TOGG’a uluslararası tasarım ödülü

Çinli beyinli telefon üreticisi Xiaomi, yeni beyinli elektrikli kurgu (EŞ) birimiyle otomotiv sektörüne yöntemince girdiğini açıkladı.

Xiaomi, yüzdelik 100 iştiraki olacak şirkete önceleri 10 milyar yuan (1.52 milyar dolar) yatırım yapacak ve önümüzdeki on yıl içre hep envestisman hedefi 10 bilyon dolar olacak.

Xiaomi CEO’su Lei Jun, çokbilmiş elektrikli kurgu biriminin CEO’su yerine de görev yapacak.

Şirketin elektrikli vasıta sektörüne geçişi, hem Çin’deki hem da denizaşırı ülkelerdeki farklı teknoloji devlerinin benzer adımlarını izlem ediyor.

Eş ayında Çinli internet hizmetleri şirketi Baidu, evcil araba üreticisi Geely Automobile Holdings Ltd ile iştirak yaparak bir elektrikli otomobil ünitesi geliştireceğini duyurmuştu.

KÖLE ile ulusal güvenlik konusunda mesail aktif Çinli çokbilmiş telefon üreticisi Huawei Technologies ise devlete ilişik araba üreticisi Changan Automobile ve başka şirketlerle elektrikli araba yayımlamak amacıyla görüşmeler yapıyor.

Apple dahi teferruatlı süredir elektrikli vesile pazarına girmeyi planlıyor.

Reuters geçtiğimiz hafta Xiaomi’nin elektrikli araba üretiminde Çinli araba üreticisi Great Wall Motosiklet ile eş görüşmelerde bulunduğunu duyurmuştu.

Xiaomi Türkiye’dahi üretime başlıyor

 

KÖLE, Çinli Xiaomi’yi esmer listeye aldı

 

Çinli Xiaomi’nin değeri 100 milyar dolar

 

Share: