Trakya’dan sarsıntı bölgesine yardım ve destekler sürüyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler zımnında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan hareket bölgesine yardımlar devam ediyor.

Edirne’birlikte, Il öncülüğünde AFAD İl Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen kampanya kapsamında vatandaşlar müzaheret malzemelerini Mimar Sinan Spor Salonu’na getiriyor.

Yardım cem merkezine komşu büyüklük Bulgaristan’dan da gereç sevkiyatı sürüyor.

Kamu çalışanları ve vatandaşlar gelen yardımları çeşitlerine bakarak ayırıp koli ve çuvallara koyduktan sonra tırlara yüklüyor.

İlkokul öğrencisi harçlıklarını “Esbak olsun Türkiye’m” notuyla gönderdi

Mimar Sinan Spor Salonu’na ailesiyle mevrut minik mektepli, duygularını aktardığı kademe kağıdı ve harçlığını koyduğu zarfı görevlilere teyit etti.

Yardımsever öğrenci kerte kağıdına, “Hep yaralılar amacıyla geçmiş olsun. Bütün aileler birbirine kavuşsun inşallah. Esbak olsun Türkiye’m” satırlarını yazdı.

İlkokul 3. sınıf öğrencisi Eslem Mücevher, AA muhabirine, depremden etkilenenlere yardım etmekten ortalık mutlu olduğunu söyledi.

Herkesin tıpkısı zaman geçmiş sağlığına kavuşmasını dileyen Cevahir, “Biriktirdiğim harçlıklarımı depremden etkilenenlere gönderiyorum. Onlara muavenet etmek istiyorum. Biz Edirne’den onlara arkalama gönderiyoruz, sistem müzaheret etsin.” dedi.

Tekirdağ

Tekirdağ’ın Dertli ilçesinde belediyece toplanan 7 tır müzaheret malzemesi AFAD koordinesinde yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Dertli Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Sarsıntı bölgesine belediyenin arama kurtarma ekibini dahi irsal ettiklerini anlatan Sarıkurt, “Anbean yarışıyorlar, işleri yoz haddinden fazla zor. Umarım pinpon altında mütezayit vatandaşlarımıza arz bodur sürede ulaşırlar ve onları çöküntü altından kurtarırlar.” dedi.

Ergene Belediyesi birlikte AFAD koordinesinde hareket bölgesine 4 tır arkalama malzemesi gönderdi.

Şehremini Rasim Yüksel, yaptığı açıklamada, arkalama kampanyasına yekpare kaza halkının bindi verdiğini belirterek “Ergene kendisine büyük bire bir kenetlenme büyük aynı tesanüt sağladık. Yardımlarımız bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Kapaklı Kaymakamlığınca toplanan tıpkı tır arkalama malzemesi üstelik depremzedelere ulaştırılmak için bölgeye gönderildi.

Ilçebay Saraka Sağır, ilçede ve bölgede başlatılan müzaheret kampanyalarına ayni ve nakdi destek veren kül STK’lere, endüstri kuruluşlarına, Kapaklı Belediyesine, vatandaşlara ve kurumlara teşekkürname ederek “Depremin meydana geldiği geceden bugüne kadar ilçemizdeki öğretmenlerimiz, açıkgöz ve güven personelimiz başta görünmek için tamam kamu kurumundaki vazifeli faaliyet arkadaşlarımız emek saati gözetmeksizin kesintisiz depremzede vatandaşlarımız için mesai veriyor. Allah hepsinden razı olsun.” ifadesini kullandı.

Kırklareli’nde vatandaşlar depremzedeler üzere evlerinin kapılarını açtı

Lüleburgaz ilçesinin Atatürk Mahallesi’nde hareketli emekli Oktay Gezgin, yer sarsıntısı bölgesinden tıpkı aileyi mecmu masraflarını karşılayarak evinde misafir etmek üzere Lüleburgaz Kaymakamlığına

başvurdu.

Depremden çok etkilendiğini tamlayan Gezmen şöyle konuştu:

“Yıkımın çok büyük olduğunu durum ettim. Eşime ve çocuklarıma hakeza tıpkısı niyetimin olduğunu söyledim. Vicdanen bayındır etmediğimi, insanlık görevimiz olduğunu söyledim. Füru birlikte desteklediler. Elimden geldiğince evimde ayrımsız aileyi umum masraflarını kendim karşılayacağım şekilde Kaymakamlığa dilekçemi verdim. Esen olsunlar çalışanlar da tıpkısı dakika ilk dilekçemi işleme aldılar. Orada dahi duygulandım. Ülkemiz hesabına bu yadımlama çokça balaban. Yalnız devletten beklememek lazım. Bizlere birlikte fariza düştüğü amacıyla buna değişmeyen verdim. Şu anda gelecek cevabı bekliyorum.”

İş insanı Zevcan Kurgu de depremzede ayrımsız aileyi yatırmak üzere Kaymakamlığa başvurdu.

Eşi ve oğlu ile 4 artı 1 evde yaşadığını anlatan Anahtar, “Hareket sonrası süfli yemek birlikte kemirmek istemiyoruz. Başımızı yastığa koyup uyumaya çekiniyoruz. Yaşadığımız bu acı görüngü bizi tetikledi. Kaymakam Bey’e müracaatımızı yaptık. Ayrımsız karı bile bizimle beraber tasımızı, çorbamızı katılmak üzere bize verirlerse kıvançlı kalırız. Tığ varsak dizge amacıyla varız. Bizler üstelik başımızı yastığa koyup şen uyuruz. İnşallah bizler gibi aileler bile çoğalır.” dedi.

Share: