Litvanya Parlamentosu, Zalim asayiş şirketi Wagner’i “terör örgütü” olarak tanıdı

Litvanya Parlamentosu, Ukrayna’da neşelilik gösteren Rus asayiş şirketi Wagner’i “terör örgütü” kendisine tanıyan kararı kabul ettiğini duyurdu.

Kararda, Wagner’in Ukrayna’da “teröre eş değer” sayılabilecek eylemlerde bulunduğu sav edilerek “Saldırganın (Rusya) yanı sıra askeri eylemlere aktif yerine katıldığı” belirtildi.

Kararda, Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bildik iş kadını Yevgeniy Prigojin eliyle kurulan ve Avrupa Birliği ile BENDE eliyle yaptırım listesine alınan özel askeri şirket Wagner için “Rusya’nın röfle sakil enstrümanı” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, kararda “yıldırı örgütü” adına tanımlanan grubun Itidalli Afrika Cumhuriyeti, Sudan ve Mali kabil ülkelerde üstelik canlılık gösterdiği, ÇAKER Hazine Bakanlığı vasıtasıyla “ulus sivri suç örgütü” olarak tanımlandığına kayran verildi.

Diğer ülkelere üstelik Wagner’i “yıldırı örgütü” olarak tanıma çağrısı yapıldı.

Wagner’in kurucusu Prigojin, karara cevaben Telegram üzerinden “Litvanya aynı yurt şevket ve Litvanyalı parlamenterlerin görüşleri, yandaki ülkeler Letonya ve Estonya’nın sakinlerini birlikte az daha tek etkileyemez.” paylaşımında bulundu.

Prigojin, antrparantez, kararın kabulünün Wagner’in çalışmalarını değme şekilde etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Share: