Mehabet, amansız hastalık ilaçlarına 5,6 milyar teklik aktardı

Ev, Iş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ve SGK, canlı, sürdürülebilir ve güvenilir ilaçları tarayıp, et kafalı ödeme listesine eklemeye devam ediyor.

Akıbet eklenenlerle birlikte SGK’nin izansız ifa listesinde 832 amansız hastalık tedavisinde kullanılanlar kalkışmak amacıyla toplam 9 bin 59 tılsım bulunuyor.

Kurumun, sunu koca masraf kalemleri beyninde çıkar yol ödemeleri evvel sıralarda geliyor. İlaç üzere 2018’de 30,9 milyar teklik, 2019’da 39,6 bilyon lira ödeyen SGK’nin, 2020’deki harcaması 48,6 bilyon lirayı buldu.

İlaç harcamasında 6,5 milyar teklik ile ihtisas-damar hastalıkların tedavisinde kullanılanlar ilk tam düzlük alırken, bu grubu 5,6 milyar liralık ile amansız hastalık tedavisinde kullanılanlar izledi.

Mesai kaybı arz bir iki yüzde 60 olanlara geçici kaza aylığı bağlanıyor
Familya, Himmet ve Içtimai Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, kanser hastalarını tedavi sürecinde bekâr bırakmadıklarını belirterek, kanser ilaçlarını SGK’nin çıkar yol idraksiz ödeme listesine almaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Evde sağlık hizmeti düz amansız hastalık hastalarının Sağlık Aplikasyon Tebliği (SUT) kapsamındaki istikşaf, tetebbu, çözümleme, tedavi, tıbbi hizmet ve izlem prosedür bedellerini karşıladıklarını vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi:

“Amansız Hastalık hastalarımızın SUT kapsamındaki kat, gündelik ve refakatçi giderlerini karşılıyoruz. Hastalara, kişiye müteveccih yardımcı esenlik hizmeti (ilkah, ilaçla esirgeme, erken tanı, gani beslenme ve sağlık eğitimi) sunuyoruz. SGK’ye başvuran kanser hastalarına, 10 almanak sigortalılık süresi ve yer bir iki 1800 çevrim sigorta primi olması, iş gücünün yer beş altı yüzdelik 60’ını kaybetmesi durumunda otama sürecinde kusur aylığı bağlıyoruz.”

Göden apotr ilaçlar 1 yıldan fazla kullanılırsa bakın neler oluyor

Share: