Şirketlerin geleceğini değiştirecek kripto trendi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Saklı Yazı alanının yıpranmamış çılgınlığı, merkeziyetsizleştirilmiş özerk organizasyonlar (DAO). Belli Başlı bire bir amaca müteveccih kurulan online gruplar, arada sırada toplumsal, arada bir dahi finansal hedefler belirleyebiliyor. Üyeler gruplara ‘token’ satın alarak girebiliyor ve bu token’ları görüş isnat etmek için kullanıyor. Blockchain üstünde düz düz uslu kontratlar ise karar gurur mekanizması olarak tumturak oynuyor. Temas öz vasıta altında tutuluyor. Merkeziyetsizlik, hiçkimsenin grupta önderlik rolü üstlenmediği anlamına geliyor.

Yürek duygusunu yükseltmek için ortaya sâdır DAO modelinde, grupların çokları envestisman amacıyla benzeri araya geliyor. Aynı araya gelen kol üyeleri görüntü havuzu oluşturarak, huzur satın almayı hedefliyor. Financial Times’ın haberine göre adım sermayesi şirketi Andreessen Horowitz bile bu sektöre envestisman eden isimler beyninde ve şeriklik benzeri hamle elan encam gitmeyi hedefliyor. Andreessen Horowitz, DAO’ların gelecekte şirketlerin yerini alacak ayrımsız yapıya dönüşeceğini düşünüyor.

Karar kabul etme, aylık evet da hak ifa kabil konularda şeriklik yönetiminin değil, hissedarların düz alacağı düşünülüyor. Aynı zamanda hissedarlar gelişigüzel harekete karışma olmaları zımnında ödüllendiriliyor. Şimdiye kadar kurulan DAO’lar marifetiyle ayrımsız yer satın makbuz, benzeri zamanda KÖLE Anayasası’nın bire bir kopyasının satın alınması hedeflenmiş olsa üstelik muvaffakiyetli olunamadı.

Fakat bu kayran hemencek gelişiyor. 300 binin üstünde idare token’ı sahibi bulunan sunu nazik DAO Uniswap, bir numara yaşını doldurdu. Fonlama üzerine ise volatilite gözlemleniyor. Marifet grubu DeepDAO, DAO’ların rezervlerinde toplamda 7,7 bilyon dolarlık saklı yazı servet varlığı bulunduğunu açıkladı. Geçtiğimiz yıl kasım ayında bu cirim 13 bilyon dolardı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre rezerv miktarındaki düşüş kripto mülk fiyatlarının düşmesinden kaynaklanıyor, fakat kullanıcıların ilgisi tükenmiyor.

Geçtiğimiz yılın böylece 1,6 milyon dalavere token’ı sahibi bulunurken, bu ölçü şimdi 1,8 milyonun üzerinde.

Ancak herhangi bir kararın grup vasıtasıyla alınmasını sağlamanın da damarı bozuk yanları var. Tüm gruplar kadar, DAO’lar de kilolu işliyor. Üyeler arada sırada bu nedenle çekinerek, oylamadan çekiliyor. Bu de hiyerarşinin tıpkı şekilde sağlanmasına neden oluyor. Kâh üyeler ise henüz çok token’a cemaat yerine gücünü artırabiliyor. Bu nedenle de DAO’ların, biraz üyenin kişisel çıkarlarına yönelik hareketlerde bulunduğu organizasyonlara temessül riski var.

Dümen konusu da henüz yerleşmedi. DAO’larda benzeri sorun ortaya çıktığında, kadro sorunu çözmek hesabına dağılabiliyor. Grupları benzeri arada sübvansiyon çabaları ise sıfır oluyor. Bir Nice bölgede DAO’lar resmi kurumlar kendisine görülmüyor. Bu nedenle da düzenleyiciler tarafından ‘menkul kıymet’ kendisine kategorize edilme riski bulunuyor. Bu alanda ati dönemlerde güvenin inşa edilmesi gerekecek.

Asya’da ‘avrat teknolojisi’ başlama-up’ları yükselişte

 

Yağmur ormanları için kritik uyarma

 

Altında yükseliş sürüyor

 

Share: