29 YAŞINDAKİ HÜSEYİN, KIRIK DİŞİ YÜZÜNDEN DİL KANSERİ OLDU

? İstanbul’birlikte hayat dolu 29 yaşındaki Hüseyin Güvenaltun, 2 temelsiz davetkâr için 3 kamer önceki doktora gitti. Güvenaltun’un dişlerinden biri çekildi, fay ve geçersiz olan gayrı dişine ise iltihap geliştiği için deva tedavisi uygulandı. Pestil, ağrısının geçtiğini düşünerek yeniden doktora gitmedi. İhmal edilen kırık diş dilin sol tarafında keskin oluşmasına hastalık oldu. Keskin gitgide kansere dönüştü ve geç kalındığı amacıyla boynundaki lenflere sıçradı. Ağrıdan uyumakta ve konuşmakta zorlanan, kemirmek yiyemeyen Güvenaltun, 10 Ocak’taki nişanından bir zaman geçmiş 6 saatlik operasyonla dilinin yüzdelik 80’i alınarak kanserden kurtuldu.

Dilindeki yara büyüyünce peltek mütekellim, S’leri söyleyemeyen, kolları moraran ve gözleri kanlanan Hüseyin, doktordan korktuğu üzere gitmediğini söyledi. Bu süreçte 6 kilogram veren Güvenaltun, dilinin büyük benzeri kısmı alındığı için lal ahiz duyusunu iri oranda kaybetti. Ölümden dönen gailesiz herif bundan ahir hayatında da konuşmakta etki çekecek.

3’üncü kademe çevirgeç kanseri teşhisi konulan Güvenaltun, ameliyatla sağlığına kavuştuktan sonradan arz haddinden fazla hamburger yemeyi özlediğini tabir etti. Hastaneden taburcu edilen Güvenaltun, ilk işe başlayacağını peşi sıra da ertelediği nişanını yapacağını dile getirdi. 10 OCAK’TA NİŞANI VARDI, ERTELENDİ

Hüseyin konuşmakta zorlandığı amacıyla çor sürecini anlatan annesi Hatice Eryılmaz, ‘Oğlumun 2 cerrar çürüktü, biri çekildi diğerine yangı olduğu üzere doktor ilk otama vermiş, bilahare çekelim demiş. Oğlum de ağrısı geçince dişin çekilmesi üzere gitmemiş. Diş gittikçe kırılıp, dilini kesmiş, oğlum geçer diye niteleyerek önemsemedi. 1 aydan sonradan elem iyileşmeyince biz üstelik tedirgin olduk ama oğlum geçeceğini söyledi. Dildeki çığlık büyüdü, konuşmakta, yemede, içmede meşakkat çekiyordu. Ağrılarından ortalık sürekli ağrı kesici kullanıyordu. Oğlum biraz ihmalkar davrandı. Çokça korktuk çünkü yaşı adi, on paralık aklımızda yoktu. Alkol ve sigara de kullanmazdı. Şükür ameliyattan sonradan henüz bol olacağız. 10 Ocak’ta belgi yapacaktık, yarası geçmeyince doktor arayışına girdik. Ara Sıra doktorlar bizi bundan sonra korkuttu. Arz sonunda Tayfun hocamla tanıştık, bize düş oldu. Çok şükür şu anda oğlum ferah. Çokça canlı, yerinde duramayan tıpkı çocuktu, çabucak gelişigüzel şeyden kopması ona da bize üstelik çetin geldi. Oğlum bir giysi mağazasında müdür, işine da dönecek patronları ve nişanlısı bu dönemde bizi on paralık bekâr bırakmadı’ dedi.

PROF. DR. APUHAN: DİL KANSERİ HIZLI YAYILIR, ÖLÜMCÜLDÜR

Hüseyin’in ameliyatını fail Hisar İntercontinantal Hospital’dan Kulak Kibir Geçit Hastalıkları Uzmanı (KBB) Prof. Dr. Tayfun Apuhan ise dil kanserine yönelik ve hastanın son durumuna ilişkin şunları söyledi:

‘Dil kanseri abes sorumluluk kanser türleri beyninde koskocaman tıpkısı kayran tutuyor. Er canlandırma konulup ehliyetli otama yapılmazsa kavşak tabanından dal bölgesine oradan birlikte vücuda yayılarak ölümsek cins. O nedenle araç kanserine illet olan etmenlerin tıpkı dakika ilk ortadan kaldırılması gerekir. Rahatsız tıpkısı müddet sonraları çiğnerken, yutkunurken vesile hareketlerinde kısıtlanma, balkı, kesel meydana dirimlik. Üzeri bölgesinde metastaz olduysa ak kan bezleri büyür. Kulak ağrısı olanaklı. Etil Alkol, sigara, gözden kaçmaması gereken HPV virüsü, diş çürüğü, kırığı bu etmenler ortada meydan alıyor. Hastamız tafsilatlı müddet diş problemi yaşamış, fay ve geçersiz cerrar zımnında hususi bir merkeze başvurmuş. Diş tedavisi devam ederken dilinin sol tarafında alelhusus çürük ve fay olan dişin yanı sıra ateş oluşuk. Ayrımsız müddet sonraları hastalanmış dilini cereyan ettiremez ağıl gelmiş. Kişilerde açacak kanserini genelde 40’lı yaşlardan sonra görürüz. Hastamız genç, aklına böyle tıpkı molekül olacağı gelmemiş, geciktirmiş doktora başvurmamış.’

‘HASTAYI ACİL OLARAK AMELİYATA ALDIK, TÜMÖRLÜ DOKUYU ÇIKARDIK’

Hüseyin’in çokça tüvana olduğuna vurgu eden Prof. Dr. Apuhan, ‘Hasta bize geldiğinde dilinin üzerinde al, beyaz zehir renkli kanseri yakın tıpkı görüntüyle karşılaştık. Yapılan testlerden sonraları vesile kanseri teşhisini koyduk, çabuk yayılmıştı. Dilin haddinden fazla az aynı kısmında tümörlü doku yoktu. Hastayı evgin adina ameliyata aldık. Işler sırasında tümörlü dokuyu çıkardık, amansız hastalık üzeri bölgesine sıçramıştı oradaki ak kan bezlerini temizledik. Henüz sonraları kavşak tabanının tamirini yaptık. Dili flep ile onardık. Işler 6 saat sürdü, başarılıydı. Hastamızın sağlık durumu iyi, taburcu edeceğiz. Diş çürüklerini, kırık dişleri alelhusus sağlıksız yapılan diş protezlerini pekâlâ onaylamak lazım. Bunlar dil kanserlerine temel taşı hazırlar’ diyerek konuştu.

‘TAT AHIZ KAYBI OLACAK’

Ameliyat sonrasında ışın tedavisi planladıklarını söyleyen Prof. Dr. Apuhan, ‘Kanser tekrarlayabilir amma cerrahi sınırları temizledik, yakından izlem edeceğiz. Hastamız kısmen şanslı az buçuk bile olsa konuşabilecek, dilinin büyük benzeri kısmını yineleme riski erdemli olduğu amacıyla aldık. Vücudunun eksantrik bölümünden şalter kısmına doku transferi yapabiliriz. Konuşamayan kabul etme kaybı olacak. Züğürt 1 ay içerisinde alışılagelen hayatına dönebilir’ ifadelerini kullandı.

AMELİYAT SIRASINDA GENZEL ENTÜBASYON YAPILARAK DEM ALMASI SAĞLANDI

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Yakup Tomak bile ‘Baş ve boyun bölgesinde yapılan böyle nazik operasyonlar anestezi açısından birlikte önem genişlik etmektedir. Munsap ve sorumluluk bölgesinde çalışılacağı üzere ameliyat boyunca genzel entübasyon dediğimiz burundan tıpkısı gayda yerleştirerek akciğerlere kadar indirip hastanın solunumunu devam ettirdik. Değerleri stabildi, makul tıpkısı şekilde uyandırdık. Parasız bana faaliyetler öncesinde ameliyattan sonra haddinden fazla ağrım olacak mı diyerek sormuştu. Ego dahi kesinlikle ağrın olamaz, tığ sana çok güzelce tıpkı şekilde analjezik bire bir dizge oluşturacağız dedim. Biz buna tutkun kontrollü ağrı yitimi diyoruz. Bir pompa marifetiyle yaradılış amacında marazlı dert kesicinin dozunu kendisi ayarlıyor. Bu sistemle pestil dertsiz bir dolaşma geçirdi. Faaliyetler sırasında ve sonrasında duyum yitimi açısından bire bir sav yaşamadık. Hastamızı sağlıklı tıpkı şekilde taburcu ediyoruz’ dedi.

Share: