60 yaşındaki karı, 729 km kat tekmil ederek geldiği Samsun’da otama oldu

60 yaşındaki avrat, 729 km nöbet tekmil ederek geldiği Samsun’de tedavi oldu

SAMSUN – Malign mezotelyoma (akciğer zarı kanseri) tanısı konulan 60 yaşındaki karı, yaşadığı ilden 729 km nöbet kat ederek geldiği Samsun’üstelik ısıdam kimyasal tedavi tedavisi oldu.

Malign mezotelyoma hastalığı akciğer zarından kaynaklanan ve keskin seyirli tıpkı kanser türü adına dikkat çekiyor. Bu hastalığın tedavisinde ise işler ve yanında ısıdam kemoterapi uzmanlar tarafından öneriliyor. Türkiye’dahi sayılı merkezlerde yapılan sıcak kimyasal tedavi tedavisi için Kütahya’dan Samsun’a mevrut Rahime C., Medicana Intarnational Samsun Hastanesi’nde geçirdiği ameliyatın arkası sıra yunak kemoterapi seansı ile tedavi olup, 7 dönem sonradan da taburcu oldu.

“Kütahya’dan Samsun’a yunak kemoterapi gelmek üzere geldim”

Samsun’a gelerek yunak kemoterapi tedavisi olmaya değişmeyen verdiğini tamlayan Rahime C., “Kütahya Tavşanlı’dan Samsun’a tedavi gelmek üzere geldik. Hastalığım ciğerlerimde akarsu toplanması sonucunda meydana geldi. Bir Nice doktora gittik. Ciğerimde akarsu olduğunu söylediler. Su aldırdık, biyopsi olduk. Cerrahi Müdahale gerektiğini söylediler ama ben istemedim. Sonra internetten Samsun’daki doktorları gördüm. Samsun’dahi operasyon olmaya değişmeyen verdim. Işler oldum sonrasında üstelik hamam kimyasal tedavi oldum. İnşallah henüz mebzul olurum” dedi.

“Hastaya ısıdam kimyasal tedavi uyguladık ve 7 dolaşma bilahare şifa ile taburcu oldu”

Türkiye’da azımsanmayacak sayıda malign mezotelyoma hatası olduğunu kaydeden Döş Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burçin Çelik, “Hastamız 60 yaşında. Henüz önceki Ankara’bile bir nice hastaneye gitmiş olan hastaya malign mezotelyoma tanısı konulmuş. Operasyon öncesi de kemoterapi uygulanması kararı münfail. Parasız, kimyasal tedavi tedavisinin peşi sıra cerrahi otama girmek için araştırma yaptığında hastanemizde ısıdam kimyasal tedavi uyguladığımızı öğrenip, bize ulaştı. Hastanın henüz geçmiş yapılan cemi tetkikleri ur konseyimizde değerlendirildi, operasyon ve takibinde ısıdam kemoterapi uygulamaya karar verdik. Hastanın ameliyatı liyakatli geçti. Ameliyatın sonrası bir seansta yunak kimyasal tedavi uygulaması yaptık. Pestil 7 çevrim sonra taburcu oldu. İlk kontrolünde mecmu soluk değerleri, eksiksiz filmleri normaldi. Demincek üstelik temas molekül yolunda” diye konuştu.

“Malign mezotelyomada hamam kemoterapiyi öneriyoruz”

Hamam kemoterapinin uygulanacağı sayrı ve hastalıkları de tabir eden Prof. Dr. Çelik, “Yunak kemoterapide bildirme koskocaman husus; hastalığın evresi ve patolojik tipidir. Hele epiteloid tür malign mezotelyomada sıcak kemoterapiyi öneriyoruz. Zira başka mefsuh tiplerde çokça fazla fayda görmüyoruz. Hastalarımıza cerrahi müdahale sonrası nekahat döneminde Covid-19’dan korunmasını öneriyoruz. Sayrı yakınlarına hastalarını ’40 günce çağa gibi kollayacaksınız, enfeksiyondan, eve olan ziyaretlerden muaf tutacaksınız’ diyerek öneride bulunuyoruz. Beslenmesine ilgi edecek. Önerdiğimiz tedaviyi uygulayacak. Bu söylediklerimizi yaptıklarında faaliyetler sonrası sıkıntı gelişmiyor. Malign mezotelyoma ülkemizde önemsenmeyecek düzeyde beş altı değil. Gâh bölgelerde berenarı kalın görülüyor. Hamam kimyasal tedavi ülkemizde çokça çok merkezde uygulanmıyor. Karadeniz Bölgesi’nde hastanemiz bu konuda cesim ayrımsız minval olma uğrunda” şeklinde konuştu.

Share: