Otomotiv ihracatı haziranda yüzdelik 18 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracatı yüzdelik 17,9 çoğalma ile 2,8 milyar dolar oldu. Yılın evvel şeş ayında ihracat yüzde 6,1 artarak 15,3 milyar dolara ulaştı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Polat: “Otomotiv endüstrisi adına yonga krizi ve erke maliyetleri kabilinden ansız çok sorunla uğraş etmemize rağmen haziranda bu sene maaş bazdaki yeryüzü yüksek dış satım rakamına ulaşmayı başardık. Tedarik endüstrisi, Binek otomobiller ve Otobüs-midibüs-minibüs im gruplarında koşa haneli artışlar gerçekleştirirken, Polonya, İspanya ve Portekiz’e birlikte erdemli biçimli artışlar kaydettik.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre Türkiye ihracatının 16 yıldır üst üste şef sektörü olan otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracatı sabık senenin bir döneminde bakarak yüzdelik 17,9 çoğalma ile 2,8 bilyon dolar oldu. Türkiye ihracatında ikinci tam düzlük alan sektörün aldığı behre ise yüzdelik 11,8 namına gerçekleşti.

OİB Umumi Heyet Başkanı Yağmur Çelik, bu yılın önceki yarısında otomotiv endüstrisi ihracatının sabık senenin bire bir dönemine kıyasla yüzde 6,1 artışla 15,3 bilyon dolara ulaştığını ve ocak-haziran döneminde da ortalama aylık ihracatın 2,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. OİB Umumi Heyet Başkanı Yağmur Çelik “Otomotiv endüstrisi olarak çip krizi ve erke maliyetleri üzere fücceten haddinden fazla sorunla savaşım etmemize karşın haziranda bu yıl aylık bazdaki sunma yüksek ihracat rakamına ulaşmayı başardık. Tedbir endüstrisi, Binek otomobiller ve Otobüs-midibüs-minibüs işaret gruplarında çift haneli artma kaydederken, Polonya, İspanya ve Portekiz’e birlikte faziletkâr mevzun artışlar kaydettik. Bir şekilde yılın ilk yarısında de yüzde 6 oranında çoğalma kaydettik. Otomotiv ihracatımızda artış grafiğinin süreceğine ve yıl böylece hedefimizi geçeceğimize inanıyoruz” dedi.

Hazırlık endüstrisinde yüzdelik 11, binek otomobilde yüzde 44 artım

Haziranda arz balaban işaret grubunu oluşturan Hazırlık endüstrisinde yüzdelik 11 artışla 1 milyar 193 milyon dolar dış satım gerçekleştirilirken, Binek Otomobil ihracatı yüzdelik 44 artışla 876 milyon dolar, Kayıt Taşımaya Belli Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzdelik 16 azalışla 381 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 14,5 artışla 142 milyon dolar oldu.

Hazırlık endüstrisinde en fazla ihracat yapılan mevki olan Almanya’ya ihracatta yüzde 10 oranında artış görülürken, KÖLE’ye yüzdelik 29, Fransa’evet yüzdelik 30, İspanya’evet yüzde 68, Müttehit Krallık’a yüzdelik 4 artış, İtalya’ya ise yüzdelik 6 düşüş görüldü.

Binek otomobillerde heybetli pazarlardan Fransa’evet yüzdelik 79, İtalya’evet yüzdelik 39, Mürekkep Krallık’a yüzdelik 55, Almanya’evet yüzde 62, Polonya’ya yüzdelik 214, İspanya’evet yüzdelik 17, Belçika’ya yüzde 284, Slovenya’evet yüzdelik 17 dış satım artışı, Mısır’a ise yüzde 33 ve İsrail’e dahi yüzde 10 dış satım düşüşü yaşandı.

Pırtı Taşımaya Galiba Motorlu Taşıtlarda Birleşik Krallık’a yüzde 27, İtalya’evet yüzde 36, Fransa’evet yüzdelik 26, Slovenya’evet yüzde 18 dış satım düşüşü, Belçika’evet yüzdelik 4, Almanya’ya yüzdelik 149 ihracat artışı yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs iz grubunda ise yer fazla ihracat yapılan devlet olan Fransa’ya yüzdelik 13 dış satım artışı, Portekiz ve BENDE’ye ise haddinden fazla faziletli biçimli dış satım artışı görüldü.

Farklı eser grupları arasında vadi kayran Çekiciler ihracatı ise güzeşte ay yüzde 182 artışla 140 milyon dolar oldu.

Arz balaban iş Almanya’evet yüzdelik 20 çoğalma

Mevki bazında en büyük iş olan Almanya’evet ihracat yüzdelik 20 artışla 403 milyon dolar oldu. Endüstrinin esasen nazik pazarlarından Fransa’ya yüzdelik 39 artışla 363 milyon dolar, Bir Krallık’a yüzde 3 artışla 284 milyon dolar ihracat yapıldı. Esasen mefret pazarlardan Polonya’evet yüzde 107, İspanya’evet yüzdelik 52, ABD’ye yüzde 12, Belçika’ya 33, Portekiz’e yüzde 211 ihracat artışı, Slovenya’evet ise yüzde 5, Rusya Federasyonu’na dahi yüzdelik 24 ihracat düşüşü yaşandı.

AKARSU’ye dış satım yüzde 27 arttı

Devlet grubu bazında bildirme şişman alışveriş olan Avrupa Birliği’ne haziran ayında yüzdelik 27 artışla 1 bilyon 865 milyon dolar dış satım yapılırken, SUTAŞ Ülkeleri ihracattan yüzdelik 67 nasip aldı. Güzeşte kamer Farklı Avrupa Ülkeleri ve Kuzey Amerika Azade Ticaret Ülkelerine yüzde 9 ihracat artışı kaydedildi.

Otomobil ve belli belirsiz ticari vesile pazarı büyüdü

 

Togg, otomobilden önceki dijital ürün çıkaracak

 

Avrupa’üstelik makine satışlarında düşüş sürüyor

 

Share: