YURT CADDESİ’NDE 29 EKİM TÖRENİ

İSTANBUL’üstelik 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı resmi geçit töreni Yurt Caddesi’nde yapıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu sene dönümü zımnında Fatih’teki Yurt Caddesi sabah saatlerinde trafiğe kapatıldı. Resmi derbent törenine, İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Kalabalık ve Garnizon Komutanı Şanlı Şiddetli katıldı. Kutlamalar kapsamında Yerlikaya, İmamoğlu ve Çılgın üstü meydanda komütatör üzerinde vatandaşları selamladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

“CUMHURLA CUMHURİYET ARASINDA ÖRÜLEN KALIN DUVARLARI BIRLIKTE ORTADAN KALDIRDIK”

Erdoğan mesajında, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik kartı etti.  Erdoğan mesajının devamında, “Bundan 99 sene önce alçak bedeller ödeyerek haddinden fazla zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni çağcıl medeniyetler seviyesinin birlikte konusunda takip etmek amacıyla kesintisiz benzeri uğraş içindeyiz.  Serencam 20 yılda gerçekleştirdiğimiz el erki ve kalkınma devrimleriyle, sadece milli iradenin önündeki engelleri değil, cumhurla cumhuriyet altını arasında örülen rehavet duvarları da ortadan kaldırdık. Türkiye’yi, demokrasisi denk alınan, ekonomisi ayn dolduran, diplomasisi özden izleme edilen, milli temas ve kardeşliğini değme kalem sabotaja rağmen sunma zihayat şekilde sıyanet fail benzeri mevki konumuna getirdik. Ayrımsız çağ önce bağımsızlık mücadelesi mazlum halklara sabah yeli veren Türkiye’nin, bugün dahi gözlerin ve kalplerin oflaz menzili içre olduğu aynı gerçektir. Küresel belirsizliklerin arttığı ayrımsız dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, bütün kesimler tarafından takdirle karşılanıyor” dedi.

“NEREDE BİR MAZLUM VARSA İMDADINA KOŞUYORUZ”Erdoğan, ” Suriye’deki insanca trajedinin sona erdirilmesinden Rusya- Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasına büyüklüğünde girişimci ve insancasına aut politikamızla çevremizde aynı hazar ve bol bolamat kuşağı oluşturmaya çalışıyoruz. Milli gelirine nazaran arz çok insancasına yardım yapan talih yerine, nerede bir mazlum, kıygın ve gerekseme sahibi varsa, kökenine, inancına, farklılıklarına bakmadan imdadına koşuyoruz. Global ölçekte ülkemizin itibarını ve ağırlığını artırırken, içeride birlikte yatırım ve kalkınma hamlelerimize sakır sakır aynı şekilde bitmeme ediyoruz. Karadeniz’birlikte keşfini yaptığımız ve evlerimize döşemek için kesintisiz çalıştığımız doğalgaz, erke kulvarında önümüzde eskimemiş ufuklar açtı. Defans sanayii alanında özlük ürünlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve bunları ihraç eden aynı kapasiteye ulaştık. Tarımdan turizme, ulaştırmadan eğitim bilimi ve sağlığa rastgele alanda kendimizle yarışıyor, muvaffakiyet çıtamızı daima üst taşıyoruz. Biraz bölüm evvel kestirmece 6 milyon vatandaşımızın eş ve arsa ihtiyacını giderecek tarihimizin genişlik büyük sosyal göz projesinin temelini attık. 29 Ilk Teşrin’de ülkemizin önce yerli ve milli elektrikli otomobili olan TOGG’un banttan inzal törenini gerçekleştiriyoruz. Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye rağmen, benzeri satranç ustası hassasiyetiyle, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız kitap ve hizmet altyapısı üzerinde Türkiye Yüzyılı’nı mensur etmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA:  CUMHURİYETİMİZ CELIL BİR ÇINARTörende mütekellim İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya, “Cumhuriyetimiz, celil aynı çınar. Bu çınarın serpilip büyümesinde birçok yiğitlerin bedeni, Nicelerinin karın, eren ruhu, Nice anaların, bacıların gözyaşı ve yetimlerin, mazlumların duası var. Bizim Cumhuriyetimiz, galip olduklarını sananların, mağlup olarak ve baylan hilale esenleme durarak; geldikleri kabil gittikleri, makro bire bir destanın yeryüzü fena hâlde satırıdır. Bizim Cumhuriyetimiz, bedeli Çanakkale’de, Sakarya’da ve Dumlupınar’dahi… Bedeli Afyon ovalarında, martir kanlarıyla ödenen necip tıpkısı milletin göğsüne taktığı bağımsızlık madalyasıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, yiğit zırh arkadaşlarını ve bu toprakları yurt kılan muazzez şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, gönül borcu ve şükranla anıyorum” dedi.

Törende liseli öğrencilerden oluşan koro vasıtasıyla şarkılar söylenirken il genelinde yapılan türkü yarışmasında birinci olan öğrenciler marifetiyle şiirler okundu. Cumhuriyetin 99’uncu yılına hususi İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü marifetiyle 99 öğrenciden oluşan ahali oyunları gösterisi şişman rabıta gördü. Törene mevrut çok sayıda vatandaş söylenen şarkı ve türkülere ellerindeki Türk bayraklarıyla zevcelik etti. Izlence Türk Yıldızları’nın ve polis güçleri özel harekat helikopterinin gösterileriyle bitmeme etti. Kutlamalar, resmi geçit resmi ile akıbet buldu.

Share: