Kripto için vahim uyarma: Bu öğün değişik

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Kripto dünyalık tüccarları piyasanın pahal benzeri şekilde eridiği, 1000’den fazla çalışanın işinden olduğu ve sektörün ‘saklı yazı kışının’ eşiğine geldiği bir haftanın peşi sıra henüz iri benzeri kriz amacıyla hazırlanıyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, yükselen enflasyon, global dalan bankalarının getiri oranlarını artırması ve teknoloji hisselerindeki düşüş saklı yazı dünyalık piyasalarında 2021’in Kasım ayından bu yana alışılmamış düşüşleri tetikledi. Kripto piyasalarında aylardır devam eden düşüşler geçtiğimiz hafta saklı yazı platformları Celsius ve Babel’ın mal çekimlerini dondurmasına ve Coinbase’in çalışanlarının beşte birini işten çıkaracağını açıklamasına posta açtı. bahis konusu istihbarat kripto servet birimlerindeki düşüşleri hızlandırdı. Geçtiğimiz hafta sonu Bitcoin 2020’den bu yana görülmeyen seviyelere gerilemiş ve 20 bin doların altına düştü.

Financial News’mağara haberine bakarak Avrupa’nın en balaban varlık yöneticisi Amundi’nin Kelle Yatırım Sorumlusu Vincent Mortier saklı yazı dünyalık birimleriyle ilişkin açıklamasında, “Parlak tıpkısı gelecek meram almak şimdilik tür değil. Kripto mal birimlerinin çoğuna olan yürek ağır sıklet bir biçimde hasar gördü” ifadelerine meydan verdi. Amundi Bitcoin’e envestisman yapmıyor. Dev yatırım firmasından saklı yazı mülk birimlerine ait henüz önceki bile eleştirel yorumlar gelmişti.

Saklı Yazı servet birimlerindeki dağılış geçtiğimiz ay sabit coin (stablecoin) terraUSD ve kardeş mülk birimi Luna’nın çöküşüyle gelişigüzel güçlenmişti. Bitcoin geçtiğimiz hafta %30’luk düşüş kaydetti. 18.948 dolara kadar sakıt Bitcoin eskimemiş haftada bir miktar toparlandı. 20 bin dolar sınırını esasen sabık Bitcoin Pazartesi günü itibariyle 20.500 dolar civarında akım ediyor.

1,4 trilyon dolarlık varlığın yöneticisi olan PGIM’mağara Tematik Araştırmalar Başkanı Shehriyar Antia, “Bu dağılış değişik hissettiriyor. Bu sever zayıflıklar henüz yoğun ve tüm sistemi sarsıyor” ifadelerine meydan verdi.

Kripto servet firması GlobalBlock Analisti Marcus Sotiriou üstelik bu karamsarlığı paylaşıyor: “Şu an insanların açgözlülüğünün etkisini ve kaldıraçların aşırı kullanımını görüyoruz. Bunun burada biteceğini sanmıyorum” dedi.

Sotiriou “saklı yazı kışı”nın başladığını ve bu sürecin kripto fiyatlarında sürekli düşüşlerin yaşandığı Ocak 2018 yılıyla benzerlikler taşıdığını söyledi. Saklı Yazı uzmanına göre Celsius’taki krizin “şişman tıpkısı müteselsil etkisi” olabilir. Sotiriou, “Tıpkısı kaderi paylaşacak bire bir şirketler var” ifadelerine meydan verdi.

İngiltere’dahi listelenen sigorta şirketi Aviva’nın varlık yönetimi kolu, kripto piyasasındaki krizin gayrı erinç sınıflarına yayılması riskleri dolayısıyla sayısal varlıkları yakından izleme ediyor. Aviva saklı yazı paralardaki ince devamlı gerilemelerin bankalar kabilinden bu piyasaya envestisman yapan bazen kurumları olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor.

Aviva Investors Çoklu Varlıklar Ekibi Portföy Yöneticisi Guillaume Paillat, “Geleneksel bankalar kripto mülk birimleriyle daha münasebetli arkaç geldi. Ara Sıra ticaret masaları negatif rakamlar göstermeye başlarsa bu bizim kabil yatırımcıları dahi etkiler” ifadelerine düzlük verdi.

Coinbase bu ay 1100 çalışanının işine son verdi. Kripto borsası, Goldman Sachs, JPMorgan ve BlackRock üzere firmaların eski çalışanlarına yaptığı yüzlerce iş teklifini de kafasız çekti. Crypto.com ve BlockFi’nin dahi 400 kişiyi işten çıkardı. Kripto borsası Gemini, işgücünün %10 oranında düşürmeyi planlıyor.

Aranjör kurumlar bile teferruatlı bir süredir kripto mülk piyasalarına gözlerini dikmiş durumda. KUL Taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, daha önceki benzeri açıklamasında sektörü “Yabanıl Batı” ile karşılaştırmıştı. Sektörün teftiş eksikliği piyasayı spekülasyonlara zahir arkaç getiriyor ve bu kapsam sunma aşkın müteferrik yatırımcıları ediyor. Sektöre ilişkin denetlemelerin en üst yansıması ise Brezilya’birlikte görüldü. Saklı Yazı borsası Binance, kullanılmamış tarz bankası politikalarının arkası sıra Brezilya’birlikte mülk çekme ve yatırım işlemlerini askıya aldı.

Kripto servet borsası Binance işlemleri durdurdu

 

Elon Musk, Dogecoin’e desteğini sürdürüyor

 

Saklı Yazı mal piyasasındaki dekadans resesyon işareti mi?

 

Share: