Kâh uzmanlar sebep çocukların aşılanması gerektiğini düşünüyor?

Acun çapında dallar genelde Kovid-19 salgınında arz bir iki uymazlık görenler oldu. Fakat 18 yaşından küçükler 330 milyonluk BENDE nüfusunun tahminî beşte birini oluşturuyor ve şimdiye kadar milyonlarcası enfekte oldu.

Amerikan Pediatri Akademisi Başkanı Lee Savio Beers, “Güruh bağışıklığına pespaye yankılanmak istiyorsak, nüfusumuzun yüzdelik 80’inin aşı olması gerekecek ve bunu çocukları aşılamadan yapamayız” diyor.

Moderna’nın iki dozluk aşısı şu anda yetişkinlerin kullanımında. Şeriklik, haziran ayından sonraları başlamayı hedeflediği yıpranmamış aşılama denemelerine ise altı aydan 12 yaşına kadar 6 bin 750 katılımcıyı karışma edecek.

Pfizer’ın aşısı de halihazırda 16 yaş üstü üzere diploma aldı. Ancak onlar birlikte Johnson & Johnson üzere ayrıntılar amacıyla çalışması aparmak istiyor.

Elan amiyane ve elan balaban kollar

Çocukları aşılamanın faydaları, nadir görülen sakil pediatrik Kovid-19’u ve gizemli postinfeksiyöz durumu “çocuklarda multisistem enflamatuar sendromu” (MISK-C) engelletmek açısından direkt. Fakat yayılmayı sınırlama açısından bilvasıta.

Johns Hopkins Keyif Güvenliği Merkezi’nde kıdemli tıpkı öğretim üyesi olan Amesh Adalja, “Dokuz yaşındaki ayrımsız çocuğa alın 90 yaşındaki tıpkı kişiyi aşılarken ayrımlı aynı riziko-kâr hesaplaması yapılmalıdır” diyor.

Ne taraf etkiler tolere edilebilir belirlenmeli

“Ne taraf etkiler tolere edilebilir ve şu anki aşılar pediatrik aşılar kendisine kullanılacak en iyi aşılar mı?” sorularının yanıtlanması gerektiğini belirten Adalja, geliştirilmekte olan aşıların şu anda müsaade verilenlerden daha birkaç yahut daha beş altı ağırbaşlı canip etkilere sebep olabileceğini dahi sözlerine ekledi.

Adalja tıpkı zamanda, hastalığı yayma biçiminde yetişkinlere artık mümasil ortaöğretim çağındaki çocuklarda aşıların daha acil tıpkısı çalım oynadığını üstelik dile getirdi.

Sonuç resmi verilere göre, ABD’birlikte 18 yaşın altındaki 294 dirilik Kovid-19’dan öldü.

Elan bir iki olasılık imkansız anlamına gelmez
Araştırmalarda bile elan adi çocukların, özellikle 10 yaşın altındakilerin enfekte olma olasılığının ve sonunda virüsü yayma ihtimalinin henüz bağan olduğunu gösteriyor.

Fakat seçme iki durumda birlikte “daha beş altı beklenir” “imkansız” anlamına gelmez.

Zucker Tıp Fakültesi ve Cohen Çocuk Tıp Merkezi’nden pediatri profesörü Henry Bernstein, “Milyonlarca çocuğa virüs bulaştı ve hangi kadar haddinden fazla çocuk enfekte olursa, o büyüklüğünde çok yavru gizil kendisine karışıklık yaşayacaktır” diyor.

Bernstein, çocukları aşılamayı yeğleme ederken, aşıların iyi çalışılmasının zorunlu olduğunu, “çünkü ayrıntılar aşağılık yetişkinler değildir ve fizyolojik açılardan önemli ayrımlılık gösterir” sözleriyle belirtiyor.

‘Bilinçsiz antibiyotik kullanımı korona virüsü ağırlaştırabilir’

 

DSÖ’den Astrazeneca aşısı açıklaması

 

Share: