PKU hastası torunlar aç kalmasın

Eskişehir Valiliği himayesinde, Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Fenilketonüri (PKU) Yardımlaşma Derneği hareket birliğinde yer sarsıntısı bölgelerindeki PKU hastası füru amacıyla bire bir arkalama kampanyası başlatıldı.

Kalıtsal çor olan PKU ile doğan kollar özel gıdalarla beslenmek zorunda, bu gıdaya erişemediğinde ise çocuklarda önce beyinde tahribatı ve devamında de zeka geriliği yaşanıyor. Fenilketonüri (PKU) hastalığı, çocuklar doğduğunda alınan ökçe kanıyla ortaya çıkıyor. Protein içerikli besinlerin içre kâin fenilalanin aminoasidinin sindirilememesiyle beyinde tahribata neden yerine zeka geriliği oluşturan çor, çocuklarda 3’üncü aydan itibaren etkilerini gösteriyor. Hastalığın etkilerinden korunmak için PKU hastası çocuklara özel gıdaların yedirilmesi gerekiyor.

5 bin çocuk

Hareket bölgelerinde kısaca 5 binin üstünde yavru ise hastalıkla savaş ediyor ve PKU’lu çocukların özel istihlak gıdaları evet gerileme altında evet birlikte yavaş hasarlı binalarda kaldı. Iyicil aksiyon insanlarının ve PKU’lu ailelerin katılımıyla İç Rum, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinden temin edilen gıdalar yer sarsıntısı bölgelerine tırla ulaştırılacak. – ESKİŞEHİR

Share: