Resesyon tahripkâr kaçınan

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Faziletli enflasyonla savaş eden ABD ve dünya ekonomisi, FED’in rekor nema artırımlarıyla talebi azaltarak enflasyonu yenmeyi planlıyor. Ekonomiyi yavaşlatmayı amaçlayan bu girişim, acı ayrımsız nekahet riskini da beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, resesyonun yara olup olmayacağı noktasında ayrılıyor. Rekor repo artırımları esnasında ‘belli belirsiz bir baş aşağı’ hedeflediğini açıklanan FED’e mahsus yürek dengeli tıpkı davranış izlemiyor. Zaman açıklanacak olan MEMLUK istihdam verilerinin ise bu noktada kâh ipuçları vereceği düşünülüyor.

‘Ferah baş aşağı’ olanaklı

Fortune’dan Tristan Bove’un haberine göre, ESIR’de resesyonun 2023 yılına da sarkacağını düşünenlerin sayısı on paralık de bir iki değil. Bu şahıslar beyninde bozuk FED üyesi Randall Kroszner üstelik bulunuyor. Ancak Kroszner, resesyonun ihtimali hangi kadar yüksekse, resesyonun çığlık olmama ihtimalinin bile benzeri o kadar yüksek olduğunu belirtiyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, MEMLUK’bile, önümüzdeki yıla bile sarkacak aynı resesyonun türlü olduğunu tamlayan Kroszner, konuşu durgunluğun galiba tahripkâr olmayacağını söylüyor. Kroszner, 1980’lerin başı tipi tıpkısı resesyonun arz şiddetli senaryolardan biri olduğunu ancak bunun belli gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Tıpkı zamanda Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu‘nda ekonomi profesörü olan Randall Kroszner’ın görüşüne bakarak, hafif ayrımsız iniş olabilir. Kroszner’in bu görüşü, hafif tıpkı sükûnet olasılığını yüzde 80 olarak gören Bank of America stratejistlerinin görüşüyle bile paralel.

Demin herkesin hayali, başıboşluk rakamlarında belli belirsiz tıpkısı çoğalma ve hesaplı büyümede güdülebilen benzeri büyüme ile resesyonun hafif geçeceğine dayalı ikna edici işaretler alabilmek.

Bank of America’ya göre yatırımcılar gösterişli bire bir duraklık yaşanma olasılığını yüzdelik 30 oranında fiyatlıyor. Senatör Elizabeth Warren ise FED’mağara kâin Getiri oranlarını bu hızda yükseltmeye bitmeme ederse ‘tahripkâr ayrımsız resesyonu’ tetikleme riski olduğunu söylüyor. Kroszner ise şu dakika için tahripkâr tıpkısı resesyon ihtimalini bağan görüyor.

1980’lere benzer yönler var

Kroszner, yıkmacı tıpkı durgunluk olasılığının hastalık bağan olduğuna inandığını belirtirken tarihe odaklanıyor.2022’nin konuşu ortamı ile 1980’ler arasındaki benzerliklerin ortada olduğunu söyleyen Kroszner, “Bugün almanak pahalılık oranı 1981’den bu yana tanıdık yer efdal mehabet olan yüzdelik 9,1’e yükselmiş durumda ve FED, talebi azaltmak ve ekonomiyi soğutmak üzere 1980’lerdekine analog bir saldırgan repo artırımı stratejisi izliyor” şeklinde konuşuyor.

FED’in enflasyonun düştüğünden emniyetli olana büyüklüğünde nema oranlarını artırmaktan vazgeçmesi dayanıklı kabil değil.

Fakat Kroszner, FED’in enflasyonun düştüğünden tehlikesiz olana kadar nema oranlarını artırmaktan vazgeçmesinin it canlı olanaklı olmadığını belirtiyor. Kroszner, bunun, 1970’lerin sonlarında FED’mağara kavisli yaptığı şeylerden biri olduğunu söylüyor. Kroszner “Para Şişkinliği yükseldi, faizleri yükseltmeye başladılar. Bilahare pahalılık az buçuk düştü ve oranları düşürdüler. Enflasyon elan sonraları süfli yükseldiğinde ise getiri oranlarını koşa haneli seviyelere derk etmek zorunda kaldılar” diyor.

Geçen hafta onaylanan serencam FED ürem artırımı kararıyla nema oranı yüzdelik 2,25 ile yüzde 2,5 beyninde bir aralığa gelmiş oldu. Enflasyonun bu kadar efdal olduğu 1981 yılında FED borçlanma oranlarını yüzdelik 19‘a kadar çıkarmıştı. Kroszner, “Nema oranlarını faziletli tutacaklar zira enflasyonun istikrarlı benzeri şekilde düşmesini sağlamaları gerekiyor” diyor.

Mütezayit riskler

FED yetkilileri bire bir resesyondan çok enflasyonla mücadeleye odaklandıklarını çıplak belirtiyor. Kroszner bile bunun FED’mağara asli hedefi olması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu FED’mağara nekahet olasılığını hiç düşünmediği anlamına gelmiyor. Kroszner, FED’in ‘kolay benzeri iniş’ tasarlıyorsa ürem oranları üzerine henüz temkinli davranması gerektiğini belirtiyor. Kroszner’e göre bunun için, işsizlik ve kazançlı gerilemede gözlenebilecek beklenir münasebetsiz gelişmeleri, bugüne kıyasla elan hastalıklı faiz artırımlarının izlemesi gerektiğini söylüyor.

Şimdiye büyüklüğünde berenarı hayat dolu artan aksiyon gücü piyasasında hala risklerin olduğunu ve birçok ekonomistin ölçülü bire bir resesyonu daha muhtemel görmesinin de bundan kaynaklandığını belirten Kroszner, ancak bu görüşleri FED’mağara atmaca duruşuna mecbur namına çarçabuk değişebileceğinin altını çiziyor.

İşsizlik rakamları dirimsel öneme cemaat

Kroszner, yükselen ürem oranlarının gelişim gücü piyasasının makro ölçüde zayıflamasına neden olabileceğini söylüyor. Kroszner, “Repo oranlarını bu kadar artırıp ekonomiye bu büyüklüğünde haddinden fazla huysuz yadırgatıcı yaşatarak avarelik oranının etraflı vadeli ortalamanın az buçuk üstüne çıkmasını sağlayamazsınız” diyor.

Kroszner’in altını çizdiği ‘olumuz alışılmamış’ların çokları ise FED’mağara kontrolünün dışında gelişiyor. Bunlar beyninde bitmeme eden tedbir zinciri sorunları, efdal enerji fiyatları, Ukrayna’daki çarpışma ve Asya’dahi kalan jeopolitik gerilimlerin toptan piyasalar üzerindeki etkisi düz alıyor.

İşsizlik oranı yüzdelik 4’nam üstünde gelebilir

ÇAKER’da işsizlik oranı şu zaman yüzde 3,6 seviyesinde seyrediyor. 2022 yılı başında FED’in işsizlik tahminleri, öngörülebilir gelecekte yüzdelik 4’ad üstüne çıkmayacağı yönündeydi. Ancak küsurat makroekonomik riskler göz önüne alındığında bu hedefe duyulmak oldukça pres cins.

Kroszner ise işsizlik oranının yüzdelik 4’ün konusunda çıkmasını beklediğini tabir ediyor. Kroszner’e göre ayrıca bu fen, resesyonun hangi kadar sert olacağına dayalı dallı güllü aynı nişan işlevi görüyor. Kroszner, aylaklık oranında yaşanacak yüzdelik 5’lik tıpkı artışı ise ‘tarihi standartlara göre berenarı dolgunca’ şeklinde tanımlıyor ve bu olasılıkta ‘sıkıntısız bire bir iniş’in cins olacağının altını çiziyor. Ancak Kroszner, karşıt şokların ekonomiyi ‘kırılgan aynı durumda’ bıraktığını ve bu olumsuzlukların avarelik oranını yüzde 6 veya elan yükseğe çıkarabileceğini sözlerine ekliyor.

Resesyona alın 5 oylumlu girişim

 

Resesyonun cüzdanlardaki 3 şişman etkisi

 

Sükûnet FED’mağara suçu olacak

 

Resesyon beyaz yakalıları vuracak

 

Avrupa’da nekahet ve faziletli para şişkinliği korkusu

 

FED kaynaklı benzeri dinginlik, pahalılık hastalığından elan dağ tıpkı ilaç cins

 

Share: