Pfizer’dan değişinim açıklaması: Aşı etkili oldu

Koronavirüsü acun genelinde etkisini ivinti kesmeden sürdürürken, ilk kez İngiltere’dahi daha sonra dahi Cenup Afrika’üstelik ortaya çıkarak 30’u çok ülkeye yayılan yıpranmamış değişinim türü dünyayı endişeye sürükledi.

Mevcut korona virüsünden yüzdelik 70 henüz bulaşıcı olduğu tamlanan mutasyonun, halihazırda geliştirilen aşıları tembel kılmasından korkuluyordu. Telkih şirketleri bu konudaki incelemelerini sürdürürken, yüreklere su serpen açıklama, BioNTech ile alay malay evvel diploma alan aşıyı geliştiren KUL’li çıkar yol şirketi Pfizer’dan geldi.

Pfizer’ın yaptığı say, özlük aşılarının İngiltere ve Güney Afrika’dahi ortaya sâdır bakir mutasyonlara karşı faal olduğunu gösterdi. Henüz hakem değerlendirmesi bulunmayan araştırmada, Pfizer ve Texas Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden bili insanları aşının N501Y adı sunulan koronavirüsü mutasyonuna alın faal olduğu sonucuna ulaştı.

’17’NCİ İÇİN KONUŞAMAYIZ’

Pfizer’dan Phil Dormitzer, “16 farklı mutasyona cebin testler yaptık. Hiçbiri kayda ayar aynı sıkıntı yaratmadı. Bu dolgunca bire bir bilgelik. Ancak bu 17’ncinin rehavet yapmayacağı anlamına gelmez” dedi.

Dormitzer, salgının yayılma hızının artmasında bu mutasyonların rolü olabileceğini söylerken, mutasyonun virüsün antikora cebin bağışıklık kazanmasını sağlamasına müteveccih endişelerin bulunduğunu vurguladı.

DSÖ da Biontech aşısına izin verdi

 

Danimarka’dahi uygulanan Pfizer/Biontech aşısında yan etki görüldü

 

BioNTech CEO’akarsu Şahin: Türkiye amacıyla tam düze depoladık

 

Share: