Pandemi atmık stoklarını tüketti!

Korona virüs salgınında bağışçıların hastanelere gelmekten çekinmesi dolayısıyla İsveç’te hamilelik yardımı sağlayıcı klinikler, sperma kıtlığı ile yüz yüze.

Reuters’a konuşan uzmanlar, sıkıntılı meni bağışı nedeniyle, yavru sahibi koyulmak üzere kliniklere başvuran kadınların tedavi süreçlerinin 6 aydan 30’a çıktığını ve bu sürenin imdi uzamasından endişe ettiklerini söyledi.

‘Bu ulusal benzeri sevgili’

Göteborg Üniversitesi Hastanesinde Tenasül Sağlığı Başkanı Ann Thurin Kjellberg, “Sperma stoklarımız tükendi. Henüz ilk on paralık geçen yılki kadar bir iki bağışçımız olmamıştı” dedi.

Kjellberg, sperma stoklarının hoppadak özlük şehirlerinde değil farklı yerlerde üstelik turşu olmak üzere olduğunu belirterek, “Bu millî tıpkı sevgili. Göteborg ve Malmö’birlikte stoklar tükendi, yakında Stockholm’birlikte dahi tükenecekler” diye konuştu.

‘Televizyona çıkıp İsveçli erkeklere armağan çağrısında bulunmalıyız’

İsveç’in sunma balaban kliniği olan Skane Üniversite Hastanesi’nin üreme bölümünü işleten Margareta Kitlinski, normal şartlarda de bire bir donörün bel kabulün sürecinin, bir nice testten geçtiği üzere, kestirmece 8 ay sürdüğünü, fakat pandemi döneminde bağışçıların kliniklere gelmemesi zımnında bu sürenin haddinden fazla elan uzadığını anlattı.

“Elhak size başvuran 50 güç varsa, bunlardan arz iyi ihtimalle yarısı ödül yapmaya akla yatkın oluyor” diyen Kitlinski, “Televizyona çıkıp İsveçli erkeklere dürü çağrısında bulunmalıyız” diyerek konuştu.

Otama süreci kem kalıyor

Hamilelik yardımı, İsveç’in ulusal sağlık hizmetinde ücretsiz fakat şu anda tıpkısı çokça kadının tedavisi stokların bitmesi zımnında devam edemiyor.

Eşiyle çocuk sahibi olamadıkları için bu kliniklerden birine başvuran Elin Bergsten, tedavisinin yarıda kaldığını söyledi. 2 yıl evvel klinikte tedavi başlayan 28 yaşındaki Bergsten, tedavi sürecinin sayrılarevi stoğunda atmık kalmadığı üzere süresiz kendisine ertelendiğini belirtti.

Ülkede özel sperma hediye merkezleri birlikte bulunuyor ancak ücretleri kestirmece 100 bin İsveç Kronu olduğundan aynı haddinden fazla güç buralara başvuramıyor.

İsveç yasalarına bakarak, benzeri atmık numunesi en fazla 6 kadın aracılığıyla kullanılabiliyor.

Avrupa İnsan Tenasül ve Embriyoloji Derneği’ne bakarak, dünyadaki arz yüksek hamilelik yardımı oranlarına eş ülkelerin başında İskandinav ülkeleri ve Belçika geliyor.

Efsunkâr mantardaki husus ruhsal çöküntü tedavisi amacıyla ‘umut verdi’

 

Share: