Otomotivde hep münasebet yüzde 45 daraldı

Hazne ve Maliye Bakanlığı’nın Özel Istihlak Vergisi (I) Sayılı Liste Aplikasyon Genel Tebliği’nde Fark Yapılmasına Dayalı Tebliği Resmi Gazete’dahi yayımlanarak 1 Mart 2019’dan itibaren geçerli olmak amacıyla yürürlüğe girdi.

Buna göre, Türkiye’da üretilerek ihraç edilen tır çekicisi, minibüs, midibüs, otobüs, araba, kamyonet, kamyon ve motosiklet gibi ÖTV’ye bağımlı motorlu kara taşıtlarının, istihsal süreçlerinde mergup evvel dolum yağlarının topu ve akaryakıtlarının belirli tıpkısı kısmı için ÖTV yüzde akim kendisine uygulanacak.

İlk dolumda ÖTV tutarı muvaffakiyetsiz namına uygulanacak akaryakıt miktarı, üretilerek ihraç edilmiş her bir dünyalık adedi üzere binek araçlarda “7”, motosikletlerde, “2”, özge taşıtlarda ise “15” litreyi geçemeyecek. İlk dolum yağları ve akaryakıtlarına daha evvel meri algı tutarı amacıyla indirimli idrak uygulamasından kaynaklanan vergi farklılaştırması, karaca taşıtı imalatçılarına iadeli yöntemiyle uygulanacak.

İhraç edilecek kişmiri taşıtlarının istihsal sürecinde kullanılmak için önce dolum yağları ve akaryakıtlarının imalatçılara tesliminde, bu malların algı tutarları üzerinden ÖTV bildirme edilerek ödenecek.

Akaryakıtların, uygulama kapsamında ihraç edilecek yağız taşıtlarının üretim sürecinde önce dolum akaryakıtı yerine kullanacak imalatçılara, tevzi şirketleri yoluyla elektronik sistemlerle bayileri vasıtasıyla konfirmasyon etmeleri dahi olanaklı olacak.

söz konusu reddetme uygulamasından yararlanılabilmesi için bunların ithal yahut satın alma tarihini izleme eden kamer esasen itibaren 12 kamer süresince kişmiri taşıtlarının istihsal sürecinde eski ve üretilen bu kişmiri taşıtlarının da gine ayrımsız sürede ihraç edilmiş olması gerekecek.

ÖTV iadesini, hoppadak ev süresince üretilerek ihraç edilmiş karaca taşıtlarının üretim sürecinde önce dolum yağları ve akaryakıtlarını kullanan imalatçılar istek edebilecek.

Share: