın tercihlerini birinci doğrudan yana döndürmemiz geçişsiz. Almak ki ortaya koyduğumuz düzenek göz satışlarını hızlandırıyor ama birinci ele yeteri büyüklüğünde hisse vermiyor. O devir bizim ilave ara sıra mekanizmalarla bir numara eli elan cazibedar hale getirecek şeyler yapmalıyız. İnşaat sektörünü canlandırmamız amacıyla bir numara eli isteklendirme etmemiz gerekiyor. Bu hangi kabil; bazen kazanç indirimleri benzer, üreticilerin ellerinde bölüm ve ticari kayran stoku var. Bunlar kampanyadan yararlanamıyor. Bunlara yönelik KDV indirimi gibi. Bunlar üzere ayrı tıpkı paket benzer. Tıpkı üstelik faiz makasını az buçuk elan tahsis etmek kabil. 0,64 değil dahi 0,54 faiz uygulanabilir.”

Share: