Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü depremzedelerin birlikte oldu

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Yalova İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’nün bölgeyle ilgilendiren yaptığı çalışmalarla için bilgelik verildi.

İl Milli Yetişek Müdürlüğü vasıtasıyla önce dönme “Hareket Bölgesinde Tıpkı Kardeşim Var” kampanyası başlatıldı. Öğretmen, öğrenci, veli ve gönüllülerin umum ele verdiği kampanya çerçevesinde geçmiş etapta kayıt ve üst malzemeleri atılmak için derman, hijyenik mahsulat ve özge birçok ihtiyaç malzemesi bölgeye gönderildi.

Ayrıca üçü hisse senedi makinesi almak amacıyla hep 18 sayı şalter yardım malzemeleriyle gelişigüzel deprem bölgesine ulaştı. Depremin meydana geldiği önce dönüş Yalova İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü yoluyla yardım kampanyasının yanında gönüllü ekiplerin eş güdüm süreci da başladı. İlk olarak Milli terbiye Müdürlüğü bünyesindeki Kontrol Kurtarma Biriminden on yabanlık takım çalışmalara bindi atfetmek için kıran bölgesine gitti. Taharri kurtarma çalışmalarında düzlük aldıkları müddet içerisinde birçok vatandaşımızın kurtarılmasını da sağlayıcı AKUB ekibinin ardından 50 gönüllü öğretmen arama kurtarma, 10 psikolojik danışman ve kanıt hoca ruh bilimsel sıhhi imdat ve psikososyal destek çalışmalarına süzülmek amacıyla Hatay’a gitti.

Liseleri bütün imkanlarını seferber etti

Şaban Temüge Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi, afet bölgesine gitmek amacıyla evvel haftadan itibaren savmak üretimi gerçekleştirdi. Günce 10 bin nüsha olarak üretilen savsaklamak sayısı, sonraki günlerde 20 bin adete çıkarılarak çıktı insanımıza ulaştırılır oldu.

Ayrıca anne ihtiyaçların beraberinde zaman şartları dahi göz uğrunda bulundurularak Şehit Sercan Edip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Çiftlikköy Mesleksel Eğitim Merkezi marifetiyle iki değişik türde yapılan sobalar, oba kentlere yerleşen vatandaşlarımıza gönderildi. Bu kurumlarda soba üretimi halen devam ediyor.

Uyku tulumu yapımına başladı

Çadır kentlerdeki vatandaşlarımız için ilimizdeki birlik halk eğitimi merkezleri birlikte seferber oldu. Vatandaşlar amacıyla avcı olan ve akşam daha çok mahsus soğuk havanın etkisini budamak üzere umum eğitimi merkezlerimizdeki kursiyerler yoluyla aymazlık tulumu imalatına başlandı. İhtiyaca göre imalat sürecinin bitmeme edeceği belirtildi.

İlk günden itibaren çekicilik bünyesindeki çalışmaların koordinasyonunu deli dolu biçimde sağlayıcı Yalova İl Milli Terbiye Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, İl Milli Eğitim Müdürlüğü namına bölgede sürdürülen çalışmaların de koordinasyonu üzere Hatay’birlikte bulunuyor.

Ruh Bilimsel destek merkezleri kuruldu

Yaşanan 7.7 ve 7.6’lık depremlerin peşi sıra bölgede dinamik vatandaşlarımıza psikolojik bindi dahi yüklemek için “Psikolojik Bindi Merkezleri” kuruldu. Ruh Bilimsel danışman ve rehber öğretmenlerin fariza aldığı merkezlerde öncelikle çocuklara yaşadıkları travmaları atlatma sürecinde ruhsal sıhhi imdat ve psikososyal destek hizmeti veriliyor. – YALOVA

Share: