Türkiye’den Irak’a dış satım yüzde 30 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’den Irak’a, bu yılın geçmiş 7 ayında 7 milyar 364 milyon dolarlık dış satım yapıldı. Böylece Türkiye’nin toplam ihracatının yüzdelik 5,1’lik payını Irak oluşturdu. Geçen yıla bakarak bile Irak’a ihracat, yüzde 30 arttı. Irak, tıpkı zamanda bu sene Türkiye’nin bildirme haddinden fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 4’üncü tam saha aldı. Irak’ı yüzdelik 28,8 artışla MEMLUK, yüzde 3 artışla Almanya strateji etti.

GÜNCE ÇEVIRGEÇ SAYISI YÜZDE 22 ARTTI

Habur Sınır Kapısı yakınlarındaki 500 bin metrekare alana oturmuş, 5 bin çevirgeç kapasiteli TIR parkında şoförler Irak’a ihraç edilecek ürünleri alışmak için muamele yaptırıyor. Şırnak İl Hususi İdaresi’ne merbut Habur TIR parkından antre-huruç işleyen şalter sayısı, yılın önce 7 ayında 1 milyon 3 bin 23’e ulaştı. Günce sayı farkı antre-sorti sağlayıcı anahtar sayısı ise 4 bin 731 oldu. Bu yılın önce 7 ayında günlük dil antre-yokuş sayısında güzeşte yıla bakarak, yüzdelik 22 artım görüldü.
Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Habur Hat Kapısı’ndan Irak’a yapılan ihracatın sabık yıla göre 2022’nin önceki 7 ayında yüzdelik 30 oranında arttığını belirterek, “Bugün burada bütün miftah sayımız 2 bin 950. İki kamer önceki günlük dil intikal sayımız 1500 TIR’dı. Tahminî o kadar kopya üstelik Irak’tan Türkiye’ye dönüyordu. Şimdi günlük vasita intikal sayısı 2 bin. Karşıdan gelen çevirgeç sayısı birlikte o kadar. Baktığımızda bu, bilcümle kişmiri çizgi kapılarımızdaki sunma iri ölçü. Bu hem ilimiz hem hat kapımız hem da mutluluk ekonomisi açısından çok büyük” dedi.

IRAK, ARZ HADDINDEN FAZLA İHRACAT YAPTIĞIMIZ 4’ÜNCÜ BÜYÜKLÜK

Irak’ın Türkiye’ye uyguladığı gümrük vergisinin kâh kalemlerinde düşüşler olduğunu hatırlatan Ilbay Bilimci, “İlimizde ilkgüz ve ekim aylarında dış satım rakamlarında yükseliş oluyor. İnşallah yıl böylelikle yüzdelik 30-40 artışla tamamlayacağız. İlimiz ticarette de çok kocaman ayrımsız kadem kazandı. İnşallah üretimde birlikte tıpkısı adım sağlayıp, ilimizi bu konuda taçlandıracağız. Irak ile ihracatımız geçen yıl 5’inci sıradaydı. Amma bu sene 4’üncü sıraya yükseldi. Irak, bildirme çokça ihracat yaptığımız 4’üncü mutluluk. Bu çok güzelce tıpkı veri. Elbette ki Irak bizim komşumuz ve hususi ilişkilerimizin olduğu benzeri talih çok şükür. Bu rakamlar arttıkça hem ticari hem üstelik komşuluk ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Bundan dahi sonuç evre mutluyuz” diye niteleyerek konuştu.

‘IRAK’A GELIŞIGÜZEL ŞEY GİDİYOR’

Habur Tahril Kapısı’nda bekleyen TIR şoförlerinden Lokman Can birlikte “Gümrüğün işleyişinde bire bir kalın namevcut. Gidip, geliyoruz. Müşkül çekmiyoruz. Irak tarafında az buçuk yoğunluk oluyor. Gümrük, Irak’ta biraz ciddi işliyor. Sistemleri burası üzere değil. Orada elimiz, kolumuz sınırlı. Yapacak tıpkısı madde de namevcut. Şu anda un yüklemişim, Irak’a götürüyorum. Temas madde gidiyor, Allah’a şükür memnunuz. Tıpkısı cereyan oluyor. Batıya çalışmaya gitmektense burada kendi kapımızda ekmeğimizi kazanıyoruz. 4-5 günde, ayrımsız haftada Irak’a gidip anlayışsız dönüyoruz” dedi. 

Bulgaristan’a dış satım zirve yaptı

 

Mobilya sektörünün ihracatı 607 milyon doları aştı

 

İstanbul, endüstri sektörü ihracatının yüzdelik 44,5’ini tek başına üstlendi

 

Share: