Obama’nın print sınavı

Sakat ÇAKER Başkanı Bush’un getirdiği algı kesintileri 31 Aralık’ta sona eriyor. Obama, düzenlemenin devamı üzere muhalefetle yaptığı görüşmelerden sonuç alamadı. Fiscal Cliff (Malî Uçurum) denilen uygulamanın sona ermesi, KUL halkına kilolu tıpkısı denge getirecek.
Zaman Gazetesi’nin haberine göre Amerika’üstelik sakat Başbuğ George Bush döneminde, ekonomik krizden geçmek amacıyla getirilen algı kesintileri 31 Meyan gecesi sona erecek. Fiscal Cliff (Finansal Yar) kendisine adlandırılan bu durumun resesyona amil olması bekleniyor. 31 Açıklık’a günler kala Cumhuriyetçiler ile Demokratlar beyninde, atılacak yıpranmamış adımlar üstüne seçkin kesim sağlanamadı. Şayet o zamana büyüklüğünde kazanç kesintileri uzatılmazsa hem ensesi kalın hem bile mutedil ve sıkıntılı gelirli mükellefler devlete çok idrak ödemeye başlayacak. amma velakin şişman bire bir kısmı savunma harcamaları koyulmak amacıyla kamu masraflarında büyük kesintiye gidilecek. Kısaca Amerikan ekonomisi bakir benzeri resesyonla yüz yüze gelecek. Başkan Barack Obama’nın günlerdir anlaşmaya çalıştığı Cumhuriyetçiler, kimi vakit uzlaşma sinyalleri verse üstelik şu asıl kadar Malî Yar ile ilişik kesin bire bir kibir göstermedi. Evet Mali Uçurum üstüne sene sonuna kadar ayrımsız ittifak sağlanmazsa vatandaşları neler bekliyor?
Eskimemiş yasanın çıkartılmaması halinde 2013 yılında algı oranları otomatik namına artacak. Başbuğ Obama’nın on paralık ivaz vermediği ölçülü gelirli (middle class family) benzeri ev sayı farkı 2 bin dolar, bağan gelirli benzeri sülale ise 350 dolardan aşkın ekstra kazanç bayılmak zorunda kalacak. 2012 yılı dirimlik dağılımına bakarak rüşvet oranları 10, 15, 25, 28, 33 ve 35 şeklinde değişiyor. Eğer ‘Finansal Yar’ üstüne eskimemiş tıpkısı anlaşmaya varılamazsa vergiler 15, 28, 31, 36 ve 39,6 oranlarına yükselecek.
Kongre marifetiyle 2008 yılında akseptans edilen aylakçılık maaşları sene böylelikle kesilecek. Bu durumdan kestirmece 2 milyon Amerikalı doğrudan etkilenecek.
2009 yılında yüzdelik 10 civarında olan avarelik oranı güzeşte ay itibarıyla yüzdelik 7,9’a düştü. ‘Fiscal Cliff’ sorunu çözülmezse Kongre Bütçe Ofisi (CBO) tahminlerine bakarak 3,4 milyon eş işini kaybedecek. Bu kayıp ise aylakçılık oranını bildirme birkaç yüzde 9,1 oranına yükseltecek.
Yatırım yapmak isteyenler amacıyla mevcut olan yüzde 15’lik vergi oranı yüzdelik 20’ye yükselecek. Çabucak Wall Street yatırımcılarını değil bireysel hep yatırımcılar henüz çok rüşvet bayılmak durumunda kalacak. Şu anda 5 milyon 120.000 bin dolar üstünde gayrimenkul sahibi olanlar yüzdelik 35 alacak öderken bu cesamet yüzdelik 55’e yükselecek. Aynı eksantrik ifadeyle bu insanlar 1 milyon dolar henüz aşkın kazanç bayılmak zorunda kalacak.
Kongre, 2010’birlikte içtimai güvenlik rüşvet oranlarını yüzdelik 6,2’den yüzde 4,2’ye indirmişti. 31 Fasıla’ta sona erecek bu iskonto yıllık 50 bin dolar gelire topluluk benzeri vatandaşın haftalık 20 dolar ekstra alacak ödemesini gerektirecek. Amerika’bile şu anda kestirmece 50 milyon insanın afiyet sigortası var. 65 gözyaşı ve üstü insanların sigortasını ise heybet karşılıyor. Eğer Mali Kaş üstüne tıpkısı anlaşma olmazsa keyif üzere ayrılan bütçe yüzde 2 azaltılacak. Bu da sayrılarevi ve çalışanlara verilen maaşlarda düşüş olacağı anlamına geliyor. Antrparantez hastalık salgınlarının izlenmesi ve azaltılması için müteharrik Hastalık Taharri ve Önleme Merkezi (CDC) bütçesinde 464 milyon dolar yetersizlik yapılacak. ‘Mali Uçurum’ ile ilgili ayrımsız girişim atılmazsa kamu harcamalarında kesintiler başlayacak. 1 Eş 2013’te defans harcamaları başta tutmak için birçok kalemde kesintiler yapılacak. Toplamda 800 milyar dolara yakın ayrımsız kesintiden söz ediliyor. Kongre elan önce 2013’te 100 milyar dolar ve gelecek 10 yıl süresince 1 trilyon dolar masraf kesintisi üzerine anlaşmıştı.
Mali Kaş’un uzatılmasının ekonomiyi zıt etkileyeceğini anlatım eden ekonomistler, özellikle bütçe açığının büyümesinden keder ediyor. Rastgele iki parti anlaşıp Bush dönemi alacak kesintileri uzatıp ve harcamaları azaltmazsa bütçenin toplamda 4,5 trilyon dolar açıkça vereceği öngörülüyor. Her iki durumda dahi Amerikan ekonomisini el günler bekliyor.

Share: