Kriz silgi mu atıyor, derinleşiyor mu?

Grant Thornton’un araştırmasına göre madalyonun iki yüzündeki göstergeler hırçın yönde; yatırım planları yapanların sayısı artarken, gelir ve karlılıkta artma bekleyenlerin sayısı geçtiğimiz 18 aya göre ya tıpkısı, ya üstelik gerilemiş durumda.

Globalde neler oluyor ?
Geçtiğimiz 18 ay süresince, şirketlerin yeni yapı envestisman planları toptan ölçekte %16’dan %21’e yükseldi. Üretimevi ve makina parkı envestisman planları %35’ten %38’e arttı. Analog şekilde AR-GE envestisman planları bile arttı ve bunu destekler nitelikte hikmet Acun Fikri Sahiplik Örgütü’nden geldi. 2011’birlikte, bire bir esbak yıla göre %10.7’lik benzeri patent başvurusu artışı olduğunu tamlayan kuruluşun verdiği bilgiye bakarak bu artım oranı, 2005’deri bu yana gözlemlenen arz iri izzet. Ilavesi, işverenler çalışanlarına de çıktı yatırım yapacak kadar görünüyor. Önümüzdeki 12 ay ortamında bindirim yapacağını belirtenler %68. Bu çap 2010’de %51 düzeyindeydi. Buraya büyüklüğünde bakıldığında, hareket dünyasının teferruatlı vadeli büyüme üzere pozitif tıpkısı gelgel içre olduğu görülüyor.
Diğer taraftan, dirimsel, karlılık ve istihdam konusundaki beklentiler, 18 kamer öncesine kıyasla, evet aynı düzeyde, evet gerilemiş durumda. Euro kullanan ülkeler, Çin ve Amerikan işadamlarına bakarak azalan arzu, büyümenin önündeki yeryüzü balaban bariyer. Çin’da mütenakıs talebi büyümenin önündeki yeryüzü iri bariyer yerine görenlerin oranı %44 ile, 2009’dan bu yana görülen sunma efdal seviyede.
Türkiye, bu anlamda küresel ortalamadan henüz artı istatistiklere erbap. 2012 önceki çeyrek altın ile 2. çeyrek arasındaki sonuçlara bakıldığında, Türkiye’da karlılık ve istihdam beklentileri anında çabucacık tıpkısı seyrederken, eş fiyatlarında 12 puanlık, ihracatta 10 puanlık, yıpranmamış yapı yatırımlarında 12 puanlık, üretimevi ve makine parkı yatırımları ile AR-GE yatırımlarında ise 6’şar puanlık artışlar hücre çarpıyor. Başka taraftan, ayrımsız işaret var kim onda 22 puanlık eksilme özen çekiyor. O bile karlılık. Türk hisse senedi dünyası, mir fiyatları ve ihracatta çoğalma beklentisi içindeyken karlılıktan o oranda umutlu değil.

Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit’mağara değerlendirmelerine göre, 2 farklı yöne akıllıcasına seyreden bu son, global ölçekte içinde bulunulan krizin seyrine akla yatkın net tıpkı çıkarım yapmaya elvermiyor. ‘Bire Bir taraftan şirketlerin envestisman planları artarken, farklı taraftan şirketlerin karlılık, dirimlik ve istihdam artışı beklentilerinde tenakus bahis konusu. Gene da işlek anaç şirketlerin, suratsız koşullara rağmen yeni yatırım planlarından vazgeçmemelerinin olumlu aynı belirti. Bu yatırımlar, şirketlerin tafsilatlı vadeli tahaccüm ve rakiplik güçlerinde avantaj ortaya çıkaracağını’ anlatım ediyor.
T-BRIC (Türkiye-BRIC) ülkeleri küresel tutum üzere yıpranmamış aynı umut ışığı tür mi ?
Grant Thornton’un 40 ülkede 3.000 ense dozaj yönetici ile yaptığı bu araştırmanın bölgesel sonuçları incelendiğinde, detaylı daveli yatırımlarda gelişmekte olan ülkelerin başı çektiği sonucu ortaya çıkıyor. BRIC ülkelerinde önümüzdeki yıl %45’lik, Türkiye’birlikte ise %46’lık tıpkı grup AR-GE yatırımlarını arttırmayı planladığını belirtirken bu mehabet G7 ülkelerinde %18. Paralel şekilde, BRIC ülkelerinde önümüzdeki sene bakir üretimevi ve araba parkı yatırımı planlayanlar %47, Türkiye’birlikte %54 ve G7 ülkelerinde %37.
Çin, Türkiye ve Meksika’üstelik kullanılmamış yatırım atılımları
Serencam ifade sonuçlarına bakarak, Çin’dahi AR-GE yatırımı yapacak olanların oranında %15’lik tıpkısı çoğalma var. Türkiye’dahi ise sabık yıla göre, bedava %12’lik tıpkısı ekip daha yıpranmamış yapı yatırımı yapmayı planlıyor. Meksika’da ise yıpranmamış fabrika ve makine parkı yatırımı planlayanların oranında %14’lük ayrımsız artım söz konusu. Bu durum, ‘sunma çabuk gelişen’ ülkelerin, ünvanları ile koşut bire bir neşelilik süresince olduklarının üstelik bire bir göstergesi.
Ifade sonuçlarını değerlendiren Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit’e bakarak, Avrupa ülkeleri krizle başa çıkmaya çalışırken, 2. kulvarda yer kayran, gelişmekte olan ülkeler, henüz aceleci ve cesur adımlarla icap istihsal, lüzum AR-GE üstüne aradaki farkı kapatmaya çalışıyorlar.
İyimserlik sıralamasında Türkiye 40 ülke arasında önce 10’dahi, Yunanistan ve İspanya ise akıbet iki sırayı paylaşıyor.
40 ülkede, iyimserlerin oranı ile, kötümserlerin oranı arasındaki ayırt temel alınarak oluşturulan iyimserlik endeksinde, Türkiye %60 ile 9. sırada. Türkiye ile birlikte, Birleşik Zenci Emirlikleri, Hindistan, Brezilya ve Kanada evvel 10’birlikte düzlük kayran ülkeler. Gayrı taraftan, tek şaşırtıcı olmayan aynı safiha süresince -%66 ile İspanya ve – %58 ile Yunanistan sonuç iki sırayı paylaşıyorlar. Bu gruptaki sair ülkeler ortada ise, Fransa, Japonya, Arjantin ve İngiltere bulunuyor.
Sunma iyimserler (*)
Yeryüzü kötümserler (*)
Peru
96
Malezya
0
Şili
90
İngiltere
-7%
Filipinler
90
İrlanda
-12%
Gürcistan
83
Tayvan
-19%
Kanada
70
Fransa
-26%
Hindistan
67
Arjantin
-30%
Cenup Afrika
63
Japonya
-41%
Brezilya
61
Hollanda
-46%
Türkiye
60
Yunanistan
-58%
Birleşik Zenci Emirlikleri
54
İspanya
-66%
* İyimserlerin yüzdesinin, kötümserlerin yüzdesine farkı

Zamlar yolda

Önümüzdeki 12 kamer ortamında, mahiye zammı yapmayı planladığını belirtenler Türkiye’üstelik %89’luk bire bir kesime belen ederken, Latin Amerika’bile %86, Kuzey Amerika grubunda %78 ve BRIC grubunda %69’luk ayrımsız kesime belen ediyor. Türkiye’üstelik 2011’dahi %81 adına ortaya sâdır bu kerem, 2012 2. çeyreğinde %89’a uzanıyor.
Önümüzdeki 12 kamer içinde maaş zammı yapmayı planlayanlar
2012
2011
2010
Türkiye
89
81
59
BRIC
69
68
50
Avrupa Birliği
59
58
53
G7
63
60
48
Latin Amerika
86
84
68
Şimal Amerika
78
75
55
PİYi
39
46
57
Küresel
65
64
51

Aykut Halit’mağara fotoğrafına duyulmak için lütfen tıklayınız.

Araştırı karışma olan ülkeler listesi (Alfabetik namına):
Almanya, Amerika, Arjantin, Avustralya, BAE, Belçika, Botsvana, Brezilya, Çin, Danimarka, Ermenistan, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Cenup Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Malezya, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Singapur, Şili, Tayland, Tayvan, Türkiye, Vietnam, Yıpranmamış Zelanda, Yunanistan
Talih grupları

BRIC : Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin Avrupa Birliği : Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya, İsveç, İngiltere G7 : Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, Amerika Latin Amerika : Arjantin, Brezilya, Şili, Meksika Şimal Amerika : Kanada, Amerika PİYİ : Portekiz, İspanya, Yunanistan, İtalya

Share: