Sakarya’dan 5 ayda kestirmece 110 bin vesile ihraç edildi

Acun otomotiv devi Volkswagen’mağara Türkiye’üstelik yatırım yapacağı nerdeyse kesinleşirken, iller ortada dahi envestisman incizap yarışı başladı. VW CEO’su Herbert Diess’mağara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası somutlaşan 2 milyar Euro’luk yatırıma, Balıkesir, Torbalı Sakarya ve Kocaeli hevesli oldu. Sakarya Ticaret Odası Başkanı Akgün Altuğ, Volkswagen’e bire bir yemek dosyası yolladıklarını belirterek “Sakarya bu dev envestisman üzere genişlik makul iklim olarak öne çıkıyor. Tıpkısı çok acun markası ilimizde üretim yapıyor. Konuyla ilişkin aynı say yaptık ve Volkswagen tarafında sunumu gönderdik. Karasu’birlikte nazik ayrımsız yerey mevcut. Bu arazinin akıllıca olduğunu düşünüyoruz. 1994 yılında Toyota ilimize yatırıma geldi, nedeniyle hem zir bina hem dahi yetik öge potansiyelimiz var. Liman kenti olmamız avantaj. Kısacası biz da yarışta varız” diye niteleyerek konuştu.    

“KRANK MİLİ BİZDE”

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise konuyla ilişkin yaptığı açıklamada “Bilindiği üzere Kocaeli otomotiv sektörünün Türkiye’deki kalbi konumunda bulunuyor. Hyundai Assan’ın fabrikası bizim ilimizde bulunuyor. Kocaeli hem lojistik hem üstelik madun yapı adına bu soy yatırımlara az çok uygun. Fakat Volkswagen’in yapacağı yatırımın kamu arazisi üstüne olacağı biliniyor. Bizim ilimizde bu yatırıma karı sahipliği yapacak kadar nazik bire bir amme arazisi bulunmayan. Birlikte teşvikler üstelik vabeste. Fakat bu markanın tercihi olacak. Şayet fizibil görülürse, bu dev yatırımın ilimizde olması bizi mutlu kıymetiharbiye. Kocaeli’nde elektrik gösteren benzeri çokça ortaklık acun markalarına istihsal yapıyor. Volkswagen’mağara dünyadaki tamlık krank milleri Kocaeli’nde cıvıltı gösteren ayrımsız müşareket vasıtasıyla yapılıyor. Ayrımsız zamanda tıpkısı liman kentiyiz” dedi.     

OPEL MANEVIYAT OLDU 

Alman otomotiv devi Volkswagen’mağara eskimemiş üretim tesisi amacıyla Türkiye ve Bulgaristan ortada kalması ile ait kıymetlendirme eden Torbalı Tecim Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Selen de, “Bizde tahsis edilebilecek düz var, tecrübemiz var, lokasyonumuz akıllıca, sakıntı zerre ve hisse senedi gücüne ulaşım üzerine dahi yer akıllıcasına bölgeyiz” dedi. Bili, Torbalı’birlikte Opel’e ilişik 18 yıldır kullanılmayan tesisle ilişkin yetişkin tıpkısı evolüsyon yaşandığını, PSA grubuna geçen Opel’mağara ilçede bulunan tesisi Avrupa’nın yeden zerre tedbir merkezi haline getireceğini belirtti. Vukuf, bu kararın Volkswagen yetkililerine üstelik kabil teşekkül edeceğini tabir ederek, “Torbalı’daki yerimiz 18 yıldır süreduran vaziyetteydi. Opel, PSA’ya geçince bakir icraat gündeme geldi. Biz da PSA ile irtibata geçtik, değişik dosyalar hazırladık. Torbalı’daki kavuşum değerlendirilmesi üzerine yapmış olduğumuz davet, güzeşte hafta itibariyle yerini bulmuş oldu. Bu bizi Torbalılılar olarak çok sevindirdi” diye konuştu. (Türkiye Gazetesi)

Share: