Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü depremzedelerin yanı sıra oldu

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Yalova İl Milli Terbiye Müdürlüğü’nün bölgeyle ilişkin yaptığı çalışmalarla hakkında vukuf verildi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü aracılığıyla önceki dönüş “Zelzele Bölgesinde Ayrımsız Kardeşim Var” kampanyası başlatıldı. Sarıklı, öğrenci, veli ve gönüllülerin el ele verdiği kampanya çerçevesinde önce etapta şart ve giysi malzemeleri kalkışmak için çıkar yol, sağlıklı mahsulat ve gayrı birçok ihtiyaç malzemesi bölgeye gönderildi.

Ayrıca üçü iş makinesi görünmek amacıyla toplanmış 18 nüsha çevirgeç müzaheret malzemeleriyle gelişigüzel hareket bölgesine ulaştı. Depremin meydana geldiği evvel zaman Yalova İl Milli Yetişek Müdürlüğü aracılığıyla arkalama kampanyasının yanı sıra gönüllü ekiplerin eş güdüm süreci üstelik başladı. İlk kendisine Milli terbiye Müdürlüğü bünyesindeki Arama Kurtarma Biriminden on kişilik kol çalışmalara destek yöneltmek amacıyla kıyamet bölgesine gitti. Kontrol istirdat çalışmalarında saha aldıkları müddet içerisinde birçok vatandaşımızın kurtarılmasını dahi sağlayıcı AKUB ekibinin arkası sıra 50 gönüllü hoca arama istirdat, 10 psikolojik danışman ve rehber öğretmen ruhsal ilk yardım ve psikososyal destek çalışmalarına katılmak için Hatay’a gitti.

Liseleri bütün imkanlarını seferber etti

Şaban Temüge Mesleki ve Maharet Rum Lisesi, kıran bölgesine ölmek amacıyla önceki haftadan itibaren savsaklamak üretimi gerçekleştirdi. Günlük 10 bin sayı namına üretilen savsaklamak sayısı, ahir günlerde 20 bin adete çıkarılarak daha çok insanımıza ulaştırılır oldu.

Ayrıca anne ihtiyaçların yanında mevsim şartları dahi ayn uğrunda bulundurularak Martir Sercan Yazar Mesleksel ve Teknik Küçük Asya Lisesi ile Çiftlikköy Mesleksel Terbiye Merkezi vasıtasıyla iki değişik türde yapılan sobalar, deri kentlere yerleşen vatandaşlarımıza gönderildi. Bu kurumlarda soba üretimi halen devam ediyor.

Uyku tulumu yapımına başladı

Çadır kentlerdeki vatandaşlarımız için ilimizdeki bütün el eğitimi merkezleri birlikte seferber oldu. Vatandaşlar üzere zorlayıcı olan ve şeb çıktı hissedilen sevimsiz havanın etkisini hafifletmek üzere el eğitimi merkezlerimizdeki kursiyerler vasıtasıyla gaflet tulumu imalatına başlandı. İhtiyaca göre imalat sürecinin devam edeceği belirtildi.

İlk günden itibaren çekicilik bünyesindeki çalışmaların koordinasyonunu faal biçimde sağlayan Yalova İl Milli Terbiye Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, İl Milli Yetişek Müdürlüğü namına bölgede sürdürülen çalışmaların birlikte koordinasyonu için Hatay’bile bulunuyor.

Ruh Bilimsel bindi merkezleri kuruldu

Yaşanan 7.7 ve 7.6’lık depremlerin arkası sıra bölgede hayat dolu vatandaşlarımıza psikolojik bindi birlikte vermek amacıyla “Ruhsal Destek Merkezleri” kuruldu. Ruhsal müşavir ve kanıt öğretmenlerin görev aldığı merkezlerde öncelikle çocuklara yaşadıkları travmaları atlatma sürecinde ruh bilimsel ilk yardım ve psikososyal bindi hizmeti veriliyor. – YALOVA

Share: