Türkiye’deki konut krizi acun basınında

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, liranın rekor düşük seviyeye ulaştığı Boşluk ayında mevki genelinde yükselmeye başlayan averaj kiralar, mart ayında yıllık yüzde 19,7 arttı. Müstakil kurumlar ve taşınmazlar siteleri vasıtasıyla dökme veriler ise tıpkısı dönemde kiraların neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor.

Reuters’in yayınladığı haberde, İstanbul’daki kiralık konutlardaki denk artışlarının enflasyonun çokça üzerinde olduğu ve Türklerin artık göz kiralarını karşılayamayacak duruma geldiği aktarıldı.  Reuters, tahaffuz sorunu dallı güllü Türklere mikrofon uzattı.

KİRACILAR KONUTLARDAN CEBREN ÇIKARILMAK İSTENİYOR

Güçlü haddinden fazla kiracının ev sahibiyle dava yaşadığı görülürken kiracılar aile sahiplerinin kanuni cesamet olan 12 mahiye ortalama tüketici enflasyonunun çok üzerinde bindirim yaptığını aktardı. Kiracılar ayrıca kiralık konutlardan cebren çıkarılmaya çalıştıklarını belirtti.

Halkla ilişkiler uzmanı Ayfer Işıklı, ev ayından bu yana karı sahibinin namına ayda 2 bin 500 liralık ödediği dairesini benzeri akrabası taşınsın diye niteleyerek bırakması amacıyla etki yaptığını söyledi. Yılmaz, analog bonutların kiralarının şu anda 7-8 bin TL civarında olduğunu aktardı.

Vazıh, “Bir Vakitler maaş gelirimizin altıda birini kiraya harcıyorduk. Deminden bire bir bölgede maaşlarımıza yapılan zamlara rağmen gelirimizin üçte birini kiraya dökmek zorunda kalacağız” dedi.

İKİ ODALI BİR DAİRE 6 BİN TL

Reuters’a konuşan tıpkısı ayrıksı yurttaş ise kiralara baktıktan sonradan ocak aramaktan vazgeçtiğini aktardı. 27 yaşındaki yoga eğitmeni Ceren Sepici, emlakçıların iki odalı bir kat için ortalama kendisine mahiye 6 bin TL rakamı önerdiğini söyledi.

Debbağ, “Bu kiraları karşılayabilmek amacıyla evden çıkmamam ve apayrı tıpkısı husus harcamamam gerekiyor. Yemeden Içmeden şaşkınım ve düzeleceğine dair tek umudum yok” dedi.

‘DOLARLA KIYASLIYORLAR’

Laf ile ilişik değerlendirmelerde kâin EmlakJet CEO’akarsu Miğfer İdikat, gâh sülale sahiplerinin icar gelirlerini döviz kayıplarını karşılamak amacıyla kullandığını belirtti. TL’nin 2021’da iri derece kaybına uğradığını hatırlatan İdikat, “Yurt yatırımı yapanlar, yatırımlarını dolar getirisi ile kıyaslar ve gelirlerini maksimize etmeye çalışırlar” dedi.

İdikat, maaş sayı farkı kiraların İstanbul’bile aynı yılda yüzdelik 133 artarak 6 bin 116 TL’ye çıktığını ve 4 bin 250 teklik olan minimal ücretin az çok üzerinde olduğunu söyledi. İdikat, buna munzam yerine, pandemi nedeniyle azalan inşaat faaliyetinin, ev talebine yetişemediğini da belirtti.

‘FAİZ İNDİRİMLERİ FİYATLARI ETKİLEDİ’

Kopukluk Yatırım ekonomisti Serkan Gönençler ise geçtiğimiz sene yaşanan repo indirimlerinin umumi yerine fiyatları çarpıttığını ve “yurt fiyatlarının yükselmeye devam etmesinin olağanüstü olmayacağını” söyledi.

Emlakçı Tamer Güngör ise pandemi eliyle bastırılan talebin kiracıları elan bile zorladığını belirterek, “Kimse aile bulamıyor ve bulurlarsa erdemli kiraları ödemekten eksantrik çareleri yok” dedi.

Basamak satışlarında artma!

 

Kiracılar özen: 1 yıllık kirayı alabilirsiniz!

 

Nisan kocaoğlan kira bindirim oranı belli oldu

 

Share: