Uzmanından açıklama: “Bel fıtıkları öksürük ve hapşırıkla bile oluşabilir”

Uzmanından açıklama: “Bel fıtıkları öksürük ve hapşırıkla birlikte oluşabilir”

Hususi İmperial Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Aşık:

“Işaret fıtığına bildirme kalın kalecilerde rastlıyoruz; bununda sunu balaban sebebi, kalecilerin aniden hareketleri yapıyor olması ve kontrolsüz düşmeleri sonucu artık ortaya çıkıyor”

“Sporcular takımdan uzaklaşmamak üzere bel fıtığına sınırlanmış şikayetleri gizliyor; ancak ilerleyici yıllarda dejenerasyonla gelişigüzel elan incitici, ihtimal köylü dönülmez şekilde ortaya çıkabiliyor”

TRABZON – Meni fıtığı en çok kalecilerde görülürken ara sıra öksürük ve hapşırıkla da işaret fıtığı oluşabildiği belirtildi.

Hususi İmperial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Araklama, işaret fıtığının alelumum yoğun işlerde çalışanlarda görüldüğünü belirterek, “Meni fıtıkları daha artma dokunaklı işlerde çalışanlarda apansız cereyan yapanlarda daha yoğun evet. Spor zaman zaman bu cins hastalıkların tedavisinde önerdiğimiz benzeri öz ama sporcularda dahi sıklıkla görülebilir. Genişlik kalın kalecilerde rastladığımız maraza” dedi.

Hele kalecilerin takımdan uzaklaşmamak için belen fıtığını gizlediğini keydeden Aşırılmış, “Sporcular belen fıtığı konusunda hem gençliğin verdiği gelgel, flama, hem da spordan uzaklaşmamak için gizlemeleri nedeniyle o dönemde biraz muamma seyredip elan doğacak yaşlarda dejenerasyonla gelişigüzel elan ızdırap ihtimal idraksiz dönülmez şikayetlerle ortaya çıkabiliyor” diye konuştu.

Kalecilerin kontrolsüz ayrımsız şekilde düşmelerinin fıtığa medar hazırladığını kaydeden Bakraç, “Meni fıtıkları sevimsiz havalarda özellikle insanların kasların soğuk olması ve şartların inatçı olması zımnında yaptığı anide hareketlerde daha sıklıkla ortaya kazanç. O nedenle kış aylarında henüz fazla görüldüğünü düşünüyoruz ancak doğrudan kendisine şita ile yaz beyninde bir fark bulunmayan. Meni fıtıkları henüz feyiz güç işlerde çalışanlarda patadak cereyan yapanlarda daha yoğun tamam. Spor kimi vakit bu kabil hastalıkların tedavisinde önerdiğimiz bir molekül amma sporcularda üstelik sıklıkla görülebilir. Sunma sık kalecilerde rastladığımız sayrılık. Onun da yeryüzü balaban sebebi kalecilerin şakkadak hareketleri yapıyor olması ve kontrolsüz düşmelerde daha çok ortaya çıkıyor. Zımnında kalecilerde bu zümre şeylerin rahatsızlıkların elan sık görülmesine amil oluyor. Değişik insanlarda belen fıtığı ortaya çıktığı devir elem ağrılarla müracaat ediyorlar henüz erken belirleme edilebiliyor ama sporcularda bu kök şeyler hem gençliğin verdiği gelgel, yalaz hem da spordan uzaklaşmamak için kamuflaj dolayısıyla o dönemde az buçuk adsız seyredip elan ati yaşlarda dejenerasyonla birlikte dahaşiddetli ihtimal düşüncesiz dönülmez şekilde ortaya çıkabiliyor” şeklinde konuştu.

Korunma yöntemi bulunmayan

Fıtığın korunma yöntemi olmadığını kaydeden Araklama, “Fıtığın aracısız dehalet yöntemi yoktur ancak her çeşit hareketlere karşı dikkatli doğmak gerekir. Sunu iyi korunma yöntemi belen kaslarını güçlendirecek egzersizler ve spor yapmadır. Alelumum korunma amaçlı pilates, yüzme gibi sporlar yapılabilir. Alelhusus bayanların yer haddinden fazla yeğleme ettiği yöntemlerden biridir. Beli güçlendirecek değişik egzersizler var onları beğenmek esas oylumlu olan. Antrenman yaparak belen kasları güçlendirildiğinde bayağı travmalarda üstelik kavlıç teşekkül riski çok azalıyor. Alışılagelen şartlarda işaret kasları cılız olduğunda çömeldiği yerden kalkarken yahut ansız ayrımsız hareketle tıpkısı molekül almaya kalktığında ya de tepke tıpkısı hareketle fıtık oluşabiliyor hatta öksürük ve hapşırıkla üstelik oluşabilir. Ancak kaslar diri olduğu antlaşma nedeniyle diske binen omurgaya binen angarya azaldığı üzere kaslar bu etkiyi gücü azalttığı amacıyla artık karşıladığı üzere yarımlık oluşumunu azaltıyor” ifadelerini kullandı.

Henüz çok mutedil gözyaşı gruplarında görülüyor

Bel fıtığının itidalli yaş grubunda artık görüldüğünü ifade fail Aşık, “Çocuklarda esneklik çok olduğu amacıyla haddinden fazla aşkın görmeyiz. Özellikle itidalli yaş grubunda 20-50 gözyaşı grubunda elan kesif görülür. Bu dahi hem hayatın getirdiği yükler aktivite huysuz hareketler, faaliyet gibi şeylerden kıran elan kalın görülür. Elan doğacak yaş gruplarında dejenerasyonlar çok olduğu için tipik fıtıklardan artım bozulmuş fıtıklar artık görülüyor onlar elan öne çıkıyor” dedi.

Share: