Kovid-19 aşısı olan annelerden doğan 2 süt kuzusu antikor geliştirdi

Padova Ulss 6 Euganea Hastanesi’nden cuma günü yapılan açıklamada, gebeliğin serencam 3 ayında Kovid-19 aşısı olan iki doktorun doğurduğu bebeklerin hastalığa alın antikor geliştirdiği duyuruldu.

Hastanenin kadın veladet bölümü başkanı Gianfranco Juric Jorizzo, “İtalya’nın antikorla doğan geçmiş bebekleri dünyaya geldi.” açıklamasında bulundu.

 Dr. Jorizzo, “Bu konuda yapılan araştırmalar kapalı ancak icap ana gerekse fetüs üzere yan etki beklenmediği üstüne ayrımsız uzlaşma var. İtalyan Kadın Hastalıkları Kurumu’nun bile riziko grubunda olan asıl adaylarına, jinelolog gözetiminde risk ve yarar değerlendirmesi yapılarak zaruri görülmesi halinde Kovid-19 aşısı yapılması tavsiyesini ayn önüne aldık.” ifadelerini kullandı.

Hastenenin jinekologlarından Kimta Ngaradoumbe Nanhornguè ise antikor geliştirmiş bebekleri, “Annenin aşılanması ile fetüste antikor gelişimini ilişkisini görmek için çokça muhteşem.” sözleriyle değerlendirdi.

Dr.Nanhornguè, hamile annenin aşılanması ve bebeğin bağışıklığı ortada ilişkinin kanıtlanması halinde tıpkı ahir aşamanın, tetanoz ve difteri aşılarında olduğu üzere, Kovid-19 aşısının gebeliğin hangi evresinde yapılması gerektiğinin tayin edilmesi olacağını tabir etti.

9 ve 16 Mart tarihlerinde doğan iki bebeğin afiyet durumlarının bereketli olduğu açıklandı.

Aylı kadınlar koronavirüs aşısı yaptırabilir mi?
Amerika Müttehit Devletleri’nde Weill Cornell Tıp Bilimleri Enstitüsü bilim insanlarının yaptığı bir araştırı, koronavirüse uğramış hamile kadınların ürettiği antikorun son aracılığıyla bebeğe geçebildiğini ortaya koymuştu.

Fakat, Kovid-19 aşısının enli kullanılmaya başlanmasıyla gebe kadınların aşılama yaptırıp yaptıramayacağı üstüne henüz bire bir eş fikir bulunmayan.

Kovid-19 aşılarının şu temel kadar yapılan klinik deneylerinde hamileler vadi almamıştı. Deneylere katılanlar beyninde aylı olduğu aşılama olduktan sonraları ortaya çıkan kadınların de olması, aşının çağa bekleyenler üzere “güvenli sayılabileceği” ihtimalini güçlendirdi.

Kovid-19 aşısının hamileler üzere emniyetli olabileceğinin ayrıksı ayrımsız göstergesi yerine grip aşılarına meni ediliyor. Ancak ilmî açıdan koronavirüs aşısının gebeler üzerindeki etkilerine yönelik ayrı bire bir say bulunmuyor.

Pfizer ve Moderna’nın ürettiği aşıları ivedili kullanma üzere tescilleyen Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA), aşının yapılmayacağı gruplar listesine hamileleri eklemedi.

Amerikalı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Okulu, FDA kabilinden koronavirüs aşısının hamilelere dahi sunulması gerektiğini savunsa da, seçme kadının aşıyla doktoruyla aşıyla ilgili risk değerlendirmesi yaparak ilkah üstüne karar vermesi gerektiğini vurguluyor.

Kovid-19 antikorlarına sahip önce bebek doğdu

 

Share: