Piyasa düşmesine karşın NFT ve oyunlara bent artıyor

Aile kocaoğlan, Bitcoin (BTC) ve diğer başka kripto paraların mevcut piyasalardaki karmakarışık fiyatları cihetiyle kripto yatırımcıları üzere zorlu tıpkı devir olmaya bitmeme ediyor. Bazıları saklı yazı paralardaki denk düşüşlerini, yeni ürem artırımının olduğu federal planlara ve Bitcoin hash oranını oylumlu ölçüde yıpratıcı Kazakistan’daki siyasi kargaşaya bağladı. Bitcoin fiyatı, trader’lar yükseliş sinyalleri beklerken 14 Ocak’ta 42 bin doların altına düştü.

Sair taraftan ise NFT işlemleri ve blockchain oyunları, düşüşe alın dayanım gösterdi. DappRadar’dan alınan verilere bakarak NFT işlemleri, saklı yazı fiyatlarının azalmasına karşın artmaya devam etti. Raporda ‘Ethereum NFT DApp’lerine sadık UAW sayılarının, 2021’in üçüncü çeyreğinden bu yana yüzdelik 43 artma gösterdiği belirtildi. Antrparantez rapordan alınan rakamlara göre NFT işlemlerinden elde edilen mal, 2021’mağara üçüncü çeyreğiyle 2022’nin evvel on haset arasında 10,7 bilyon dolardan 11,9 milyar dolara yükseldi. NFT alanındaki gelişmelerin, söz gelişi LooksRare pazaryerinin başlatılmasının da bu büyümeye katkısı var.

Anlatım antrparantez ‘blockchain oyunlarınına olan rağbetin devam ettiğini’ ve ‘endüstrinin yüzde 52’sini düzen ettiklerini’ belirtti. Kalan metaverse geliştirmelerinin yanı sıra ‘oynayarak kulaklı’ modelinin mütezayit başarısı, blockchain oyunlarının 2022’de dahi büyümeye bitmeme edeceğini gösteriyor.

Edimsel çevre düşüşü sırasında NFT’lere ve blockchain oyunlarına olan ilginin artmasının nedenlerinden biri Çin’li katılımcılarla ile ilgilendiren görünüyor. Ülkenin kendi kripto olmayan NFT endüstrisini geliştirmeye başlayacağı açıklamasıyla ağır ezgi olan bu durumun bahis konusu büyümedeki etkisi az çok nazik. DappRadar’ın raporuna bakarak ‘Çin, teşrinisani ayında kaydedilen rakamlara bakarak yüzde 166’lık bire bir artışla bildirme kapsamlı kullanıcı tabanına topluluk olan büyüklük’ durumunda.

KÖLE şu anda hep gidiş geliş açısından ikinci tam olmasına karşın, ülkenin NFT ekosistemi, yaklaşık yüzde 38’lik ayrımsız büyüme gösterek 175 bin kullanılmamış katılımcı kazandı. Bu tahaccüm, Binyıl ve Z kuşağı gibi taze katılımcıların alana anbean elan fazla rabıt göstermesinden kaynaklanıyor.

DappRadar, ‘Mecmu trafiğin yüzde 30’unu bu yaş grubunun oluşturduğunu ve güzeşte sene gözlemlenen yüzdelik 36’lık oranın, milenyumlarla birlikte büyüdüğünü’ belirtti.

Singapur’un zenginleri NFT’lere akın ediyor

 

Melania Trump’ın şapkası NFT adına satılacak

 

Share: