Kripto piyasalarına 4 başlıkta düzenleme geliyor

Kripto varlıklarla ilgilendiren kanuncu mevzuat üzerine detaylı süredir çalışmalarını sürdüren hükümet, öncelikle umumi aynı söve düzenleme yapmayı, ardından birlikte kripto şirketlerine resülmal zorunluluğu ve global şirketlere Türkiye’dahi ortaklık ihdas şartı üzere düzenlemeleri getirmeye hazırlanıyor.

Bloomberg’e konuşan iki yetkilinin verdiği bilgiye bakarak Cumhurbaşkanlığı’nda salı günü (geçkin) bağlı bir kripto erinç düzenleme mevzuat toplantısı gerçekleştirildi.

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığındaki toplantıya Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP Umumi Başkan Yardımcıları Dirimlik Kalem Erbabı, Nurettin Canikli, Fatih Mecnunca ve Ömer İleri katıldı.

Toplantıda mevzuat hazırlıklarıyla ilişik yapılan toplantılarda gelinen adım ve formüller ele makbuz. Çalışmaları tıpkısı müddet askıya kayran hükümet, arayışların devam etmesi kararı aldı.

TÜRKİYE’BIRLIKTE ŞİRKET KURMA ZORUNLULUĞU

Buna bakarak hükümet, saklı yazı varlıklarla ilişik çalışmasında 4 temel antet öne çıkıyor. Bunlardan ilki arsıulusal saklı yazı şirketlerine Türkiye’bile müşareket ihdas zorunluluğu getirilmesi.

Hükümet bu kapsamda daha önce içtimai medya şirketleri amacıyla getirdiği kuralı kripto alanında da infaz etmek istiyor. Türk şirketlerin efdal rakamlarda rüşvet ödediklerine bel fail mezun, haksız rekabetin oluşmaması adına arsıulusal şirketlerin dahi vergi mükellefi olmaları gerektiğine değindi.

AKP’nin Meclis’e sunmaya hazırladığı teklifte benzeri sair noktanın üstelik anamal üzere ilgilendiren olması planlanıyor. İlk değerlendirmeler 100 milyon TL’lik resülmal şartının getirilmesi yönünde ancak bu miktar artabilir.

KRİPTO YATIRIMLARINA VERGİLENDİRME

AKP kurmayları, kripto varlıkların sakıncasız saklanması üstüne bile yöntem arayışı içerisinde. Bu alanda mağduriyetlerin varlıkların korunması konusunda yaşandığına bel fail ayrımsız yetkili, güvenilir hıfız koşullarının oluşturulmasında bankaların teknolojik altyapılarının devreye girebileceğine ilgi çekti.

Hükümetin üzerinde durduğu ancak son kararı vermediği bir ayrıksı konu üstelik bireysel yatırımcıya yönelik vergilendirme. Bu konuda üstünde durulan almaşık ise sembolik tıpkısı kambiyo vergisinin kripto alımlarında uygulanması. Bu oranın yükselmesinin pusat dışılığa sebep olabileceğini düşünen iktidar orta misil bulmaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kripto paraya sıcak bakmadığını açıkladı

 

Fransa MB Başkanı: Kripto varlıklar acilen regüle edilmeli

 

IMF Başkanı’ndan “saklı yazı” çağrısı

 

Bill Gates’ deri kripto para açıklaması

 

Share: