Yalova’daki 1999 yılı öncesi binalar üzere kentsel dönüşüm çağrısı

Yalova Uray Komutan Vekili Mustafa Çekingen, 1999 öncesi binaların kentsel dönüşümü için Yalovalı vatandaşların desteğini istedi.

Yalova Belediyesi ekipleri 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesinde yaraları yok etmek için yapılan çalışmalara destek veriyor. Bölgede incelemelerde mevcut Güre, ayrımsız durumu yaşamamak namına 1999 yılı öncesi binaların yenilenmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşların desteği ile kentsel dönüşümün aceleci benzeri şekilde uygulanabileceğini anlatan Pasif, “1999’dan evvel yapılmış 5-6 bükülmüş binalarımızın bir an evvel kentsel dönüşüme girmesi gerekiyor. Çünkü onlar 98 zelzele yönetmeliğinden önce mamul, hazır beton olmayan, radyan temeli olmayan binalar” dedi.

Depremden iri ölçüde etkilenen Hatay’da yaşananların Yalova’da tekrarlanması kentsel inkılap projeleri ile mümkün olacağını belirten Pasif, “Aradan güzeşte yıllar sonra 5 kata tekrar 5 bükülmüş, 6 kıvrım binanın yerine esasen 6 katlı bina yapılabilmesinin önünü açtık. Vatandaşlarımız duygun olsun. Kentsel tahavvül amacıyla bize bindi versin” dedi.

Depremden herkesin öğüt çıkarması gerektiğini söyleyen Sıngın, “1999’dan önceki işlenmiş 5-6 kıvrım binalarımızın bir zaman önceki kentsel dönüşüme girmesi gerekiyor zira onlar 98 yer sarsıntısı yönetmeliğinden ilk yapılmış, amade beton sıfır, radyan temeli olmayan binalar. Burada Hatay’da yüzdelik 99’u 1999’dan geçmiş mamul bozuk binalar yıkılmış. Biz ilk kez 5 ve 6 eğik binaların kentsel inkılap amacıyla önünü açtık. Onun amacıyla vatandaşlarımız duyarlı olsun. Kentsel inkılap için bize destek versin. Vatandaşlarımız dönüşüm amacıyla etap atsınlar. Kendilerine bu konuda rastgele nev desteği vermeye hazırız. O nedenle buradan çağrıda bulunuyorum. Bir acıları gine yaşamamak amacıyla gelin eski binaları dönüştürelim” diye konuştu. – YALOVA

Share: