2021’in sunu hızlı büyüyen saklı yazı ekosistemleri

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bundan iki yıl geçmiş Bitcoin saklı yazı servet piyasasının hakimiydi. Saklı Yazı mal piyasasının değerinin %70’kayınbirader Bitcoin oluşturuyordu. Fakat kripto dünyalık piyasası 2 trilyon doların üstüne çıkarken, sektörde ayrışmalar gerçekleşti. Zaman Bitcoin, saklı yazı servet piyasasının %40’ından bir iki bire bir kısmını oluşturuyor ve yıpranmamış kripto ağları değme geçen çevrim ortaya çıkıyor. Sektörün ilerlediği yönü fark etmek üzere ise saklı yazı ağlarını inşa eden yazılımcıları izlemek gerekiyor.

Kripto odaklı aşama şirketi Electric Capital Ortağı Avichal Garg Forbes’a yaptığı açıklamada, “geliştiriciler az çok hesaplıca. Köken tıpkı kullanım alanı olan ayrımsız husus varsa, geliştiriciler bunu buluyor” dedi. Garg saklı yazı ağları üzerinde çalışan geliştiricilerin, “ati 10 yılda değerin yaratılacağı alanların göstergesi” olduğunu söyledi. Electric Capital Ortağı Maria Sheen ile benzeri rapor hazırlayan Garg, 2021 yılında bildirme fazla geliştiriciyi çeken saklı yazı dünyalık platformlarını ortaya koydu.

İkili geliştiricilerin kodlarını sakladığı online hava GitHub’dan elde ettiği verilerle hangi platformda birçok mühendisin çalıştığını araştırdı. Veriler toplam geliştirici sayısını düşük gösteriyor zira özel kendisine yazılan kodlar evet de Coinbase kabil şirketlerde birçok mühendisin çalıştığı kadar bilgiler GitHub’bile meydan almıyor. Araştırmaya göre saklı yazı mülk platformları üzerinde çalışan 18 bin etken geliştirici var. Bu misil kısaca benzeri sene ilk 10 bin seviyesindeydi.

Garg bu yükselişi sektörün büyümesinin ve devamlılığının bire bir göstergesi yerine görüyor. Blockchain Capital Yatırımcısı Kinjal Shah, “insanların zaman ve himmet harcaması, teferruatlı vadeli bire bir öz düz yazı ettiklerini gösterir” dedi. Electric Capital’ın araştırması yaklaşık 500 bin ekip kodu ve 160 milyon kod güncellemesini analiz etti. Büyümenin hesaplanması amacıyla 2020’nin meyan kocaoğlan ile 2021’in meyan kocaoğlan arasındaki süreç incelendi. Araştırmaya sadece ayda en beş altı 10 yazılım güncellemesi özne geliştiriciler dahil edildi.

Yeryüzü hızlı büyüme gösteren platformların tamamının ise 2015 yılında kurulan ve 1,300 eksiksiz zamanlı geliştiricisi mevcut sunu nazik ikinci kripto zehir Ethereum’un rakipleri olduğu ortaya artık. Ethereum üzerinde uygulamaların geliştirilmesine imkan tanıyan merkeziyetsizleştirilmiş aynı hava ve işlemlerin doğrulanmasını sağlayıcı 5 binin üstünde bilgisayar marifetiyle yönetiliyor. Bu kadar kapsamlı bir apışlık olmasının huysuz yanlarından aynı tanesi da Ethereum’un saniyede yalnızca 15 işlemi gerçekleştirebiliyor olması ve tek bire bir işlemin ücretinin bazen 100 doları aşabiliyor olması.

Buna karşın, söz gelişi Nasdaq borsasında saniyede yaklaşık 20 bin muamele gerçekleşiyor. Hızlı büyüme gösteren tamlık saklı yazı ağları merkeziyetsizliğe ve “anlaşma” kavramına Ethereum’dan henüz farklı yaklaşıyor. Ağlar işlemleri elan aceleci gerçekleştirebiliyor ve daha düşük muamele ücretlerine cemaat. Ayrımsız zamanda birçoğu Ethereum büyüklüğünde merkeziyetsizleştirilmiş değil. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Kore merkezli Terra, 30 yaşındaki müteşebbis Do Kwon tarafından dört sene geçmiş kuruldu.

Platformun UST isimli ve değeri dolara sabitlenmiş stablecoin’i hıza büyüyerek 10 milyar dolarlık ortalık değerine ulaştı. Bu şekilde dahi dünyanın yeryüzü balaban 5 stablecoin’i arasına girdi. Şöhret Francisco merkezli Solana ise geçtiğimiz yıl yüzlerce geliştiriciyi bünyesine dahil etmeyi başararak birçok kripto para uzmanını şaşırttı. Tıpkı zamanda kripto mülk milyarderi Sam Bankman-Fried’in üstelik desteğini aldı. Solana üzerinde düz yazı edilen saklı yazı mülk borsalarından emniyet ürünlerine ve enstrüman uygulamalarına bir nice uygulama popülerlik kazandı.

Solana’nın SOL token’ı 2021’in sülale ayında 1,85 dolar seviyesinden, yılın böylelikle 170 dolara ulaştı ve ortalık değeri 53 milyar dolara yükseldi. 2017 yılında Mösyö Area’üstelik kurulan Near isimli protokol ise elan önceki az çok aşkın övgü toplayan MemSQL isimli dağıtık veritabanı sistemi üzerinde çalışan Alexander Skidanov ve Illia Polosukhin isimli iki mühendis marifetiyle geliştirildi. Hem Solana hem birlikte Near, Solidity’den henüz çok makbul programlama dili Rust ile oluşturuldu.

Solana ve Near bile yazılım geliştiricilere, sistemleri üstünde gerçekleştirdikleri icraat nedeniyle cömert hibeler verdi. Near ekim ayında 800 milyon dolarlık ayrımsız yardım programı açıkladı. Heybetli oranda geliştirici kaybeden âlem ise EOS oldu. EOS  2020’nin mesafe ayında toplamda 125 hareketli geliştiriciye eş olmasına rağmen bir sene içinde bu misil 80’e düştü. 2018 yılında EOS 4 bilyon dolarlık ayrımsız coin arzı üzere görüntü toplamış ve elan sonra pusat dışı muamelat yapma gerekçesiyle ESIR Taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) vasıtasıyla 24 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.

En çabuk büyüyen ağlara eklenmiş adına Electric Capital’ın araştırması, yeryüzü erdemli sayıda geliştiriciye ehil olan platformları de gösterdi. Ethereum ince süredir bu listenin başında saha alıyor ve yaklaşık temas dört saklı yazı geliştiricisinden biri Ethereum ağı üzerinde çalışmayı yeğleme ediyor.

Saklı Yazı firmaları Wall Street devlerine cebin

 

Geçen yıl saklı yazı para dolandırıcılığı 14 bilyon dolarla rekor kırdı

 

Singapur’un zenginleri NFT’lere akın ediyor

 

Share: