Müteahhitlerin inşaat demiri isyanı

İnşaat demirinde akıbet bire bir yılda yüzde 116’yı bulan eşit artışı yaşandı. Girdi maliyetlerindeki artışlar 200’ü aşkın zir sektöre dilek oluşturan yapım sektörünü yumruk durumda bırakırken, bu gelişmeden kazançlı ev üretiminin ve kamu yatırımı projelerinin da kaba biçimde etkilenebileceği belirtiliyor.

Girdi maliyetlerindeki artım ile ilişik değerlendirmelerde kâin Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, inşaat projelerine yansıyan öngörülmesi olanaklı olmayan mülhak maliyetler nedeniyle sektörün yüz yüze kaldığı sorunlara meni ederken, salgının etkilerine mülhak olarak serencam dönemde sektörün temel girdileri içerisinde ön sırada saha alan çıpa-çelik ve çimento fiyatlarındaki şişman artışlara dikkat çekti.

EKLENMIŞ TEDBİR ALINMZASA BELİRSİZLİK GİDERİLEMEZ
Yüksek girdi maliyeti artışları konusu ve paralelinde sektörde kalan sorunlara hal üstüne ilgilendiren bakanlıklar ve kurumlar ile görüşmeler yürütüldüğünü anlatan TMB Başkanı M. Erdal Eren, “Asıl girdilerde öngörülmesi benzer olmayan faziletkâr değer artışı, 200’ü aşkın gelişim koluyla aracısız angajmanlı, ekonominin lokomotifi aziz yapım sektörünü zor durumda bırakmıştır. Sektörün cesim girdileri arasında kayran alan yapım demirinde sonuç bir yılda kaydedilen yüzde 116’lık bedel artışı ne enflasyon, hangi dahi kırat artışları ile açıklanamamaktadır” dedi.

Ermiş, salgınının küresel tutum üzerindeki suratsız etkileri ve dünya piyasalarındaki gelişmeler aynı arada değerlendirildiğinde, yapım demiri fiyatlarının eklenmiş hazırlık alınmadıkça bodur vadede müspet yönde değişmesi ve belirsizliğin giderilmesinin tür olmayacağı endişesini dile getirdi.

ETKİN VE ADİL FİYAT FARKI DÜZENLEMESİ GEREKLİ
İnşaat demiri fiyatlarının mevcut düzeyde kalması halinde hesaplı bölük üretiminin cins olamayabileceğine, mevcut karşılık farkı uygulaması ile kamu yatırımı projelerinin dahi aksayabileceğine ilgi çekici Aziz, şöyle bitmeme etti: İnşaat demiri ile ilişik bedel farkı formülünde geçer dizin ortaya sâdır bu hayret maliyeti karşılamaya yetmemektedir. Amme yatırımlarında meydan şartlarını akla yatkın benzeri şekilde yansıtacak endeksler kullanan, aktif ve adil aynı fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerekmektedir. Antrparantez çıpa çelik üreticilerinin tıpkısı nebze özveri yapmaları beklenebilir.

İzmir’de kentsel tahavvül için 2 milyarlık envestisman

Yurt fiyatlarında yükseliş güneş tacı balonu mu?

Karabağ’ı Türk müteahhitler mensur edecek

Müteahhitlere algı artışı

Share: