Toptan ekonominin bakir gerçeği: Zayıf tahaccüm ve bağan başıboşluk

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Dünya ekonomisi erdemli enflasyonla savaş ederken hesaplı büyümeden feragat ediyor. Durgunlaşan tutum hastalıklı tahaccüm yaratsa bile hareket gücü piyasalarındaki yalın devam ediyor. Ekonomistler bu durumun artık tarihî benzeri üs adına akseptans edilmesi gerektiğini düşünüyor. Uzmanlar göre bu durumun iki ana nedeni bulunuyor: Yaşlanan zat ve görece düşük göç.

The Wall Street Journal’dan Tom Fairless ve Megumi Fujikawa’nın haberine göre, Berlin’den Tokyo’ya büyüklüğünde ümranlı ekonomilerde büyüme yavaşlıyor ya birlikte negatife dönüyor ancak hareket gücü piyasaları tarihî yerine sıcaklığını korumaya bitmeme ediyor. Kazançlı istihsal Haziran ayına büyüklüğünde olan üç aylık sürede daralmasına karşın Orak Ayı ayında maaşlı çalışan sayısının kalık milyondan aşkın arttığı ve aylaklık oranlarının pandemi öncesi genişlik düşük kırat olan yüzde 3,5’a düştüğü KUL’üstelik, hareket gücü piyasasındaki sıcaklık gündemin temel maddesini oluşturuyor. İrdelenmesi gereken ise ayrımsız durumun dünyanın gelişigüzel durumunda ortaya çıkıyor oluşu.

İşsizlik düşüyor, işçi kıtlığı üretimi engelliyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Almanya’bile tahaccüm Haziran ayına büyüklüğünde olan üç mahiye sürede durdu ve enerji kaynakları kurudukça devlet ekonomisi mümasil günlü ayrımsız resesyonla yüz yüze durumda. Fakat aylakçılık oranı son 40 yılın yer bağan seviyesine yakın seyrediyor ve şirketlerin az daha yarısı işçi sıkıntısının üretimi engellediğini düşünüyor. İşsizlik rakamları takkadak Almanya’bile değil, Euro bölgesinin tamamında rekor düzeyde bağan seyrediyor. Kullanılmamış Zelanda ekonomisi yılın ilk üç ayında küçülse dahi başıboşluk oranı yüzdelik 3,3 ile onlarca almanak sürecin bildirme düşük seviyesinde kalmaya devam ediyor.

Bu genişlik, KUL’dahi ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde kazançlı büyümenin hızlandığı ancak işsizliğin dram boyutta faziletkâr kaldığı 2008 iktisadi krizinden sonra kişileştirme edilen ‘aylakçılık ve toparlanma’nın mecmu tersi aynı duruma belen ediyor.

İngiltere ekonomisi işsizlikte çoğalma bekliyor

Bulunan ikilemin ayrıntılı süreceğinin ayrımsız garantisi elbette bulunmuyor. Minval bankaları faziletli enflasyonu dizginlemek için nema oranlarını artırmaya devam ediyor ve bunun de anbean hisse senedi gücü talebini azaltamaya kez açacağı öngörülüyor. İngiltere Tarz Bankası politika faizini nakıs benek artırarak yüzde 1,75’e yükseltiyor ve işsizliği pandemi öncesi bağan düzem olan yüzdelik 3,8’den yüzdelik 5,5’e çıkaracak detaylı tıpkı sakinlik dönemi öngörüyor.

Yine dahi bağan büyümeyi önceki deneyimleyen Japonya örneğine bakılırsa önümüzdeki yıllarda haddinden fazla düşük işsizlik verileriyle buluşmak olası görünüyor. Japonya’birlikte otuz sene boyunca büyüme averaj yüzdelik 0,8 civarında seyrediyor ve ara sıra yıllar bağan ara sıra yıllardaysa menfi gelirken başıboşluk oranı hiçbir devir yüzde 5,5’in üzerine çıkmıyor. Japonya’üstelik aylaklık oranı 2010 yılından beri ise stabil şekilde düşüyor ve bugün yüzde 2,6 seviyesinde seyrediyor. Bu ululuk, pandemi öncesi yer düşük düzey olan yüzde 2,2’ye oldukça yakın ayrımsız celal namına göze çarpıyor.

Yaşlanan eş ve düşük göç

Ekonomistler bunun nedeninin pandemi sırasında başka mütekâmil ekonomilerde elan engelsiz hale gelen yaşlanan özlük ve görece bağan barhana oranı zımnında ortaya çıkan mıhsıçtı hisse senedi gücü piyasası olduğunu söylüyor.

Pandemiden eski yıllarda Japonya aşağı çocuklu ailelerin çalışmasını kolaylaştırmak, bağıl yaşlı çalışanları aha sancımak ve göçmen çalışanları üzerindeki kısıtlamaları dökmek amacıyla ecnebi öğrencilerin haftada 28 saat çalışmasına izin yüklemek kabil adımlar atmıştı. Ancak bu önlemler etkisini gösterirken araya pandemi süreci girdi ve Japonya sınırlarını çoğu kullanılmamış işçiye bloke etmek durumunda kaldı.

Tokyo’birlikte tıpkısı işletme sahibi olan Masaya Konno, çalışan sıkıntısı zımnında sabık ay Japon tarzı hizmet veren barını eğreti yerine bloke etmek zorunda kaldığını belirtiyor. Ücretini saatte 1.300 yene (kestirmece 10 dolar) çıkardıktan sonra birlikte, ki bu bir sene önceki ücretlerin 100 ila 200 yen üstüne balya geliyor, gene üstelik tam çalışan bulamadığını söylüyor. Bay Konno, “İşçi sıkıntısının üstesinden gelemiyoruz” diyor.

Okun Yasası göre, potansiyelin altında gerçekleşen üretimde yaşanan yüzdelik 1’lik bir düşüşün işsizlikte kalık puanlık aynı artışa illet olacağı kabul ediliyor.

Okun Yasası ve istisnası

İşsizlik ve büyüme, ilk defa 1962 yılında Yale Üniversitesi’nden Iktisatçı Arthur Melvin Okun’un adını taşıyan ve Okun Yasası yerine aşina öngörülebilir bir ilişkiyi gösteriyor. BENDE’birlikte, Okun Yasası göre, potansiyelin altında gerçekleşen üretimde yaşanan yüzdelik 1’lik bire bir düşüşün işsizlikte kem puanlık aynı artışa illet olacağı akseptans ediliyor. Ancak Johns Hopkins Üniversitesi Iktisat Porfesörü Laurence Ball, bu ilişkinin saat başına işçi çıktısı ve gelişim gücü büyümesi üzere faktörlere vabeste namına değişebileceğini söylüyor. Bu bakışa göre, elan az müteharrik ve aksiyon arayan varsa büyüme cılız olsa de iş gücü piyasası hasis kalabiliyor.

Aşağı da 2020 yılından bu yana ABD’birlikte aksiyon gücü yaklaşık eksik milyon azalırken, tıpkısı dönemde Almanya’da 350 bin, Bir Kraliyet’ta üstelik tahminî 550 bin eksilme gözlendi.

ESIR’ye almanak göçmen girişi 2015-2016 yıllarında ayrımsız milyondan çok iken, 2020-2021 yıllarında yaklaşık çeyrek altın milyona büyüklüğünde geriledi.

Pandemiyle birlikte göç yavaşladı

Hükümetler Kovid-19 ve türevlerini dışarıda sancımak amacıyla ülkeye girişleri kısıtladıkça ümranlı ekonomilerde dahi kafile yavaşlıyor. Hükümet verilerine bakarak Yeni Zelanda’ya himmet vizesi ile gelen yaşama sayısı 2019 yılı Haziran ayında tahminî 240 bin kişiyken, 2021 yılı Haziran ayında ise takkadak 5 bin sevimliye düştü. ESIR’ye göçte yaşanan yavaşlama ise Trump yönetiminin hem yasadışı hem dahi yasal göçmenleri çelmek için ayrımsız saf politikaya başvurduğu 2017 yılında başladı. KUL Nefer Sayım Bürosu verilerine bakarak, BENDE’ye yıllık göçmen girişi 2015-2016 yıllarında ayrımsız milyondan fazla iken, 2020-2021 yıllarında ise kısaca çeyrek altın milyona kadar geriledi. Bu süreçte, yaşlı işçileri üstelik Kovid-19’a yakalanmamak için hareket gücünden ayrıldı; bazen dinç yetişkinler ise çocuklarına ve ayrıksı sülale üyelerine andırmak üzere çalışmayı bıraktı.

2020 yılından bu yana ESIR’da aksiyon gücü kısaca yarım milyon azalırken, tıpkısı dönemde Almanya’de 350 bin, Mürekkep Krallık’ta dahi kestirmece 550 bin eksilme gözlendi.

Aşılar gelişim gücüne dönüşü hızlandırıyor

Bugün gelinen noktada ise aşıların Kovid’den kaynaklı alçak çor ve ölüm riskini azalttığına dayalı işaretlerle birlikte işçilerin hisse senedi gücüne et kafalı döndükleri gözleniyor. Barhana birlikte yeniden başlıyor. Kullanılmamış Zelanda’da iş vizesi ile gelenlerin sayısı Haziran ayında az daha 5 bine yükseldi. Bu gelişmeler, işsizliğin soylu erki çıktıdaki değişikliklere henüz çok cevap vermeye başlayacağı anlamına geliyor.

ÇAKER’dahi buğulanmış kişi işe dönmeyi hala düşünmüyor

Ancak özge kuvvetler bunu engelleyebilir. ÇAKER’üstelik yaşlı insanlar elan işe dönmeyi düşünmüyor. 65 yaş ve üzerindeki çalışanların iş gücüne paydaşlık oranı 2020 yılı başlarında görülen yüzde 26 seviyesinden yüzde 23’e düşmüş durumda. Şipşak yaşlanan Almanya ve İtalya’nın önümüzdeki on yılda tekaütlük dolayısıyla milyonlarca işçi kaybetmesi bekleniyor. Bu de iş gücü sıkıntısının bitmeme edeceğini gösteriyor.

Euro Bölgesi’nde başıboşluk değişmedi

 

Brezilya’üstelik işsizlik 7 yılın yeryüzü düşük seviyesinde

 

BENDE’bile aylakçılık maaşı başvuruları 4 hafta sonra geriledi

 

İngiltere’de aylakçılık yüzde 3,8

 

BENDE’de tarım dışı istihdam verileri açıklandı

 

Share: