Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında bayramlaşma programı düzenlendi

İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya’nın sülale sahipliğinde, Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. sene dönümü kutlamaları kapsamında bayramlaşma programı düzenlendi.

Atatürk Hars Merkezi’ndeki programda davetlileri, İstanbul Valisi Yerlikaya ve eşi Hatice Aydınlık Yerlikaya karşıladı.

Bayramlaşma programında mütekellim Ilbay Yerlikaya, katılımcıların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Bir yüzyıl evvel, yurt toprağı antagonist çizmeleriyle kirletildiğinde tamlık Anadolu’nun nefesini epilepsi adeta benzeri gürültülü beklediğini anlatım eden Yerlikaya, “Muhtemel o patırtılı, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek 19 Mayıs’ta Samsun’da yankılanarak, umum yurda dalga dolma yayılmıştı.” dedi.

Vali Yerlikaya, milli mücadelenin evvel günlerinde Sivas’a mevrut Amerikan General Harbord’un, Halas Savaşı’nı “Türk milletinin intiharı” kendisine görüp, “Fertlerin intihar ettikleri ara sıra görülür. Demin topyekun bire bir milletin intihar ettiğini mi göreceğiz?” söyleminde bulunması konusunda Atatürk’ün “Biz, emperyalistlerin pençesine sakıt bire bir kuş kabil adım adım ölüme mahkum olmaktansa babalarımızın oğulları kabil vuruşa vuruşa ölmeyi tercih ediyoruz.” dediğini anımsattı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 99 sene önceki 28 Teşrinievvel akşamı, “Efendiler, erte Cumhuriyet Altını’i zar edeceğiz” dediğini aktaran Yerlikaya, “Cumhuriyet Altını, 29 Teşrinievvel akşamı Türkiye Şişman Millet Meclisi’nde alkışlar ve dualarla akseptans edilmişti. Bizim Cumhuriyetimiz, galip olduklarını sananların yenmiş kendisine ve Türk bayrağına esenleme durarak geldikleri üzere gittikleri makro bir destanın en evire çevire satırıdır.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Altını’in 13 milyon nüfusla kurulduğunu, bugün nüfusun 84 milyon olduğunu dile getiren Ilbay Yerlikaya, şöyle bitmeme etti:

“Rastgele birimiz Cumhuriyet Altını’in varisleriyiz. Cumhuriyetimiz hepimizin omuzlarında yükselecek. Önümüze çıkan umum engelleri, ‘Balaban ve Dinamik Türkiye’ vizyonuyla, ‘Galibiyet bizimdir’ ve ‘Başaracağız’ parolasıyla aşacak, varisi olduğumuz Cumhuriyetimizi ilelebet yükseltmeye ve yüceltmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına elan hızlı ve emniyetli adımlarla ilerleyeceğiz.”

Bayramlaşma programına, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, İstanbul Itimat Müdürü Yengi Lüle Taşı, 1. Kargaşa Komutanı Orgeneral Uca Taşkın, gâh ilçelerin kaymakamları ve şehremaneti başkanları, İstanbul’daki amme çalım ve kuruluşlarının yöneticileri, azınlıkların dini temsilcileri, eğitim bilimi, afiyet, hisse senedi dünyası, ekin, konferans ve spor camiasından haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Share: