Servet mı, kariyer mi?

Kariyer.net, adayların ilkgüz-teşrinievvel döneminde aksiyon tahrif nedenlerini yaptığı tıpkı sormaca ile araştırdı. Kariyer.net veritabanı üzerinden bütün 28 bin 760 kişinin katılımıyla düzenlenen ankettin sonuçları, adaylar için kariyer beklentisinin alınan ücrete göre daha yüce aynı iş değiştirme nedeni olduğunu ortaya koyuyor.
Kariyer.net’mağara toplanmış 28 bin 760 adaya sorduğu “Hangisi sizin için şu an sunu mehabetli hareket tağyir nedeni evet? “ sorusuna adayların yaklaşık yüzde 39’u kariyerimde ilerleyememek yanıtını verirken, tam ücret alamamak şeklinde yanıtlayanları oranı yüzdelik 33 adına gerçekleşti. Adayların yüzdelik 16’sı aksiyon arkadaşlarıyla anlaşmazlıklar ve vahim stres, yüzdelik 8’i emek saatlerinin uzunluğu ve yüzde 4’ü da erişim zorluğu dolayısıyla hareket değiştirebileceğini belirtiyor.
Ankete katılan adaylara sorulan “Henüz fazla ücret algı olsanız, bambaşka bire bir şirkette henüz alt benzeri pozisyonu akseptans kadir misiniz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 69’u “Hayır” yanıtı verirken, yüzde 31’lik kısım ise tercihini henüz aşkın sevap ile başka tıpkısı şirkette daha alt pozisyonda çalışmaktan yana kullanıyor. Esasen anket kapsamında sorulan “Aynı ücreti algı olsanız, eksantrik aynı şirkette elan yüksek benzeri pozisyonu kabul şayan misiniz?” sorusuna, adayların yüzdelik 60’ı “Olur” şeklinde yanıt verirken, ankete katılanların yüzdelik 40’ı, bu durumda iş değişikliğe damarı bozuk yaklaşarak “Hayır” veriyor.
İş fırsatları artıyor, adaylar hareketleniyor
Kariyer.net Umumi Müdürü Yusuf Azoz, kriz dönemlerinde birlikte değme yıl eylül-ekim aylarında istihdamın hareketlendiğini söylüyor ve bu dönemde car sayılarının beraberinde özgeçmiş sayılarında artım yaşandığını belirtiyor. Azoz, “Her yıl ilkgüz-ekim aylarında müracaat çoğalma oranı, özge ayların çoğalma ortalamalarına göre yüzde 5 fazla. İş ilanlarında ise bu fehamet yüzdelik 7 civarında seyrediyor. Bu periyot, yeni mezunların birlikte hareket değiştirmeyi düşünen adaylar amacıyla üstelik ciddi önem taşıyor” şeklinde konuşuyor.
Sevap bir tane başına ölçüt değil
Kişinin hareket değişikliği kararı verirken, önceliklerini çokça iyi tartması gerektiğini tamlayan Azoz, ücretin bu kararın yalnız bire bir parçası olduğuna özen çekiyor. “Anketlerimizden sâdır sonuçların birlikte gösterdiği kabilinden sevap katiyen iş değiştirirken anne kıstas olmamalı. Zira sevap, yan haklardan ve zatî hisse senedi fırsatlarından oluşan benzeri paketin elden ayrımsız bölümü. Özellikle son yıllarda gelişen başarım istimara sistemleri ulaşımdan iletişime, melfuf tatilden keyif sigortalarında uzanım artışına büyüklüğünde bir nice streç canip hakkı uygulanabilir kılıyor. Prim sistemleri birlikte genişlik iyi çalışana arz fazla ücreti sağlayacak şekilde yeniden performans değerlendirmelerine göre oluşturuluyor. Bu yüzden sevap denince akla çabucak mahiye gelmemeli. Ayrıca eğitimler birlikte çalışanın kazanç olarak görmesi gereken çok koca aynı ilke. Şirketlerin çalışanlarına sağladıkları eğitim bilimi ve iş imkânları, tafsilatlı vadede kıymet biçilmeyecek faydalar sağlıyor.”
İş değiştirmeyi düşünenler dikkat!
Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, hisse senedi değiştirmeyi düşünenlere şu tavsiyelerde bulunuyor:
Pozitif ve eksileri değerlendirin
İş tahrifat kararında tafsilatlı vadenin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Azoz, şu yorumu yapıyor: “Seçme profesyonelin kesin bire bir kariyer hedefi olmalı. Ve atılacak herhangi bir etap üstelik bu hedefe yaklaştırmalı. Birey mevcut işinin artı ve eksilerini bol değerlendirmeli. Hiçbir hisse senedi yüzde yüz sevinme sağlamayacağından, şayet bulunan işi kişinin gelecekteki planlarını gerçekleştirmesine uygun aynı dayanaklık etmek sağlıyorsa, halen çalıştığı işindeki potansiyeli öncelikli adına değerlendirmeli. Bilakis bulunan işi kişinin geleceğine envestisman yaptığınızı hissettirmiyorsa, hayat o devir hareket değiştirmeyi düşünmeli.”
İş ararken interneti etkili kullanın
Günümüzde teknolojinin gelişim taharri sürecini çok kolay benzeri ayla getirdiğini söyleyen Yusuf Azoz, iş tebdil kararı verildikten sonradan aksiyon taharri sürecinde birlikte edikkat edilmesi müstelzim noktalar olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “İnternet, gelişim arayanlar üzere yeryüzü canlı ve en niteliksiz formül. Örneğin Kariyer.net’teki özgeçmişinizin rastgele devir edimsel olması, sizi hisse senedi fırsatlarına yıldızlı kuzuluk getirir. Sosyal medyada sergilediğiniz online kimliğinize dahi özen etmeniz gerekiyor. Zira işe kurum uzmanlarının sosyal ağlardaki profillerini incelemesi geniş tıpkı aplikasyon. Online kimliğinizi hareketli yönetmek üzere iş ağlarından faydalanabilir, blog’larla aç kimliğinizi güçlendirebilirsiniz.”
Ayrılırken “biberli imge” bırakmayın
Yusuf Azoz, işten metrukiyet sürecinin bile haddinden fazla ferah yönetilmesi gerektiğinin altını çiziyor: “İş değişikliğiniz kesinleştiğinde nasıl bulunan aksiyon yerinize derakap bilgilendirme yapmalı, onlara ant vermeli, işlerin devredilmesi, lazım kişilerin eğitilmesi kabilinden konularda destek sağlamalısınız. Mevcut işyerinizi birlikte ağırlık durumda bırakmadan geçiş yapmalısınız. Böylece referans kontrollerinde bereketli aynı imaj yaratabilir, kariyerinizde yıpranmamış adımlar atarken çarkıt başarılarınızın gücünü de arkanıza alabilirsiniz.
Kariyer.net Hakkında
Kurulduğu 1999 yılından bu yana Türkiye’nin bildirme şişman istihdam platformu olan Kariyer.net, hareket taharri ve işe hava süreçlerinde eskimemiş soy sop teknolojilerle hareket arayanlarla işverenleri internet içre bir araya getiriyor. Kariyer.net’mağara namzet veritabanında 14 milyon özgeçmiş bulunuyor. Kariyer.net üyesi 32 bin firma, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net yoluyla arıyor. Bugüne kadar 700 bin dirilik Kariyer.net üzerinden aksiyon buldu. Degaje bire bir bakım ağına cemaat olan Kariyer.net, İstanbul Eşkâl ve Yeşilköy bey ofislerinin beraberinde Kocaeli, Bursa, Ankara, Kayseri, Konya, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep ve Samsun satma ofisleri ile alıcı ve adaylarına mümasil hizmet götürüyor. Kariyer.net’in arz eke özelliği, teknolojideki temas yeniliği hiç ant kaybetmeden İK’nın kullanımına sunuyor olması. Adayla işvereni sunu aceleci ve yeryüzü konuşu şekilde bire bir araya getirebilmek amacıyla Kariyer.net herhangi bir sabık ahit uygulamalarına yenilerini ekliyor. Hem adayların hem de işverenlerin ihtiyaçlarını haddinden fazla ongun izleme yazar bu ihtiyaçlara ürün ve hizmetlerle tezelden karşılık veren Kariyer.net, yıllardır sektördeki liderliğini koruyor.

Share: