Yer Sarsıntısı bölgesinden getirilen 15 sevimli Giresun’da otama görüyor

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralananlardan 15’i, Giresun’da tedavi altına makbuz.

Hareket bölgesinden Giresun Üniversitesi Terbiye ve Araştırma Hastanesi’hangi 7, Giresun Avrat Tevellüt ve Yavru Hastanesi’hangi 6, Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne ise 2 yanık getirildi.

Giresun Üniversitesi Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı, AA muhabirine, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’dan hastalarının olduğunu söyledi.

Hastaların sağlık durumunun bol olduğunu tamlayan Kulaklı, “Operasyon ettiğimiz hastalarımız var. Takip ettiğimiz hastalarımız var. 7 hastamız vardı, birini taburcu ettik. Esasen acilimizde depremden değil ancak Giresun’a geldikten sonradan akciğer hastalığı nedeniyle tedavisine başlanan tıpkısı hastamız var.” dedi.

Kazan, depremzedelere ayakta poliklinik hizmetleri de sağlandığını kaydetti.

Bölgeye müzaheret getiren minibüsle Giresun’a geldiler

Tedavi görenlerden Döne Ayhan ise deprem hatırat ve sonrasında yaşadıklarını anlattı.

Depremin mekanizma saatini hatırlamadığını dile getiren Ayhan, “Hareket ile kalktık. Çocuklarım ayrımsız tarafta, biz aynı taraftaydık. O esnada çokça çığlık sarsıntı oldu. Deprem durunca hariç geçmek istedik. Dördüncü kattaydı benim evim. Çıkarken basak boşluğundayken önüme tıpkı molekül düştü. Ego da düştüm. Ben familya yıkıldı sandım. Korkuyla panikle eşimin dahi sebebiyle oradan çıktık.” diye niteleyerek konuştu.

Ayhan, apartmandan çıktığında sağlığının gür olduğunu ancak ilerleyici saatlerde belden aşağısını hissetmemeye başladığını rapor ederek, şunları söyledi:

“3-4 gün geçmişti. Eşime seslendim ve ‘Ahmet ben öldüm, beni bire bir yere götür’ dedim. Oradan bire bir açar geçiyordu ve durdurduk. Tıpkı minibüstü. Giresun’dan yardım getirmişti. Arkalama istedik. O araca battaniye falan serdiler. O açar beni direkt Giresun’a, hastanenin önüne getirdi, görevlilere doğrulama ettiler. Ben anca geldim buraya. Ben Malatyalıyım. Giresun’a daha evvel on paralık gelmedim. Giresun’u hangi tanır, ne üstelik bilirim. Buraya canımızı yumruk attık.”

Döne Ayhan’ın eşi Ahmet Ayhan bile kendilerini Giresun’a getiren minibüs sürücüsü ve hastanedeki doktorlara teşekkürname etti.

Ayhan, “Eşim hastalanınca kendisini otama yol açmak amacıyla arayış içerisine girdim. O esnada şalter aramaya başladım. Benzeri servis arabası geliyordu. Durdurdum ve kendilerine nereye gittiklerini sordum. Bana Giresun’a gittiklerini söylediler. O araca bindik ve yola çıktık. O şekilde hastaneye geldik. Doktorlardan Cenabıhak razı olsun. Müstelzim tedavileri yaptılar. Hastaneye yetiştiremeseydik, belden aşağısının felç kalma durumu vardı.” ifadesini kullandı.

Share: