Tedbirler sonuç vermeye başladı

Koronavirüs (Kovid-19) salgınında büyükşehirlerdeki çöküntü eğilimi bitmeme ediyor. Bu hafta böylece Küçük Asya’daki büyükşehirler üstelik kriz eğilimine karışma olacak. Fakat nüfusu 400 bin ile 750 bin arasında olan itidalli büyüklükteki kentlerde olay sayısındaki çoğalma devam edecek. 

Pozitif oranı düştü

 

Hükümette yapılan istimara toplantılarında, son beş altı çevrim içerisinde afiyet merkezlerinin ağır sıklet hizmet servislerinden olumlu duyum gelmeye başladığı bilgisi paylaşıldı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine bakarak nazik kentlerdeki yoğun bakımların yüzde 20 oranında boşaldığı, hastaneye başvuranlarda ise yüzdelik 40 kriz görüldüğü ve Kovid-19 testlerinde pozitif balkon oranının birlikte son beş altı aktarılma içerisinde yüzdelik 20’den yüzdelik 15’e düştüğü belirtildi.

Bu gelişmelerin ardından salgının ocak ayının ikinci yarısında hafifleyeceği, küçük ay böylecene da meydanda tıpkısı boşalma sağlanacağı tez ediliyor. Bu sürece aşının iri katkısı olacağı hesap ediliyor.

İlk 10 milyon dozdan bilahare 20 artı 20 oluşmak için mecmu 50 milyon doz planlandığı belirtiliyor. Bu cirim gücük ay-mart ayına büyüklüğünde 25 milyonun aşılanması anlamına ati. Telkih yapılmayacak 18 gözyaşı altındaki 25 milyon bile hesaba katılırsa, 50 milyon sistem dışına çıkma.

Bu alışmışlık koronavirüse yakalanma artırıyor

 

Çinli Sinopharm’ın 2021 hedefi: 1 milyar düze koronavirüs aşısı

 

Share: