Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Bekar: “Özbekistan devleti ve milleti ülkemizi bekâr bırakmadı”

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra Özbekistan’ın yardımlarına ilgilendiren “Özbekistan devleti ve milleti, tarihte olduğu kadar bu kederli od sonrasında üstelik temas zamanki alicenaplığını göstererek ülkemizi boydak bırakmamıştır.” dedi.

Büyükelçi Bekar, düzenlediği basın toplantısında, Özbekistan’ın “asrın felaketi” adına nitelendirilen bu depremler sonrasında deprem mağdurlarına verdiği desteklere ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Bekar, depremlerde hayatını kaybedenler ortada 7 Özbek vatandaşının dahi bulunduğu belirterek cümle yaşamını yitirenlere Allah’tan yağmur, yaralılara ivedi şifalar diledi.

Depremlerin açtığı yaraları girmek için Türkiye devleti, halkı ve dostlarının önce günden itibaren seferber olduğunu, arsıulusal toplumun bile olağanüstü dayanışma ve destek sağladığını kaydeden Bekar, “Arsıulusal yardımlar bağlamında yeryüzü önde mevrut ülkelerden birisi da ezeli ve ebedi kardeşimiz Özbekistan olmuştur. Özbekistan devleti ve milleti, tarihte olduğu kadar bu hazin öfke sonrasında da rastgele zamanki alicenaplığını göstererek ülkemizi boydak bırakmamıştır.” diye konuştu.

Bekar, Özbekistan halkı ve oran kurumlarının, Reisicumhur Çap Mirziyoyev’in liderliğinde adeta seferber yerine yağız periyot dostu olduklarını gösterdiğini dile getirdi.

Özbek hükümetince başlatılan seferberlik kapsamında, zelzele mağdurlarına önce günden itibaren insanca müzaheret malzemelerinin gönderildiğini kaydeden Bekar, depremlerin arkası sıra Taşkent Büyükelçiliğinin koordinasyonunda ülkede başlatılan yardım kampanyası kapsamında Türkiye’ye 674 ton yardım malzemesi ile 644 bin dolar nakit para yardımının ulaştırıldığını vurguladı.

Bekar, antrparantez sarsıntı bölgesinde tahminî tıpkı ay süresince görev özne 100 nefis Özbek arama kurtarma ekibinin 18 kişiyi çökme altından çıkardığını, 190 kişinin ise cesedine ulaştığını, 71 nefis Özbek askeri sağlık ekibinin ise deprem bölgesinde kurdukları sahra hastanesinde 3 bin 860 yer sarsıntısı mağduruna tıbbi yardımda bulunduğunu aktardı.

Bu yardımlardan dolayı Özbek halkı ve hükümetine, ülkedeki Özbek ve Türk kurumları ile gelişim adamlarına teşekkür eden Bekar, elan sonraları söz konusu yardımlarından belde ara sıra Özbek ve Türk vatandaşlarına teşekkürname plaketi ikram etti.

Share: