Modernize edilen 11’inci C-130 uçağı Albeni Kuvvetlerine doğrulama edildi

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çipo, Erciyes Projesi kapsamında birçok ilki gerçekleştirerek Çekicilik Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde vadi alan C-130 uçaklarına yıpranmamış kabiliyetler kazandırıp, uçakları modernize ettiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, Gelgel Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde harekat ve lojistik görevlerde deli dolu yerine kullanılmaya devam eden 13 skor E ve 6 skor B tevessül etmek için bütün 19 nüsha C-130 uçağın aviyonik modernizasyonu kapsamında 11’nci uçağın kabulü tamamlandı.

Başkanlıkça yürütülen Erciyes Projesi kapsamında, 23 sisteme ilişkin 118 cihazdan oluşan Aviyonik Hep Entegrasyonu, trafik subayının görevini üstlenen Pervaz Hile Sistemi (FMS) entegrasyonu, Ilişim-16 entegrasyonu ve Meydan Fariza Planlama Birimi geliştirilmesi faaliyetleri, Türk Havacılık ve Feza Sanayii NANIAZIZ aracılığıyla yürütülüyor.

SSB ve Gelgel Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri ve siyasal uzmanlarının katılımıyla toplamda 7 panelde gerçekleştirilen Icazet Kurulunda 1056 adet onaylama ile 1059 sayı kalifikasyon gereksinimi incelenerek uluslararası standartlara (DÜZENLI-25) ahenk sağlandı.

Proje kapsamında yaşanan ilkler ise şöyle sıralandı:

“İlk Milli Konfirmasyon Oturmuş ve Kabul-Kalifikasyon Panelleri,

İlk DO-178B sertifikalı Milli Yazılım (OFP),

İlk Milli Pervaz Yönetim Yazılımı (FMS),

İlk RNP-1, RVSM, CAT-II ILS, RNAV GPS Approach Uygulamaları,

İlk Birlikte Çalışabilirlik Kapsamında Link-16 Entegrasyonu,

İlk Türk Hv.K.K.lığı Özel Beceri Pusula (ERC-TO Seti),

İlk Üretim Organizasyonu Sürücü Belgesi Onayı (ÜrOYO),

İlk Tasarım Organizasyonu Uzluk Onayı (TOYO),

İlk Tamamlayıcı Soy Dizayn Icazet Belgesi,

İlk Uçuşa Elverişlilik Sertifikası.”

Kalan uçakların üstelik 2023 ve 2024’te modernizasyon faaliyetlerinin tamamlanarak Albeni Kuvvetleri Komutanlığına konfirmasyon edilmesi planlanıyor.

“Havadaki gücümüze kırıcı katmaya devam edeceğiz”

Açıklamada, projeye ait görüşlerine saha sunulan İsmail Demir, şunları kaydetti.

“Erciyes Projesi kapsamında bir nice ilki gerçekleştirerek Komutanlığımız envanterinde meydan düz C-130 uçaklarımıza yeni kabiliyetler kazandırıp modernize ediyoruz. Uçaklarımızı uluslararası trafik ihtiyaçlarına ağır ezgi, erdemli harekat etkinliğine erbap çok gayeli fariza bilgisayarı ve düz fariza planlama sistemi mevcut, tün düşünce ahenktar tezahür ve ışıklandırma sistemleriyle donatılmış kendisine Komutanlığımıza teslim ediyoruz. Türk savunma sanayisi adına havadaki gücümüze yavaş katmaya devam edeceğiz.”

Share: