Yonga krizi zer metallere sıçradı

ABD’nin balaban otomobil üreticilerinden Ford, Güney Koreli ortağı SK Innovation ile ABD’de 3 pil fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için aynı montaj tesisi yapmak üzere 11,4 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu yatırımın Ford’un 118 almanak tarihindeki sunu balaban istihsal yatırımı olacağı ifade edildi.

Açıklamada, Ford’un ABD’nin Tennessee eyaletinde kuracağı mega kampüs ve Kentucky eyaletinde kuracağı ikiz pil tesisleriyle ülkenin elektrikli araçlara geçişine liderlik edeceği vurgulandı.

Şirketin elektrikli araçlara bir tane seferde şimdiye kadarki genişlik nazik yatırımını yapmayı planladığına ilgi çekilen açıklamada, SK Innovation ile birlikte 3 pil fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için aynı çatı tesisi kurulması için 11,4 bilyon dolarlık yatırım yapılmasının ve tahminî 11 bin kişiye yeni istihdam yaratılmasının planlandığı kaydedildi.

Açkı hacminin yüzde 40 ila yüzdelik 50’sinin 2030’a kadar ağız ağıza elektrikli olması hedefleniyor

Açıklamada, Tennessee’nin batısında kısaca 15 bin 540 dönümlük bire bir araziye “Blue Söbe City” namına adlandırılan karmaşa mensur edileceği ve burada eskimemiş nesil elektrikli F serisi kamyonetler ile mütekâmil bataryaların üretileceği aktarıldı.

Kentucky’de ise koşa pil tesislerinden oluşan “BlueOvalSK Batarya Parkı”nın nesir edileceği tamlanan açıklamada, eskimemiş elektrikli araçların ve kaslı lityum yükün pillerin üretimine 2025’te başlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, Ford’un 2030 yılına büyüklüğünde küresel açar hacminin yüzde 40 ila yüzdelik 50’sinin ağız ağıza elektrikli olmasının beklendiği bilgisine vadi verildi.

Share: