Kovid’i yenen değme 5 kişiden birinde görülüyor

Çin’üstelik yapılan kullanılmamış aynı araştırmada, salgının ortaya çıktığı Wuhan kentinde Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan bin 655 yaşama incelendi. Haber insanları bu hastalardan 359’unun (yüzde 22) altı ayın peşi sıra saç dökülmesi problemi yaşamaya devam ettiğini bildirdi.

ALIŞILAGELEN BİR PSİKOLOJİK REAKSİYON

Bulguları The Lancet dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarları saç dökülmesinin stres donör olayların peşi sıra sâdır alişilagelen benzeri psikolojik tepki olduğunu ve gelişmemiş tıpkısı müddet sonraları ortadan kaybolduğunu belirtti. Fakat, araştırmacılar 6 aydan henüz uzun süren saç dökülmesinin keder donör olabileceğini ve bunun Kovid-19’un alopecia (kapatma şeklinde saçlardaki mesafe) kabil pahal durumlara bozukluk olduğunun kanıtı olduğunu tabir etti.

Iş kapsamında, Wuhan’daki Jin Yin-tan hastanesinde 7 Ocak ile 29 Mayıs ortada taburcu edilen Kovid-19 hastaları altı kamer süresince izlem edildi. Bu proses içerisinde hastalara yaşadıkları semptomlarla ilişkin sorular soruldu, eğlenceli kendisine nefes tahlili yapıldı ve değişik fiziksel muayeneler gerçekleştirildi.

SAÇ DÖKÜLMESİ ÜSTELIK ASIL SEMPTOMLARDAN BİRİ

Araştırmacılar, Kovid-19’u yenenlerin genellikle usanç, adale zayıflığı, uykuya dalmada gravite, anksiyete veya boğunç kabilinden durumlardan muzdarip olduğunu buldu. Ancak, saç dökülmesi üstelik keşfettikleri ana semptomlardan biriydi.

Sonuçlarda, incelenen kişilerin yüzdelik 63’ünün fütur veya adale zayıflığı, yüzdelik 26’sının uykuya dalmada bastırık, yüzde 23’ünün anksiyete veya buhran, yüzdelik 22’sinin ise saç dökülmesi yaşadığı görüldü.

Çin Tıbbi Bilimler Akademisi araştırmacıları, “Çalışmamızın amacı, hastaneden taburcu olan Kovid-19 hastalarının yaşadığı ince dönemli sağlık sorunlarını açıklayabilmektir. Bildiğimiz kadarıyla, araştırmamazın şimdiye kadar Kovid-19’u yanen yetişkinliklerle yapılan arz geniş ahit aralığına topluluk çalışmadır” ifadelerini kullandı.

TAFSILATLI KOVİD HAKKINDA

Yıpranmamış türlü koronavirüsten (Kovid-19) iyileşen binlerce koca, aylar sonraları günce hayatına dönmesini zorlaştıran semptomlarla savaş etmeye bitmeme ediyor. Hastaların, vakayiname bezginlik ve kognitif problemlerin birçok semptomunu bildirmesiyle oluşan nitelik “tafsilatlı mütemadi Kovid” kendisine adlandırılıyor.

Detayli mütemadi Kovid-19 semptomları beyninde “yorgunluk”, “saç kaybı”, “ihtisas ritmi bozukluğu”, “bilişsel problemler”, “çıban ağrısı”, ” kas ağrısı”, “koku almada sıkıntı”, “odaklanma problemi”, “üşüme ve titreme”, “uykusuzluk”, “halüsinasyon rüyet”, “amel” ve “erdemli çığlık” kadar semptomlar kayran alıyor. Araştırmacılar, bu semptomların, organlara, muafiyet sistemine ve sinir sistemlerine sunulan hasar zımnında corona virüsün ‘sonradan etkileri’ olduğuna inanıyor. Diğer taraftan doktorlar bu durumu, geçmiş enfeksiyondan on yıldan daha mufassal ayrımsız müddet sonraları gelişebilen, yeterince anlaşılamayan bir boyut olan polio sonrası sendroma benzetiyor.

Öğretmenler için aşılama zaman başladı

 

Aşamalı gevşemede 35 sınırı

 

Share: