‘Bilinçsiz antibiyotik kullanımı güneş tacı virüsü ağırlaştırabilir’

Dr. Ahmet İnal, yaptığı açıklamada, bağırsaklarda 8 milyon bakterinin yaşadığını, bunların çoğunun birlikte müfit olan probiyotik bakteriler olduğunu bildirdi. Uygunsuz antibiyotiklerin bağırsakların içindeki dokuncalı bakterilerin yanı sıra yararlı bakterileri dahi öldürdüğünü belirten İnal, “Hayır bakterilere baktığımızda vücudumuzun defans sistemine yardımından çekmek yoluyla yağ emilimine kadar bir nice yararı var. Vücudun bindi sisteminde çokça heybetli cafcaf oynuyor. Şayet bunlar ölürse bizim muafiyet sistemimiz zayıflıyor. Bu dönemde koronavirüs ile karşılaşırsanız veya koronavirüs hastasıysanız bilinçsiz antibiyotik kullandıysanız filhakika defans sisteminiz zayıf olduğu üzere hastalığı daha okkalı geçirmeniz cins olabiliyor. Bu nedenle türlü aşama probiyotikleri korumamız gerekiyor” dedi.

‘BİLİNÇSİZ ANTİBİYOTİK KULLANILMAMASI GEREKİYOR’

İnal, tedavilerde enfeksiyonlarda probiyotiklerin kullanılmasını önerdiklerini söyleyerek, “Probiyotik kullanımında bu kadar ilerlemişken, kalkıp yararlı bakterileri öldürürsek bu el tedavilerde hırçın sonuçlarla karşılaşabiliriz. Probiyotikleri korumanın birlikte benzeri da enfeksiyon varsa ancak spektrumlu antibiyotik kullanmanız gerekiyor. Burada hastaların hem bilinçsiz antibiyotik kullanmaması gerekiyor hem üstelik hekimlerin ancak spektrumlu antibiyotik ile tedavi edilmeleri gerekiyor. Şayet biz bunu yapmazsak anbean antibiyotiklerin etkisizleşmesinin birlikte muafiyet sisteminin zayıflaması meydana geliyor” diyerek konuştu.

Probiyotiklere dikkat edilmesi gerektiğini belirten İnal, “Probiyotiklerin öldürülmesi hemen defans sistemini zayıflatmıyor. Nedeni adsız bir nice çor var. Bu hastaların nedenleri arasında da probiyotikler etken görk oynayabiliyor. Gâh yayınlarda MS hastalığının buna vabeste olduğu şeklinde yayınlarda var. Zımnında bu probiyotiklerin pekâlâ korunması gerekiyor. Eğer geniş spektrumlu kusurlu antibiyotik kullanımı varsa ve parasız bunu kullanmış ise koronavirüsü ihtimal hafif atlatacaktı; amma kilolu atlatacak. Bilinçsiz antibiyotik kullanımının pekâlâ engellenmesi geçişsiz” dedi.

 

Kovid-19 tedavisinde antibiyotik kullanımı gereksiz mi?

 

Şuursuz antibiyotik kullanmanın 5 yetişkin zararı

 

Share: