Z Kuşağı yatırımlarda geleceği düşünmüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Serencam yapılan aynı ankete bakarak art arda mevrut belirsizliklerin ardından birçok dirilik pandemi öncesi emeklilik planlarına olan güvenini yitirdi. Araştırmaya göre 18 ila 35 gözyaşı arasındakilerin neredeyse yarısı “işler normale dönene büyüklüğünde emeklilik tasarrufu yapmanın bir anlamı olmadığını” belirtiyor.

Bloomberg International’ın haberine göre Amerikan merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Fidelity Investments’ın 2022 Tekaütlük Planlama Durumu Anketi’ne gailesiz katılımcıların %55’i kül katılımcılarınsa %41’i tekaütlük planlamalarını askıya aldı. Bu bakir nesil demografide katılımcıların bir kısmı iyimserliğini korurken %38’lik bire bir kesimse zor olabilme üstüne müstevli öncesinden daha emniyetli olduğunu kaydetti. Bu iyimserlik hem yaşlanan ebeveynlerinin hem da çocuklarının ihtiyaçları beyninde mütezayit X Kuşağı (1965 ve 1980 yılları ortada doğanlar) içinse henüz bağan gözüküyor. X Kuşağı’na karışma olanların hemen %17’lik kısmı emeklilik üzerine daha özgüven sahibi.

Fidelity Investments’ın Tekaütlük Birimi Komutan Yardımcısı Rita Assaf konuyla ilişkin açıklamasında, “X Kuşağı adeta bir cins alacakaranlık kuşağında” ifadelerine düz verdi. Baby Boomerların (II. Dünya Savaşı ile Soğuk Savaş arası doğanlar) büyük bir kısmının ya emekli olduğuna ya dahi emekliliğe yaklaştığına, Z Kuşağı bireylerinse geleceklerini planlamak ve yetirmek için bolca zamanı olduğuna özen çekici Assaf, “X Kuşağı ortada kaldı. Enflasyona, öngörülebilir geleceğe müteveccih gayrı endişelere ve potansiyel tekaütlük tasarruflarına olan etkisine bakıyorlar” açıklamasında bulundu.

Tekaütlük planlarının müstevli sırasında darbe aldığını söyleyen tüvana yatırımcıların kısaca %30’u yatırımlarının iyileşmesinin tıpkı yıl yahut henüz az süreceğini düşünüyor. X Kuşağı’nın %27’si emeklilik takvimlerinden dört ila beş sene uzaklaştıklarını veya planlarının tamamen yoldan çıktığını söylüyor.

Yükselen fiyatlar birlikte yatırımcıların aklında kayran ediyor. Ankete katılan seçme 10 kişiden yedisi enflasyonun tekaütlük planlarına gösterişli benzeri engel oluşturacağından çokça endişeli olduklarını söylüyor. Ankete katılan 2.622 yatırımcının %30’undan dahası tasarruflarının enflasyona kıç uydurmasını bittabi sağlayacağını bilmediklerini söyledi.

Genç yatırımcıların %45’i baştan tasarrufa başlamadan ilk işlerin normale dönmesini bekliyor. Ancak finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre piyasalarda doğru zamanlamayı yakalamaya çalışmanın tafsilatlı vadede kaybettiren tıpkı takip olduğu envestisman uzmanlarınca sıklıkla dile getiriliyor.

Assaf konuyla ait açıklamasında, “Piyasadaki en dağ günlerin piyasanın arz dolgunca günleri yoluyla sıklıkla takip edildiğini yayımlamak önemlidir. Bu birlikte ekstrem tepki kararlaştırmak yahut piyasayı zamanlamaya aylaklık etmek üzere apayrı aynı kıvrak nedendir” ifadelerine yer verdi.

Fidelity’den yapılan açıklamada emekliliğe sunma mümasil katılımcıların bazılarının birikimlerini yakmadan tasarruftan çekebilecekleri miktar üzerine katmerli optimist cereyan ediyor olabileceğini söyledi. Araştırmaya göre Baby Boomerların %15’i ve X Kuşağı katılımcılarının %20’si gelmek amacıyla kül katılımcıların %20’si almanak bazda yatırımlarının %10 ila %15’kayınbirader çekebilecekleri aynı finansal planı göz önünde bulunduruyor. Fidelity’nin önerisi ise herhangi bir yıl tekaütlük birikimlerin %4’ü ila %5’inden fazlasının çekilmemesi yönünde.

Citi’den dinç bankacılara bakir himmet modeli

 

Wall Street’mağara yükünü Amerikan halkı taşıyor

 

Bundesbank’tan ‘enflasyon’ uyarısı

 

Share: